Lämpötilamittaus 1900 luvun alun malliin

Voitaisiin tehdä seuraava mielenkiintoinen tieteellinen koe. Tiedetään varmasti mikälaisia oli 1900 luvun alun lämpötilamittarit ja milloin ne alkoivat kehittymään. Tiedetään myös missä mittarit sijaitsivat ja kuinka paljon niitä oli.
Arvelen lämpätiolamittaustekniikan kehittyneen merkittävästi viimeisen noin 30 vuoden aikana, joten pitkälle 1900 lukua on ollut käytössä vanha tekniikka.

Voitaisiin siis konstruoida rinnakkainen 1900 luvun alun lämpötilamittaus tekniikka esim, vain yhden vuoden ajan, ja verrata saatua tulosta nykyiseen globaaliin lämpötila dataan .
Koe olisi hyvin mielenkiintoinen ja se toisi joko uskottavuutta vanhempiin lämpömittauksiin, tai sitten ei.

http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/fig/an_wld.png

1

114

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sääasemissa käytetty ilman lämpötilamittausten standardimenetelmä eli Stevenson screen (sääaseman valkoinen mittauspönttö) on peräisin 1800 - luvulta. Itse lämpötilamittareiden tarkkuus on ollut varsin hyvä jo pitkään mutta näytteenottoväli on tietenkin ollut paljon pidempi 1900 - luvun alussa nykyaikaan verrattuna.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Stevenson_screen

      Jos meteorologiaan liittyvät mittausmenetelmät kiinnostavat niin kannattaa lukea Ian Strangewaysin kirja ympäristön mittaamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe