Elämä on pelkkää laskujen makselua. Hiukan kun saat tienattua niin se raha menee laskuun eikä itelle jää paljon mitään. Hyvä kun ruokaa voi ostaa ja sitten kitkutellaan kuukausi taas ja odotetaan uusia laskuja. Tänäänkin maksoin viis laskua, vuokra, nettilasku, lainalasku kaksi kertaa ja sähkölasku.
Vastaukset 22
- Anonyymi
Vuokra on turvannut asumisen , muutkin laskuja aiheuttaneet kulut ovat sinun omasta halusta johtuvia ylellisyys kuluja . Oletatko että jonkun pitää elättää sinut ettei ansiotuloja tarvita
- Anonyymi
Köhmmm...suurin osa työttömistähän on juuri sellaisia jotka elättävät vuokranantajia välillisesti valtion tuella? Ilman sosiaalisia tulonsiirtoja Suomessa olisi aivan älyttömästi halpoja asuntoja tarjolla. Joku siis elättää jo nyt vuokralaiset vuokranantajat. Mikähän taho se joku on?
AsianVierestä Anonyymi kirjoitti:
Köhmmm...suurin osa työttömistähän on juuri sellaisia jotka elättävät vuokranantajia välillisesti valtion tuella? Ilman sosiaalisia tulonsiirtoja Suomessa olisi aivan älyttömästi halpoja asuntoja tarjolla. Joku siis elättää jo nyt vuokralaiset vuokranantajat. Mikähän taho se joku on?
AsianVierestä<<<<<<<<nooh häinhän se on, mutt ei nykysysteemillä.
Oletko ulosottomies? Vai mistä moinen huoli, että kysellään kunnon kansalaisilta noin epämiellyttäviä kysymyksiä? Tietysti ne on hoidettu!
- Anonyymi
Jos ei tienaa paljoo niin kärvistelemään joutuu koko ajan mut harrastuksia pitää olla ja se maksaa joten viinaa ei voi juoda, onneks en polta röökii edes. Työttömänä paniikki aina miten maksaa laskut, netti pakko olla ja halpa asunto, vuokra 376 euroa minulla.
- Anonyymi
Miten joku vuokralla asuva voi ajatella,että asuntosijoittajat olisi ostanut,sijoittanut säästetyt varansa siihen asuntoon jos siitä ei olisi mitään hyötyä ,eli sitä asuntoa ei olisi olemassakaan.
Juuh on ja täit tuli myös ”hoidettua”
- Anonyymi
Minulla on sen verran paljon pankkirahaa tilillä ettei ihan joka laskun perään tarvitse ihmetellä. Pari laskua näkyy menevän seuraavan viikon alussa taas maksuun. Mitäs sillä on väliä.
Ja musiikkia perään: https://www.youtube.com/watch?v=yRPaCzUaon0 Kiitos kysymästä. On huomaavasta muistuttaa asioista. Olen ajantasalla ja kaikki laskut on maksettu. En jätä mitään rästiin.
- Anonyymi
Pakkohan laskut on maksaa. oli aikoja jolloin en voinut vuokraa maksaa koska työnantaja jätti palkat maksamatta ja jouduin kuseen sen takia ja ulosottoon. Lopulta selvisin kun kysyin kaikkialta pimeitä töitä ja töitä ja sain töitä sitten.
- Anonyymi
Kela maksaa mun laskut. Työttömänä ei ole varaa itse maksaa.
- Anonyymi
Miten kelan saa maksamaan laskut?? mihin kuluihin se sinne laitetaan??
- Anonyymi
Rahalla saa naisia. Kannattaa olla rahamies ja maksaa naisenkin laskut.
- Anonyymi
Verot jää ainakin maksamatta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Verot jää ainakin maksamatta.
Tee pimeästi töitä esim. Vain pimeällä myöhemmiltään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tee pimeästi töitä esim. Vain pimeällä myöhemmiltään.
Osta autoja halvalla. Vanhempaa mallia uuden hinnalla.
Minä en ainakaan maksa mitään. Pummin kaikki teidän verorahoista ja makaan sohvalla juoden kaljaa. Vuodesta seuraavaan.
- Anonyymi
Oon työtön mut mulla on rahaa yli satatonnia. maksan laskut mut pidän laskut ja kulut pienenä, ei ole kun vuokra, netti ja sähkölaskut maksettava. En tilaa mitään lehtiä enkä juttuja. autoa en omista, kuljen pyörällä tai kävellen.
- Anonyymi
Aika jännä kun et syökään mitään, ilmaa vaan haukot.
- Anonyymi
Aika vaikeaksi tuon laskujen maksaminen menee, kun ei ole saanut kunnolla rahaa kahteen kuukauteen. Mutta toivoa sopii, että ensiviikolla tulee rahaa. Minulla on jatkuva työnhaku menossa.
- Anonyymi
Nii, mut minimoit maksimoi minimoimalla.
- Anonyymi
Sähkölasku on 54.15 euroa 2 kuukaudelta, sit pitää maksaa vuokran omavastuu 87 euroa mutta vähennän siitä 30 euroa koska saunavuoroni aikana sauna ollut kylmänä jo 3 kuukautta. 10 euroo maksan saunasta kuukaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212014- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 106447
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412