Penttinen ei myönnä mitään - pöyristyin!

Anonyymi

”Hänen asianajajansa Petteri Sotamaa sanoi STT:lle, että Taitoluisteluliiton kurinpitolautakunnan päätös on yksipuolinen ja oikeudellisesti kestämätön. Hän sanoo väitteitä valmentajan asiattomasta toiminnasta keskeisiltä osin virheellisiksi.” IL

”Olen äärimmäisen järkyttynyt ja pahoillani tilanteesta. En ole koskaan halunnut loukata tai satuttaa yhtään urheilijaa, kertoi hyllytetty Penttinen STT:lle ” IL

Eli kummankin henkilön mielestä on hyväksyttävää kehottaa valmennettavaa tappamaan itsensä, haukkua nuorta ihmissaastaksi, tai laittaa muut urheilijat rinkiin huutamaan ja haukkumaan joukkuekaveriaan.

Toivottavasti tämä keisi menee rosikseen ja siitä tulee ennakkotapaus suomalaiseen nuorisourheiluun valmentajien käytöksen osalta. Minusta tuo Penttisen käytös on rikollista.

6

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”Penttisen esittämä hyvin vakuuttava selvitys todellisesta tapahtumainkulusta on jätetty täysin huomioimatta”, Sotamaa kirjoittaa sähköpostiviestissään HS:lle.

      ”Hyvin vakuuttava”, mutta onko vastine totta?

      Jos 13 todistajaa on kertonut näkemänsä ja kokemansa, niin eihän sitä miksikään muuta hyvin kirjoitettu vastine, joka ei ole totta.

      Mirjami edelleenkään ei ymmärrä niitä kauheuksia, joita hän on tehnyt.

      On olemassa ihmisiä, joiden on täysin mahdotonta asettua toisen ihmisen asemaan ja ymmärtää sitä, miten joku muu kokee hänen käytöksensä. Joku psykologiaa tunteva voisi kertoa varmaan tästä lisää.

      • Anonyymi

        Onko 13 tyttöä todella valehdellut? En usko.


    • Anonyymi

      Ainakin ilmiesesti pahoittanut mielensä, mikä tuntuu nykyään olevan aika yleistä.

      • Anonyymi

        Liian lievä ilmaus.


    • Anonyymi

      Liian pieni rangaistus kun ajattelee mitä on tehnyt.

    • Anonyymi

      Taitoluisteluliitto HS:lle: Tiedot valmentaja Penttisen huutoringistä ja itsemurhakehotuksista totta!

      Miru, et selviä valheilla tästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2572
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      316
      2241
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      26
      1970
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1606
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1106
    Aihe