Siinä on-line kartta USA:n lumipeitteestä. Koko Kanada ilmeisesti lumen alla ja 1/3 USA:sta, melkein subtropiikkiin asti.
https://www.eldoradoweather.com/snowdepth.html
https://www.eldoradoweather.com/snowdepth.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Joo, nyt sattuu olemaan vaan lauha talvi välillä Euroopassa.
Tuo on akuankkalinkki. Hansen ennusti jo 30 vuotta sitten että jäät sulavat 30 vuoden kuluessa.
Koko Kanada 20--30 miinus selssiusta ja Grönlannissakin kaikkien aikojen pakkasennätys.
Skeptikkona epäilen, ettei voi pitää paikkaansa.
https://www.eldoradoweather.com/canada/current-conditions/temperatures.html
Jossain pienessä saaressa mitattu lämpötila on paikallista säätä.
Säätiedot sääpalstalle.
Grönlanti ei sula ainakaan talvella.
Ei sula talvella ei. Grönlannin lumipatja sulaa kesällä ja sen jäätiköt menettävät edelleenkin joka vuosi massaansa irtoavina jäävuorina enemmän kuin mitä lumisateet tuovat takaisin. Mutta tästä on useamman omaa keskusteluaan, löytyy vaikkapa googlaamalla hakusanoilla
suomi24 grönlannin jäätiköt sulavat
Grönlannin jäätiköt sulavat virrattuaan ensin mereen jäävuorina, jotka lohkeavat jäätikön reunasta irti ja ajelehtivat lämpimämmille merialueille. Esimerkiksi Titanicin upottanut jäävuori oli irronnut Grönlannin länsirannikolta.
Ei mitään uutta, jos Grönlannin jäät sulavat. Grönlanti on ollut joskus kokonaan jäätön ja metsän peitossa.
Koko Grönlannin samanaikaisesta jäättömyydestä on aikaa enemmän kuin 18 miljoonaa vuotta. Nykyisen jäätikön vanhimmat osat ovat miljoonan vuoden ikäisiä. Lisää tietoa löytyy vaikkapa englanninkielisen Wikipedian Grönlannin mannerjäätikköä käsittelevän sivun kirjallisuusviitteestä [3].
Jos siis onnistumme ja Grönlanti on täysin jäätön tuhannen vuoden kuluttua niin se on melkoinen saavutus.
Lämpimällä keskiajalla voitiin viljellä Grönlannissa, nyt ei vielä kun lämmintä kautta on jo kestänyt n.150 vuotta ja se kestää niin kuin ennenkin 400 vuotta.
Kirjoitit asiaatuntematta 1000 vuodesta vaikka syklit eivät kestä enempää kuin 400 vuotta.
Hienoa, denialisti on löytänyt lunta Amerikasta.
Pienet ovat denialistien ilot.
Suomalaisten ilmastoalarmistien pitää luopua Helsinki-keskeisyydestään, laittaa sitä jalkaansa välillä kehäkolmosen ulkopuolellekin.
no mihin ne valtavat jäätiköt sulaa vedeksi kun merenpinnat eivät ole millin vertaa nousseet 150 vuoteen , paljon on siis vettä saatu lisää , ei ainakaan pohjavesiin kun niiden taas on mitattu laskeneen metrejä kaikkialla ja järvetkin on pienentynyt.
siis missä tuo valtava vesirikkaus piileskeled.
Valtamerien merenpinta on mittausten perusteella noussut ja nousee jatkuvasti. Siitä on oma keskustelunsa käyty täälläkin moneen kertaan eli jos haluat jatkaa niin jatka asiaa käsittelevässä keskustelussa.
Esimerkiksi keskustelu otsikolla "Merenpinnan nousu ongelmallinen" jonka juuri nostin esille.
Aivan turhaa on nostella jotain huuhaajuttuja palstalle. Malediivit eivät ole mihinkään kadonneet vaikka ilmastonlämmittäjät kovasti semmoista toivoisivatkin.
Nyt oli puhe valtamerten merenpinnan noususta jota siis mitataan ja josta on jatkuvasti tehty tieteellisiä julkaisuja. Olet väärällä palstalla jos mielestäsi tiede ei ole oikea keino selvittää luonnonilmiöiden muutoksia.
maapallo olkoot kuvitteellisesti jalkapallon kokoinen , kaikki maailman vedet tässä koossa on n. 1 dl !!!!!!!1 talouspaperipala liki imee kaikki kuvitteelliset vedet , jos taas maapallo nielee vettä sisuksiinsa , mahtuu sinne ilmeisesti 4-6 kertaisesti kaikki maailman nesteet.
jospa siis se onkin oma ekosysteemi normaalille 24 miljoonan vuoden vaihtelulle.
tulee vesisuihkupurkaus , koko avaruus on täynnä lunta seuraavat 45000 vuotta sataakseen maahan. ja lopuksi nooan arkki lipuu päiväntasaajaa , kyydissä herran julmimmat , miss maailman dna hius ja sylvester tallone , rocky 45 potenssiin7 jälkeläinen, pussi suomen salmiakkia ja pullo viru valge.