Käväisin vähän Alepasta hommaamassa douppinkia, kun ei tätä muuten kestä. Mediatalouden peruskauraa on informaation tuottaminen, eli syvempi analyysi, eli sisällön tuottaminen sellaisista ainesosista, jotka eivät kiinnosta ketään, mutta oletusarvoisesti kiinnostaa tuotantoporrasta.
Jos heitäkään.
(naurua)
Jos heitäkään.
(naurua)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Omituisia ilmiöitä
Se mua on aina askarruttanut, että kuinka voi olla kiinnostunut jostain, josta ei ole lainkaan kiinnostunut?
Tämä on uraauurtavaa ajattelua.
(reps)
Vallitseva teoria
Nähdäkseni näin voi olla vain siinä tapauksessa, että jostain randomista ilmiöstä poimitaan jokin seikka, ja nostetaan se tikunnokkaan.
Esmes minä kykenen nostamaan mistä tahansa ilmiöstä esiin aivan mitä tahansa.
(naurua)
Ajatellaan hieman
Ajattelu on se mikä päätä piristää. Mainitsemani poiminta tai poimiminen on eräänlainen haavilla kauhaisu olevaisuuden mereen; sillä oletusarvolla, että jotain haaviin jää.
Tämä oletus on ajatteluni kulminaatiopiste, sillä olettavat haaveilijat eivät koskaan saavu rantaan hymyssä suin, vaan tyhjin venein.
(hirn)
Mjoo
Luutavasti kalavaleet ovat sukua tälle tikunnokkaan tökkäisylle, eli ne ovat omaehtoisesti ja omilla tarkoitusperillä suoritettuja manööverejä ilman katselijoita.
Jos rannalle ilmaantuisi jostain kummallisesta syystä katselija, niin kalastajan puuhat ulapalla näyttäisivät lähinnä naurettavilta.
(naurua)
Antiesimerkki
Tuossa röökiä vedellessäni mulle tuli mieleen mun hyvä ystävä, joka kutsuu tekstareitani "kryptisiksi".
Mitä hän tällä tarkoittaa?
Hän luultavasti tarkoittaa sitä että ei saa tolkkua puhuistani, ja että sanomani jää hänen itsensä varaan. Hän (tulkitsijan roolissa) joutuu siis omaan kumiveneeseensä pohdiskelemaan sitä mitä virkaa hän elämässäni toimittaa.
Tällainen toiminta on täysin tahatonta, viatonta ja yleispätevää.
(hihitystä)
Lööpinlukija
Myönnän että olen varsinainen lööppimagneetti. Lööpit ovat yleensä kadulla katupuhuttelijoissa, tai sitten lämpimissä sisätiloissa.
Kuitenkin
Oli lööpissä sitten mitä tahansa, näen lööpin aina kuin viivakoodina.
"Blip"
(hihitystä)
Omena päivässä pitää lääkärin loitolla:
https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a/e1080174-8b83-408e-96f5-3adbc11e825f
Huomiotani kiinnitti kirjoituksessasi eräs seikka hyvin merkittävä seikka - komissario Palmua fiktiivisesti mukaillen. Se jotta kirjoitat informaation tuottamisen olevan syvempää analyysia.
Analyysi on merkitysten löytämistä ja luettelemoimista ja nimeämistä sekä merkityksettömien asiaan kuulumattomien turhien tietojen poissulkemista. Eläköön ER-mallinnus.
Informaatio on puolestansa yksisuuntaista viestintää jossa informaation kohteelle ei ole annettu minkäänlaista oikeutta sananvapauteen. Informaatio on aina yksisuuntaista. Esimerkkeinä tästä ovat: puhelinmyyjät, persut, valuuttakauppiaat, laittomien tajuntaa turhauttavien aineiden salakauppiaat, islamistit, Jehovan todistajat, urheiluhullut, palstalla kirjoitteleva "viinamies", pietarin trollitehdas.
toivoryynänen puolestansa ei ole mikään informaatikko vaan salaperäinen ja tuntematon jännämies jolla on poikuus tallella hurjien gigolo vuosien jälkeenkin.
Mjoo
Oten kritiikin vastaan ilahtuneena.
Informaatiokritiikki on aivan uusi käsite, enkä itsekään sen olemukseen ole sen enempää ehtinyt tutustua.
(naurua)
Mjaa
Siis pitääkö informaation lähteen olla kritiikistä vapaa vai ei, on jo toisissa käsissä)
(reps)
Informaation olemus on eräänlainen perustaso. Sen alemmaksi ei voida mennä, koska kaikki mitä olemme, on informaatiota.
Informaation sisäiset ristiriidat taas ovat mielestäni hauska ilmiö.
(reps)
Ainoa informaation lähde mikä on kritiikistä vapaa on tämä hyvin tunnettu: https://fi.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Analytica
Mjaa
Yritin tässä rekonstruoida informaatiolle luonteenomaisuutta, en viittailla mihinkään suuntaan.
(naurua)
Otan esimerkin (röökin ja kaljan)
Minusta katsoen ei ole järin suuri ero jurakautisella fossiililla kuin pränikällä kahvinkeittimellä.
Tämä nyt vain on.
(hihitystä)
Nikotiinin nauttiminen saattaa olla terveellisintä nauttia se sellaisena nestemäisenä jota laitetaan myös sähkötupakkaan höyrystymään, sitähän voi myös kielellekin tipauttaa sitä nikotiininestettä aivan hyvin nikotiinihimon tyydyttämiseksi, lääkärithän kyllä määräävät myös tarvittaessa nikotiinipillereitäkin, syötäviä tai pureskeltavia.
Mutta hauskan keksinnön tein juuri pyöräillessäni, nimittäin nämä eucalyptus jne, karkit RAIKAS makeissekoitus, Rainbow... hyvin raikastavat ja pitävät nenän kuivana ulkoillessa kun imeskelee näitä, 3 erilaista, tätä en huomannut aiemmin noissa, vähän erimakuisia ja erivärisissä papereissa, teehen voi laittaa myös sokerin sijaan näitä :D
Rööki ja kalja on informaation tuleminen todeksi aamukohmeloiselle laitapuolen ihmispololle. Molemmat ovat juuri sitä yksisuuntaisesti suuntautuvaa informaatiota vailla mitään tietoa tai vaikka herranmunsentään sivistystä ( sivistys on kirosana Helsingin Hietaniemen hautuumaalla ).
Minun mutteripannuissani ( 2 kpl ) ei muuten ole ensimmäistäkään präniikkää eikä sen puoleen kompressoripöniköissänikään ( 2 kpl ). Teen valmistusjuttuni on puolestaan salatiedettä jota en paljasta salalooshini ulkopuolisille.