Tammikuun kaikkienaikojen lämpöennätys rikkoontuu keskiviikkona 8.1. 2020 todennäköisesti. Shortsikelit siis jatkuu!!! Ennen ilmastonmuutosta kuljin pilkkihaalareissa tähänaikaan vuodesta, mutta ei nyt, koska ilmasto on LÄMMENNYT.
Luulis nyt sen jo viimeinkin tyhmemmänkin huomaavan.
Lämpöennätykset rikki huomenna!!!
18
72
Vastaukset
- Anonyymi
Luulisi, että tyhmimmätkin huomaavat säiden vaihtelevan. On niitä lämpimiä kelejä ollut ennenkin: "Tammi- ja varsinkin helmikuussa 1696 Pohjois-Euroopassa vallitsivat vuodenaikaan nähden poikkeuksellisen lämpimät säät. Niinpä 2. helmikuuta Tukholmassa kasvoi jo sormen pituista ruohoa, ja 11. helmikuuta jäät lähtivät Etelä-Suomen järvistä.[6] Monet talonpojat ryhtyivätkin jo kylvötöihin."
- Anonyymi
Jos tulee kaikkienaikojen tammikuun ennätys, niin se meinaa sitä, että niin lämmintä ei ole ollut koskaan ennemmin mittaushistoriassa.
Se on ilmanmuuta ilmastonmuutoksesta johtuva ääri-ilmiö silloin. - Anonyymi
Ei nämä hesalaiset pikkupillut tiedä mitä on maanviljely, ei heillä ole kokemusta edes elävästä eläimestä, ellei liikajalostettua kouluttamatonta sylikoiraa oteta huomioon.
- Anonyymi
Lämmin talvi tietää loogisesti kylmää kevättä ja kesää. Ei lämpötilat paljoa vaihtele vuodessa.
Sekaisin nämä säät ovat kuitenkin. kun siirrytään hieman lämpimämpään sykliin.
Se on ollut jo päällä 1850-1900 luvulta asti. Kestää n 400 vuotta niin kuin aina ennenkin.
Toki kylmempiäkin lyhyempiä jaksoja saattaa tulla väliin eli ei mene niin kuin suorassa janassa ylöspäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lämmin talvi tietää loogisesti kylmää kevättä ja kesää. Ei lämpötilat paljoa vaihtele vuodessa.
Sekaisin nämä säät ovat kuitenkin. kun siirrytään hieman lämpimämpään sykliin.
Se on ollut jo päällä 1850-1900 luvulta asti. Kestää n 400 vuotta niin kuin aina ennenkin.
Toki kylmempiäkin lyhyempiä jaksoja saattaa tulla väliin eli ei mene niin kuin suorassa janassa ylöspäin.Ollaanko ny menossa kuumenpaan vai kylmenpään?
- Anonyymi
Olet siis elänyt jo ns. esiteollisella ajalla eli 1700-l.?
Onnittelemme vilpittömästi herra Pitkäikäistä! - Anonyymi
Jaa, no missäs se lämpöennätys sitten rikkoutuu?
Ja paljonkos se tulee olemaan?
Päästäänkö edes lämpöisen 1920 luvun lämpöihin? - Anonyymi
Aikaisempi tammikuun lämpöennätys 10,9 C, mitattiin vuonna 1973. Edellinen ilmastonmuutos oli vuonna 1973.
- Anonyymi
On ollut historian pirullisin vuosi! Paljonko oli vuonna 1073? Tuohon edelliseen lukeemasi lisäten 3,4?
- Anonyymi
Taitaa ilmastonlämmittäjiltä ,ennä kurat housuun kun ei tule Helsinkiin muuta ennätystä kuin ennustamisennätys.
Ei vaikka kuinka ennustaisi tai arvaisi. - Anonyymi
Sääasiat kuuluisivat sääpalstalle. Yksittäiset lämpö- tai kylmyysennätykset eivät liity ilmastonmuutokseen.
- Anonyymi
Paitsi Australiassa, missä tulipalot on alarmistien toimesta leimattu ilmastonlämpenemisen aiheuttamiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi Australiassa, missä tulipalot on alarmistien toimesta leimattu ilmastonlämpenemisen aiheuttamiksi.
Tulipas hiljaista?
Anonyymi kirjoitti:
Tulipas hiljaista?
Joo, ilmeisesti denialisti tajusi miten ääliömäistä hänen lässytyksensä on.
- Anonyymi
Ei sitten tullutkaan ennätystä, EI. Vanhasta, vuoden 1973 ennätyksestä jäätiin yli kaksi astetta. Ja kannattaa muistaa, että 70-luku oli juuri sitä lähihistorian kylmintä sekä meillä että muualla.
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?lang=en&state=Fin&rank=100&ano=2020&mes=01&day=08&hora=18&Send=send Jälleen meni alarmistien ennustelut poskelleen.
Kuten ne aina menevät.
Eikä tämä muutu, vaikka poistelette viestejä, joka kertoo vain alarmistien paniikista.- Anonyymi
Ei alarmistit panikoi. Ne menevät kehittelemään uusia arvausennustuksia.
- Anonyymi
Entä sitten. Et sinä vessapaperista, jääkaapista tai lämpimästä vedestä luovu vaikka lämpenis kuinka
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022