https://yle.fi/uutiset/3-11179214?origin=rss
Huomatteko: Suomessa syntynyt pirkanmaalainen mies! Tapaus nostettu esille ja nyt voivat ilmoittautua ne, joiden mielestä suomalaisen naisen saa raiskata suomalainen mies. Näinhän femakkosuvakit väittävät suomalaisten miesten ajattelevan.
Mielenkiintoinen piirre tapauksessa on se, että FBI, jonka lähin edustaja lienee aika kaukana Tesomasta, auttoi tapauksen selvityksessä. Kenen dataan niillä oikein on pääsy ja missä tilanteessa tuota on "lupa" käyttää?
Päivän yksittäistapaus
10
<50
Vastaukset
Onko joku osapuoli jenkki? Puolijenkki? Sosiaalinen media jota käytetty viestinnässä jenkkien?
Mä oletin viimeisintä. Snowdenin NSA-paljastuksista on yli 6 vuotta ja tuskin kyseinen organisaatio on lepäillyt tuon jälkeenkään. FBI saanee tietoja pyynnöstä. Microsoft, Google, Facebook on kaikki USA:sta ja ilmaisohjelmien käyttöehdoissa varsin suoraan sanotaan, että käyttäjä luovuttaa kaikki tietonsa sen käyttöön, joka niistä on kiinnostunut.
scrg kirjoitti:
Mä oletin viimeisintä. Snowdenin NSA-paljastuksista on yli 6 vuotta ja tuskin kyseinen organisaatio on lepäillyt tuon jälkeenkään. FBI saanee tietoja pyynnöstä. Microsoft, Google, Facebook on kaikki USA:sta ja ilmaisohjelmien käyttöehdoissa varsin suoraan sanotaan, että käyttäjä luovuttaa kaikki tietonsa sen käyttöön, joka niistä on kiinnostunut.
Jep maailmanlaajuista joukkovalvontaa. Oliko niitä arvion mukaan peräti 1,7 milj. asiakirjaa mitä julkaistiin.
Käytetty kiertoilmausta "Suomessa syntynyt". Kulttuuritausta on siis joku muu.
- Anonyymi
Ja teikäläisillä tarkoitetaan odinin "sotureita" yms. roskasakkia jollei mennyt perille.
- Anonyymi
Somppujen jälkeläisiä?
- Anonyymi
Somppujen jälkeläisiä?
- Anonyymi
"– Ihmiset alkoivat pelätä, että alueella liikkuu ns. puskaraiskaaja. Meillä oli tietysti jo heti alussa toisenlainen käsitys tapahtuman luonteesta, minkä Yhdysvalloista saatu epäillyn henkilöllisyyskin todisti, Länsipuro kertoi."
Vai henkilöllisyys saatu yhdysvalloista, ei kuulosta kantikselta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000006387275.html Minusta tämä erittäin hienoa että meitä vahditaan FBI tuli ja heti turvallisempi olo kun kyseinen ihminen oli käyttänyt yhteyksiä. mitä ei edes suomen poliisi pystynyt selvittävää kun oli salattua sivua.
Kyseessä oli kumminkin omani tytön ikäinen 10v tyttö.
Minusta oli yllättävää että se edes kaikista ongelma tapauksista selvitettiin juuri tuo ja on mahtavaa että Suomessa huomioidaan tuollainenkin yksittäinen tapaus.- Anonyymi
Iltalehti
"Länsipuro sanoo, että kyseessä oli myös ”kantasuomalainen” mies. Hänellä ei ole ennestään merkittävää rikostaustaa, eikä henkilö ole poliisille ennestään ”tuttu”.
– Tutkinnan alkuvaiheessa, jostain en tiedä mistä, ainakin sosiaalisessa mediassa levisi virheellisiä tietoja, että tässä olisi ulkomaalaistaustainen epäilty. Tämä ei ollut koskaan meillä edes tutkinnassa tässä jutussa. Meillä oli alusta saakka käsitys, että tämä on todennäköisesti ihan suomalainen henkilö. En tiedä, mistä tällaiset huhut lähtivät liikkeelle. Ne olivat ihan perättömiä.
Oikeusapupyyntö liittyi siihen, että mies ei ole esiintynyt sosiaalisessa mediassa omalla nimellään. Kyseessä oli viestipalvelu ja alusta, jossa kommunikoidaan anonyymisti. Poliisi tarvitsi amerikkalaisten apua, sillä kaikki sosiaalisen median alustat ja viestipalvelut toimivat Yhdysvalloista."
Lisää yksittäistapauksia
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/lisaa-tietoa-jarkyttavasta-lapsipornovyyhdista-laajan-hyvaksikayttoringin-paaepailtyna-ovat-58-50-ja-43-vuotiaat-miehet/7601536#gs.vcrmr3
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ecf878c0-dddf-41f9-8280-28e37ac3225a
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293135- 1191265
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101145- 58981
- 70969
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26917Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu171899Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66860Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794