Onko olemassa arkeoneita, jotka ovat patogeenejä eli taudinaiheuttajia?

Anonyymi

Mehän tiedämme, että eliöistä sekä bakteereita että eukaryootteja (= aitotumaisia) on olemassa patogeenejä eli tautia aiheuttavia.

Mutta tiedetäänkö lääketieteessä yhtäkään arkeonia (= arkkieliötä), joka aiheuttaisi sairautta tai oirehdintaa ihmisissä tai eläimissä?

7

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>>>Mikrobien määräsuhteet
      poikkeavat normaali- ja ylipainoisista ja mikrobien monipuolisuus on vähäisempi. Esimerkiksi
      Methanobrevibacter smithii -arkeoni on yleistynyt laihuushäiriötä sairastavien suolistoissa ja
      Clostridia-luokan bakteerit puolestaan vähäisempiä<<<<

      Lainattu lähteestä:
      Sedergren, Elli-Kaisa. 8/2018. "LAIHUUSHÄIRIÖ JA SUOLISTOMIKROBISTO". s. 2. Kandidaatin tutkielma, Ravitsemustiede, Lääketieteen laitos, Terveystieteiden tiedekunta, Itä-Suomen yliopisto.
      https://www.uef.fi/documents/250436/2016572/Elli Sedergren (1).pdf/0f5c196e-72db-404a-a0ed-a15f96a862ff

      • Anonyymi

        Tuossa yhteydessä tosin arkeoni (Methanobrevibacter smithii -arkeoni) ei liene varsinainen taudinaiheuttaja eli patogeeni, vaan kysymys on sen määrän epäsuhdasta ihmisen suolistossa.

        Jos vertaan veteen. Vesikään ei varsinaisesti ole myrkkyä (ainakaan yleisesti määriteltynä??), mutta jos elimistön jossakin osassa on liikaa vettä esimerkiksi natriumin määrään suhteutettuna, niin tuosta veden määrän epäsuhdasta voi olla haittaa. Se voi aiheuttaa jopa sairautta tai oireita.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisää tietoa Methanobrevibacter smithii -arkeonista:
        https://en.wikipedia.org/wiki/Methanobrevibacter_smithii

        Normaalina määränä Methanobrevibacter smithii -arkeoni on tärkeä osa suolen toimintoa. Se on siis hyödyllinen ja saattaa olla myös välttämätön komponentti suolen oireettomalle toiminnalle.

        Aivan kuten vesikin (tai vaikkapa suola, d-vitamiini, k-vitamiini jne) on ihmiselle välttämätön, mutta liikaa nautittuna epäterveellinen aine.


      • Anonyymi

        Tosin tuossa ei ole edes varmaa, onko oireiden syynä tuon arkeonin väärät määräsuhteet suolistossa, vai onko erilainen määräsuhde vain oireiden todellisen syyn (mikä lieneekään) seurausta muiden oireiden ohella.


    • Anonyymi

      Erittäin mielenkiintoinen aihe aloittajalla. Toivottavasti edes joku osaisi vastata aloittajan esittämään kysymykseen.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2112
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1903
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      147
      1846
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1252
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1076
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe