Tieteellisen tutkimuksen huippu

Tämä mielipidetutkimus laittaa pisteen perään, ilmastonmuutos on totta.
Tiedemiehiä onkin paljon enemmän kun suomen kansalaisistakin heitä on 99 %.

https://yle.fi/uutiset/3-11142927

14

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisten ei ole tarpeellista miettiä koko maailman toivoa vaan lähinnä olisi tarvetta huolehtia Suomen ja lähialueiden tilanteesta.
      Meidän ei tarvitse edes rahoittaa muun maailman tilanteita jotta he pääsisivät kulutusharhan piiriin.
      Väestön kasvua pitäisi rajoittaa ja siihen meidänkin apua tarvitaan neuvoina ja jopa käskyinä tyyliin; jos ei väestönkasvua hillitä niin loppuu kehitysapu.

    • Anonyymi

      Missä vaiheessa tieteellisten hypoteesien uskottavuutta on alettu mitata kansanäänestyksillä?

      • Anonyymi

        Siinä vaiheessa, kun alarmistien väitteiden muu uskottavuus on lähellä nollaa.


    • Anonyymi

      Kaikki tietää että ilmastonmuutos on totta ja se etenee eikä sitä voi hillitä eikä pysäyttää millään keinolla ja piste.
      Suuret maat tietävät jo tämän mutta ei ihmisille voi kertoa tätä sillä menee niin moni paniikkiin ja yhteiskunta romahtaa siksi tehty tämä ilmastonmuutoshysteria ja huudetaan että voimme pysäyttää sen. Venäjäkin on aloittanut ilmastonsoputusohjelmansa ei siis ilmaston pysäyttämisen ohjelmaavaan aikoo soputua kuten kaikkien maiden pitäisi niin tehdä sillä 100 vuoden päästä ei ole ihmisiä kuin 20% enään ja vain ne jotka ovat sopuetuneet muutokseen.

      • Anonyymi

        Kyllä minä olen tänne ja monelle muullekin taholle kertonut että ilmastonmuutosta on mahdotonta pysäyttää. Ihmiset on vaan niin tyhmiä ja tietämättömiä, että viesti ei mene millään perille. Tyhmyys on kyllä todella suuri, jos ei tajua todellisuutta.

        Jos Kasvihuonekaasujen ominaisuudet todellakin olisi sellaiset kuin väitetään. ja ennusteet pitäisivät paikkansa, olisimme todella umpikujassa. Minä tajusin sen jo vuosia sitten. Maailma tarvitsee joka tapoauksessa energiaa, eikä sen tuotantoa voi toiseksi muuttaa edes vuosisadassa.

        Toistaiseksi meillä ei edes ole realsistisia vaihtoehtoja. Thorium olisi, mutta se voimala on vasta kehitteillä, ja voimaloiden rakentaminen veisi vähintään vuosisadan, koska ei yhteen asiaan voi suunnata kovin paljon resulsseja.

        Ilmastouskovaisten haaveiden toteuttaminen maailmanlaajuisesti on taloudellisesti täysin mahdotonta. Todellisuuteen sopeutuminen on ainoa vaihtoehto. Ne jotka kieltäytyy sopeutumasta, romahtaa ennenpitkää psyykkisesti. Toivottavasti ilmastohuijarit romahtaa ensimmäisenä, jotta me muut saadaaan rauhassa sopeutua.


    • Prof. Seppälä: "Ilmastonmuutoksen todellisuudesta ja hillinnän tarpeellisuudesta ei tarvitse Suomessa enää keskustella". Näin sanoo siis "asiantuntija" juuri, kun luulimme, ettei ylimielisyyden ja idiotismin tasoa voi enää nostaa.

      Olemme enää yhden askelen päässä siitä, että mielipidefasismi on todellisuutta: sanan- ja ilmaisunvapautta aletaan rajoittaa sillä verukkeella, että eriävien mielipiteiden ilmaisu haittaa ja estää "ilmastotoimien" toteuttamista. Kuka kehtaa ensimmäisenä julistaa sodan länsimaisen vapaan yhteiskunnan peruspilaria eli sananvapautta vastaan?

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        EU ja YK ovat kieltämässä keskustelun, ja lisäksi ovat ohittamassa demokratian uskottelemalla, että juuri "ilmastotoimet" tarvitsevat sellaisia päätöksiä, jotka tulee laittaa toimeen kansalaisten vastustuksesta huolimatta diktatuurisesti.
        Ja silloin se varsinainen kapina alkaakin.
        Ja se "ilmastovallankumous" tapahtuukin ihan eri tavalla kuin olettavat.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Suomen on ryhdyttävä edelläkävijäksi". Mehän asumme länsimaiden ahtaimmin, olemme maksaneet euroopan korkeimpia auto- ja polttoaineveroja 60-luvulta alkaen, muu verotus kirii euroopan neljän kireimmin verottavan maan joukkoon ja syntyvyyskin on euroopan alimpien joukossa. Emmekö siis jo ole edelläkävijöitä?

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11142927

      "Ylen kysely: Yli puolet suomalaisista tuntee omaa vastuuta ilmastonmuutoksen pysäyttämisestä"

      Kyselyssä kysytään mm. seuraavasti:

      "Ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi on esitetty erilaisia keinoja.
      Mikä seuraavista on lähinnä ajatteluanne?"

      Eihän tuossa esitetä kuin YKSI "keino", viisi muuta edustavat ajattelutapoja tai suhtautumista paniikkiin. Tyhmemmät vastaa sitten siihen kun ei ole lukutaitoa.

      Joten: "Yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että ilmastonmuutoksen pysäyttäminen vaatii jokaiselta suomalaiselta oma-aloitteista elintapojen muuttamista. "

      • Anonyymi

        Juurikin näin. Tuo kysely oli laadittu siten, että saatiin haluttu vastaus.


    • Anonyymi

      Viettäkäämme hiljainen hetki denialismin muistolle

    • Anonyymi

      Ilmastohumpan kuolinkouristuksia nyt todistamme. Koko huuhaa jäi 2010-luvulle. Kepeät mullat.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3054
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1299
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe