Suorastaan shortsikelit taas.
Tammikuuma! Lämpötilaennuste keskiyön hetkelle – ”Jopa 10 astetta” https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006379006.html
Yöllä lämpöennätykset paukkuu
16
80
Vastaukset
- Anonyymi
"Nyt Suomea lähestyvä lämmin ilmamassa on kotoisin Azoreilta" ja Espanjassa sen sijaan parhaillaan kovat lumisateet.
- Anonyymi
Ei saa antaa pelolle valtaa. Yksittäistapaus.
- Anonyymi
Tervetuloa lämpö! Kyllä Suomeen lämpöä mahtuu. Suomi tarvitsee näitä lämpöaaltoja. Kyllä Namibiassakin on lämmintä. Ota lämpö olohuoneeseesi.
- Anonyymi
Eipä mitään huolestuttavaa. Sata vuotta sitten Keski-Suomessa kylvettiin ruista
tammikuussa. - Anonyymi
Ilma virtasi lämmenneeltä pohjois-Atlantilta. Föhn tuuli puhalsi vahvasti ja lämmitti Skandivuoriston yli vyöryvää ilmaa vielä lisää. Järvet olivat jäättömiä eikä lunta ollut laisinkaan. Aivan mahtava juttu oli kävelylenkki metsässä tällaisena talvena. Sauvakävelin 16 km. Polut olivat kuivia, ei ollut jäätä, sohjoa, ei paljon lätäköitä eikä juuri kuraakaan - eikä ollut ötököitä. Ei palellut eikä tullut hiki. Pelkkää euforiaa oli se lenkki.
- Anonyymi
Ennustaminen on tärkeää. Muuten ei kukaan huomaisi mitään ilmastonmuutosta.
- Anonyymi
Paukkuu ainakin Floridassa: "Floridassa annettiin varoitus puista putoilevista iguaaneista". Kohmettuneet liskot putoilevat puista kylmyyden vuoksi. Kova lämpeneminen päällänsä...
- Anonyymi
Alarmisti koheltaa taas: kuuma ei ole sama kuin viileä ja shortsit pistetään jalkaan kun on yli 25 C astetta.
- Anonyymi
Turha on puhua shortsikeleistä. Voi tulla ns. äitiä ikävä, jos pitempään ulkona nyt polvihousuissa on pakko kekkaloida.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turha on puhua shortsikeleistä. Voi tulla ns. äitiä ikävä, jos pitempään ulkona nyt polvihousuissa on pakko kekkaloida.
Revityt farkut ja paljat nilkat jäisivät pian pois muodista jos Helsingin korkeudella alkaisi olla samanlaisia talvikelejä kuin 30 vuotta sitten.
Anonyymi kirjoitti:
Revityt farkut ja paljat nilkat jäisivät pian pois muodista jos Helsingin korkeudella alkaisi olla samanlaisia talvikelejä kuin 30 vuotta sitten.
Jaa, miten niin?
"Leutoja talvia sitä vastoin olivat muun muassa talvet 1988–1989, 1989–1990, 1990–1991, 1991–1992, 1992–1993, jne..."
- Anonyymi
Kaunis ja lauha sunnuntai houkutteli tuhansia helsinkiläisiä kuntolenkeille.
Kaivopuiston mäet olivat ahkerasti käytössä. Niitä laskettelivat sekä kelkkailijat että hiihtäjät. Jäätie Suomenlinnaan johdatti lukemattomien askeleet vanhoille linnoituksille.
Korkeasaari koki tähän asti vilkkaimman talvipäivän. Saaren intendentti kertoi suurimman osan ihmisistä kävelleen Korkeasaareen, mutta myös hiihtäjiä näkyi liikkeellä.
Tämä tapahtui 50 vuotta sitten 25. tammikuuta 1970. Saa nähdä, pääsevätkö helsinkiläiset joskus vielä kävelemään tai hiihtämään jäällä Helsingin edustalla.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei tuosta nyt niin montaa vuotta ole.
https://yle.fi/uutiset/3-5086689Niin, unohtui sanoa, että tuolloin 2011 olisi päässyt vaikka kävellen Tallinnaan.
- Anonyymi
Sää vaihtelee vuosittain paljon enemmän kuin mitä ilmasto muuttuu kymmenissä vuosissa. Onko tämä vielä tässä vaiheessa keskustelua jollekulle uutinen?
- Anonyymi
Ilmastonmuutoksen on pakko olla totta, muuten syntyy 8 miljardin MUSTA-AUKKO Suomen valtion vuotuiseen budjettiin, joka pumpataan henkilöauton käyttäjiltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111615Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968801Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104383Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213934Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53851Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73626- 893580
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133429Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343212Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452385