Hallitus pyrkii tuomaan matalapalkkaisia, vähän koulutettuja ulkomaalaisia työntekijöitä tekemään huonosti palkattua työtä.
He ovat jo Suomessa.
Anonyymi
57<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Suomessa oli joulukuussa laskutavasta riippuen 182 000 (Tilastokeskus, kausitasoitettu trendiluku) tai 257 000 (TEM) työtöntä. Työttömyysprosentti oli 6,7 (Tilastokeskus, trendi) tai 9,8 (TEM).
Tilastokeskuksen mukaan työttömiä oli joulukuussa yhtä paljon kuin vuoden 2018 joulukuussa. TEM:n lukujen perusteella työttömyys kasvoi hitusen.
kYLLÄ MINÄ USKOISI, ETTÄ TYÖTTÖMIÄ ON TODELLISUUDESSA HUOMATTAVAST ENEMMÄN PIILOTETTUNA.
Ja tämä on kepun ja kokoomuksen aikaan saannosta koko matalapalkka homma
Suomalaisista työttömistä tulee perustaa armeija, taisteluun ilmiötä vastaan.
Heitä kutsutaan työläisiksi. Muuttamaan, viekää Matulta työt
Tämä hallitus on huolissaan muukalaisista oli asia mikä tahansa.
On selvää, että muslimien suuri määrä Euroopassa on keskeisin syy nykyiseen antisemitismiin.
Työnpakoilijat saatava kuriin, leireille puita pilkkoon.
Ja se vaan paheneepi. Ei tule koskaan onnistumaan eri kulttuurit ja uskonnot keskenään. Ja milloin loppuu näitten Eurooppaan muutto? Olisi jo aika heidän parannella omien maittensa oloja.
Tämä on lopullinen lähtölaskenta. Perjantaista tulee UK:lle loistava päivä!
– Brexit on tavallisten brittien voitto monikansallisista korporaatioista, tietyistä etunäkökohdista ja eliitistä.
– 2020-luvusta tulee vuosikymmen, jolloin kansallisvaltiot palaavat Eurooppaan. Ylikansallinen, epäluotettava byrokratia kumotaan todellisen demokratian edistämiseksi kansallisella tasolla.
Huhtasaari painotti, että Britannia tulee voittamaan EU:n ulkopuolella.
– Saarivaltio aloittaa loistavan hetkensä, jota ei voi pysäyttää.
Ja sinä sitten uskot mitä Huhtasaari sanoo ? Hyvä pyhä sylvi sentään, eikö bpersut äänestänyt hänen pois täältä laskemasta sekopuheillaan heidän kannatusta ?
No saarivaltiolla on vielä vuosi siirtymäaikaa, sitten astuu voimaan heidän haluama ero kaikessa ihanuudessaan, tai karmeudessaan, riippuen katsontakannasta.
Hirmu homma on briteillä neuvotella kauppasopimuksista kaikkien kanssa tämän siirtämäajan ( vuoden) puitteissa.
Britit ei ole vieläkään päässeet ajatuksissa eroon siitä suuruuden ajasta, jolloin he olivat imperiumin herroja. Siihen aikaan heillä on yhtä vähän paluuta, kuin mitä persuilla sinne entisiin aikoihin, mitä he kaipuulla ajattelevat.
Siirtymä on n.vuoden ja Britit tulevat olemaan onnellinen kansa niin rajojen kuin itsemääräämisoikeuksien vuoksi koska turvallisuus on taattu. Ihminen ei muuta tarvi.
Kemijärvellä rakennettiin ennen Eu-ta taloja ennätysmäärä ja töitä oli. Venäjän kanssa kauppa kävi hyvin nyt on toisin Eu määrää asioistamme.
Voi se onni jäädä unholaan, jos talous sakkaa kunnolla, nälkä ja kurjuus ei ole onnen rakennusaineita.
Olet jo ulkona systeemistä,vieläkö haluat muuta.
Britit saakin olla ulkona. Scotit,irkut,Wales siirtyvät EUkansalaisiksi pikimmiten.
Komnunistipersu, kaikkia löytyy.
Näin taas viherpelle yrittää maalittaa suosituinta puoluetta....
Työttömiä on Suomessa paljon, vaikka työtä olisi suurin osa kortistossa olevista on työkyvyttömiä.
Tarpeeksi kauan kun on kortistossa työkykykin menee, eikä heitä haluta ottaa työhön koska nykyisin jo vaaditaan tulosta.
Henkilö joka lähtee hakemaan työtä satojen kilometrien etäisyydeltä tietää työnantajakin henkilön olevan työhaluinen. Tähän perustuu miksi virolaisetkin on kysyttyä työmarkkinoilla.
Suomessa ei työttömiltä enää löydy sitä osaamista mitä avoimissa työpaikoissa tarvitaan.
Tuo puhe matalapalkka työllistämisestä on jotenkin outoa, koska Suomessa palkka on kaikille sovittujen työehtojen mukainen. Mikäli näin ei ole, niin kyseessä on sitten jo rikollinen toiminta.
Johan kokkoomus on ajanut alle tessin palkkausta jotta mamut saadaan töihin, sitten ihmetellään jottei nämä paikat kelpaa suomalaisille...heh!
Tosiasiassa alle kaikkien tessien tehdään jo suomessa valtavasti hommia, rakennus, siivous, hoiva ym. alat. Sllnä jää valtiolla suuret verokertymät saamatta
Työhalut tulee heti jos toimeentuloraha lopetetaan varsinkin heiltä jotka ovat tulleet ja tulevat pyytämättä Suomeen.
Mamunaiset eivät tee töitä ei nämä jotka ovat kotoutuneet 500 vuotta.
Sisäpiirintietoako.
Hyvinkääläinen isä avautui sosiaalisessa mediassa saatuaan kuulla kuudesluokkalaiselta tyttäreltään, millaisella tavalla uskonnonopettaja oli varoitellut tyttöjä eri uskontojen ja kulttuurien eroista. Isä ei hyväksynyt opettajan puheita, että on tyttöjen oma vika, jos he kulkevat liian paljastavissa vaatteissa ja joutuvat maahanmuuttajamiesten raiskaamiksi.
Asiasta Facebookiin kirjoittanut Henri Perälahti on kuudesluokkalaisen tytön isä ja Hyvinkään kaupunginvaltuutettu (ps). Hänen Facebook-kirjoituksensa herätti nopeasti paljon keskustelua ja levisi laajalle.
Perälahti kertoo, että peruskoulun uskonnontunnilla oli ollut aiheena rasismi. Kuudesluokkalaisten uskonnon kirjassa on tosiaankin oma luku, joka käsittelee rasismia.
– Naisopettaja oli siinä sitten tunnin aikana todennut oppilaille, että on tyttöjen oma vika ja tietoinen riski, jos kulkevat lämpiminä kesäpäivinä liian paljastavissa vaatteissa ja tulevat maahanmuuttajamiesten raiskaamiksi! Perälahti kirjoittaa Facebookissa ja ihmettelee, miten 12-13-vuotiaille lapsille voidaan opettaa tuollaista koulussa.
– Maahanmuuttajamiehet eivät kuulemma ole tottuneet näkemään paljasta pintaa naisilla, Perälahti kertoo opettajan sanoneen.
Isänä Perälahti pitää opettajan asennetta täysin käsittämättömänä.
– Lapsia syyllistetään jo ala-asteella, että oma vikasi, jos sinulle tehdään raakuuksia!
– Nyt voin sanoa, että pinna paloi minullakin ja totaalisesti! Perälahti kirjoittaa Facebookissa ja toteaa aikovansa olla asiasta yhteydessä kouluun.
Palaveri rehtorin ja uskonnonopettajan kanssa
Suomen Uutisten haastattelema Perälahti kertoo, että hän kävi asiallisen keskustelun tapahtuneesta koulun rehtorin ja uskonnonopettajan kanssa. Mukana oli myös luokan tyttöjä kertomassa oman näkemyksensä tunnin kulusta ja siitä, millainen mielikuva heille oli opettajan puheista jäänyt. Perälahden mukaan tytöt kokivat opettajan syyllistäneen heitä raiskauksista.
Perälahdelle tapaamisen jälkeen lähettämässään viestissä opettaja korostaa, että ”häirintä ei ole koskaan sen kohteeksi joutuneen syytä, eikä rikos ole milloinkaan uhrin syytä”. Opettaja lupaa myös selventää vielä asiaa koko luokalle seuraavalla uskonnontunnilla.
Hyvä että varoitetaan – mutta miten
Peruskoulun kuudennen luokan uskonnonkirjassa on tosiaankin erillinen luku rasismista, ja islamiin tutustuminen kuuluu opetussuunnitelman mukaan myös evankelisluterilaiseen uskonnon opetukseen.
Kaupunginvaltuutettu Perälahti pitää sinänsä hyvänä, että koulussa tuodaan esille eri kulttuurien ja uskontojen eroja ja varoitetaan mahdollisista ongelmista, mutta se ei saisi tapahtua syyllistämällä uhreja tai suomalaisia yleensä.
– Meidän ei pidä muuttaa omia arvojamme vieraiden mukaan, Perälahti toteaa.
Hän kehottaakin vanhempia perehtymään siihen, millaisia asioita heidän lapsilleen koulussa opetetaan, ja miten.
Arka asia Hyvinkäällä
Maahanmuuttajien tekemät raiskaukset ovat arka asia Hyvinkäällä, jossa tapahtui nuoren naisen joukkoraiskaus elokuussa 2018. Uhrin mukaan tekijät olivat ulkomaalaistaustaisia ja he puhuivat uhrille vierasta kieltä, kertoo Yle. Joukkoraiskaus tapahtui metsikössä aivan Hyvinkään poliisilaitoksen vieressä.
Kaupunginvaltuutettu Perälahti kertoo, että joukkoraiskaus herätti kesällä 2018 paljon paikallista huomiota. Myös hänen oma tyttärensä mietti, että uskaltaako ulkona enää liikkua iltaisin normaalisti.
Hyvinkäällä pidettiin tuolloin naisrauhaa vaatinut mielenosoitus, jossa eräs maahanmuuttajan raiskaamaksi joutunut nuori nainen piti koskettavan puheen. Poliisi ei saanut Hyvinkään joukkoraiskauksen tekijöitä ikinä kiinni ja jutun tutkinta on lopetettu.
Naiset ja uskovaiset ovat pahimpia Suomen syöpiä.
Kumpa Suomikin eroaisi EU.sta
Kuka sinut sitten syöttäisi.
Satutunnit, siis uskontotunnit pitäisi poistaa kaikesta opetuksesta. Nyt ihmisillä on jo riittävästi tietoa maailman synnynnystä ja siitä miten luonnon lait toimivat.
Valitettavasti juurikin nämä matalapalkkaiset ovat juurikin niitä Islamin poikia ja tyttäriä jotka tekevät aivopestyinä mitä käsketään.
Peräkylän tollot analysoi maailman asioita. Soisi teidänkin lähtevän ihmisten ilmoille. Sikiätte siellä keskenänne ja tulette tollommaksi. Uutta siemenkantaa tarvittaessa tuotava ulkomailta.
Jälkikasvu on hoidettu toisin kuin tolloksi haukkujalla.
Osaat hyvin analysoida tollon myös poistaa toisten analysoinnin. ehe ehe.
Saat syytteen laiminlyönnistä,jossei pahemmastakin.
On naiivia uskotella että Suomeen kukaan tulisi töihin eli kultamunittajien hörinöitä työvoimapula. Loisijoita haluaa kokoomus ja vihervassarit
Helsingin Sanomat julkaisi perjantaiaamuna kello kahden aikaan ja perjantaiaamun paperilehdessään uutisen kurdihallinnon ”ulkoministeri” Abdulkarim Omarin lehdistötilaisuudesta Suomessa.
Abdulkarim Omar todettiin pyytäneen apua al-Holin ISIS-vankileirin radikaaleimpien siirtämiseksi toiseen leiriin ja lasten saamiseksi kouluihin. HS:n juttu jatkui tämän jälkeen seuraavasti:
”SUOMI suunnittelee palauttavansa kaikki Suomen kansalaiset al-Holista kotimaahan. Tähän mennessä al-Holista on haettu vasta kaksi orpolasta. Omar ei kommentoinut sitä, onko meneillään operaatiota, jossa suomalaisia siirrettäisiin al-Holista Suomeen.”
Kyllä:Vistottaa!
Suomalaiset työttömät pitäis kaikki kouluttaa johtajiksi ja töihin palkattaisiin aasialaisia, itä-eurooppalaisia, kuubalaisia, venezuelalaisia ja kaikkia, joiden kotimaissa on kurjaa ja köyhää.
Tämän auttamisoperaation jälkeen, Suomen ei tarvitsisi lähettää rahaa enää ulkomaille, me olisimme osuutemme tehneet.
Työntekijöiksi otettaisiin painotetusti nuoria kauniita naisia, niin väkilukukin tuplaantuisi kymmenessä vuodessa.
Marjametsään, kalaan, metsälle jne. ja suomalaiset johtajina opastaisivat. Kyllä olis ihmiset tyytyväisiä!
Eipä ole yhtään neeperi näkynyt mansikoita tai muitakaan marjoja poimimassa ei myöskään kuulemma vihanneksia Pohjanmaalla Närpiössä.
Eikä Kemikärveläistä, tyytyy vetään käteen mitä saa irti yhteishyvältä
Makoillaan ihan rauhassa, ammattitaidottomuutta lisäävää toimintaa. Ei me tehdä muuta kuin hankitaan lisää ammatti-ihmisiä ulkomailta. Näin me ollaan edesauttamassa Suomea kansainväliseksi. Eräs puolue vastustaa maahanmuuttoa,mutta ei edellytä suomipojalta aktiivisuutta työllistyä. Kannatus valuisi persvakoon. Mitä laiskempi sen suurempi vastustus. Veronmaksajat loppuu,teille tulee nälkä.
Muttaaa, tuodaan kai niitä muualtakin kuin vain marokosta.
Valtiosihteeri Bence Tuzson tiedottaa, että tammikuun aikana Unkariin yritti laittomasti 3400 siirtolaista.
Valtiosihteeri paljastaa myös Unkaria uhkaavan vaaran. Maan eteläpuolelle Balkanilla on pakkautunut jo 100 000 laitonta siirtolaista etsimään reittiä kohti Länttä.
Tuzsonin mukaan etelärajalla tarvitaan nyt varotoimia. Tämän vuoksi Unkari on kaksinkertaistanut rajalla partioivien joukkojen määrän. Rajalla suoritetaan myös ilmavalvontaa helikoptereilla.
Vaikka Unkari omien rajojensa lisäksi suojaa myös Euroopan unionin ulkorajaa, EU on toistaiseksi rahoittanut rajan suojaamisesta vain pienen osan. Unkarin hallitus aikoo kääntyä Brysselin puoleen ja pyytää lisää rahoitusta rajavalvontaa varten.
Suomi saa mitä pyytää.
Vain+6,1+%+Ruotsin+”uusista+siirtolaisista”+on+virallisesti+töissä!
Suomessa silvottuja tyttöjä:10`000 Somaliasta!
Se on rikos ja montako on tuomittu?
Jo ainakin 5000v. sitten, pyramidien alle rakennettiin vaikka mitä tiloja, joissa hiekkaerämaiden helle ei vaivannut. Miksi ei nykyään? Sinne voisi rakentaa vaikka minkäkaiset kaupungit. Vettä olisi maan alla lähempänä, katot osin lasista, välillä peittäen, jolloin voisi kasvejakin kasvattaa. Ihmisten ei tarvitsisi oudoille, sopeutumattomille, arktisille alueille tulla, niitä kadehtia. Muuallakin maailmassa voisi enemmän rakentaa maan alle, ei tarvitsisi niin paljon tiloja lämmittää.
On niitä vain Suomeen tullut, huh huh.
https://www.mtv.fi/sarja/viiden-jalkeen-33001061000/tyttojen-ja-naisten-silpominen-on-edelleen-arkipaivaa-somaliassa-vaikka-kivuliaasta-operaatiosta-yritetaan-paasta-eroon-perinteisia-silpojia-arvostetaan-yhteisossa-hyvin-korkealle-1212527
Tyttöjen ja naisten silpominen on edelleen arkipäivää Somaliassa, vaikka kivuliaasta operaatiosta yritetään päästä eroon – "Perinteisiä silpojia arvostetaan yhteisössä hyvin korkealle"!
Korjausleikkaukset Suomessa ilmainen!
Veronmaksajien piikkiin menee ja maksaa:35000-55000 €/per-vittu!
LÄNSI-UUDENMAAN poliisi kertoo tutkineensa kesällä 2018 Espoon Lippajärvellä tapahtunutta törkeää raiskausta. Epäiltyä tekijää ei ensin löydetty yleisöltä tulleista vihjeistä huolimatta.
Poliisi pääsi epäillyn jäljille kuitenkin syksyllä 2019, eli yli vuosi teon jälkeen.
Mies otettiin tuolloin kiinni liittyen toiseen rikosepäilyyn. 25-vuotiaan ulkomaalaistaustaisen miehen epäiltiin pahoinpidelleen toista miestä kadulla Helsingissä.
Onko poliisi ;munaton nillittäjä?
Yleisövihjeet tekijästä annettu poliisille,mutta onko poliisi "värisokea"?
Kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut leikkasi tyttöystävänsä pään irti Hämeenlinnassa - islamilaiseen tapaan
Murhattu tyttö oli sosiaalisessa mediassa julkaistujen tietojen ja kuvien mukaan aktiivinen monikultuurisuusaatteen kannattaja ja sateenkaariaktivisti.
He ovat jo Suomessa.
Ajatuspaja+Suomen+Perusta+julkaisi+viime+viikolla+kattavan,+laajaan+ja+luotettavaan+rekisteriaineistoon+perustuvan+tutkimuksen+maahanmuuttajien+saamista+toimeentulotuista.
Maahanmuuttajien+saamat+toimeentulotuet+-tutkimus+käsittää+kaikki+maahanmuuttajien+saamat+toimeentulotuet+vuosina+2007-2018+syntymävaltion+mukaan.
Pääkaupunkiseudulla+maahanmuuttajat+saivat+vuonna+2018+noin+200+miljoonaa+euroa+toimeentulotukia,+mikä+on+noin+40%+pääkaupunkiseudulla+maksetuista+toimeentulotuista+ja+25%+kaikista+Suomessa+maksetuista+toimeentulotuista.+Tämä+osuus+lähes+kaksinkertaistui+vuosina+2007-2018,+mikä+johtuu+lähes+yksinomaan+Lähi-Idästä+tulleista+maahanmuuttajista.
Koko+Suomen+väestölle+maksettujen+toimeentulotukien+kokonaissumman+nousu+vuosina+2013–2018+(749+miljoonasta+804+miljoonaan)+johtuu+maahanmuuttajille+maksettujen+tukien+kokonaissumman+noususta.+Kantaväestölle+maksettujen+vuosittaisten+kokonaissummien+taso+on+pysynyt+samansuuruisena+eli+noin+600+miljoonassa+eurossa+vuosina+2013–2018.
Somalia,+Irak,+Afganistan+ja+Syyria+murheenkryynejä
Toimeentulotukea+saavien+prosenttiosuuksissa+ja+keskimäärin+saaduissa+tuissa+on+valtavat+erot+eri+väestöryhmien+välillä.+Niin+kutsutuissa+pakolaismaissa+(Somalia,+Irak,+Afganistan,+Syyria)+syntyneistä+18-64+-vuotiaista+60-70%+sai+jotain+toimeentulotuen+muotoa+vuonna+2017.
Suurin+osuus+oli+Somaliassa+syntyneillä,+joista+67,5%+sai+toimeentulotukea.+Kantaväestöllä+osuus+on+ollut+vuosittain+noin+7%.+Somaliassa,+Irakissa,+Syyriassa+ja+Afganistanissa+syntyneiden+vuoden+aikana+saamien+toimeentulotukien+keskiarvot+vuonna+2017+olivat+yli+2300+euroa+henkilöä+kohden.
Korkein+keskiarvo+oli+Syyriassa+syntyneillä,+3190+euroa+henkilöä+kohden+vuodessa.+Kantaväestön+osalta+vastaava+luku+on+vuosina+2012-2017+pysynyt+180-200+eurossa.
Pakolaismaiden+todella+korkeat+luvut+erityisesti+vuonna+2017+selittynevät+osittain+sekä+perustoimeentulotuen+maksamisen+siirtymisellä+Kelaan+että+vuonna+2015-2016+tulleilla+turvapaikanhakijoilla.
Toimeentulotuet+kasvavat+maassaoloajan+myötä
Kaikkien+maahanmuuttajaryhmien+keskimäärin+saamat+toimeentulotuet+nousevat+kantaväestöön+verrattuna+maassaoloajan+kasvaessa.+Kaikkien+maahanmuuttajien+keskimäärin+saamat+tuet+kasvavat+noin+viisinkertaisiksi+kantaväestöön+nähden+20+vuoden+maassaoloajan+jälkeen.
Pakolaismailla+(erityisesti+Irak+ja+Somalia)+keskimääräinen+toimeentulotuki+on+20+vuoden+maassaoloajan+jälkeen+yli+15-kertainen+verrattuna+kantaväestöön.+Ainoastaan+Itä-Aasiassa+syntyneillä+tuet+ovat+pienempiä+kuin+kantaväestöllä+20+maassaolovuoden+jälkeen.+Kaikilla+muilla+syntymäalueittain+määritellyillä+maahanmuuttajaryhmillä+saadut+keskimääräiset+toimeentulotuet+ovat+siis+kantaväestöä+suurempia+20+maassaolovuoden+jälkeen.
Tilanne+ei+helpota+edes+toisessa+maahanmuuttajasukupolvessa
Kaikkien+suurimpien+maahanmuuttajaryhmien+lapset+eli+2.+maahanmuuttajasukupolvi+saavat+tukia+enemmän+kuin+samanikäiset+kantaväestön+nuoret,+monessa+ryhmässä+jopa+moninkertaisesti.+Tämä+viittaa+siihen,+että+kotoutumista+ei+tapahdu+toisessakaan+maahanmuuttajasukupolvessa,+vaikka+nämä+henkilöt+ovat+syntyneet+Suomessa.
Suurin+yksittäinen+luku+on+Somalia-taustaisilla+19-vuotiailla,+joista+75+%+on+saanut+toimeentulotukea+vuosittain.+Kantaväestön+samanikäisillä+osuus+on+noin+13-14+%.
Sama+toistuu,+jos+tarkastellaan+vain+harkinnanvaraisia+toimeentulotukia:+kaikissa+isoissa+maahanmuuttajaryhmissä+2.+sukupolvi+saa+harkinnanvaraisia+tukia+jopa+moninkertaisesti+samanikäiseen+kantaväestöön+verrattuna.
Korkein+yksittäinen+luku+on+Somalia-taustaisilla+19-vuotiailla,+joista+yli+30+%+on+saanut+harkinnanvaraista+toimeentulotukea+vuosittain.+Kantaväestön+samanikäisillä+osuus+on+ollut+noin+5%.
Prkl.
Norja aikoo lisätä pakolaisena maassa olevien somalien kotiuttamisia!
Ottaako Suomi mallia?
Jos haluamme säilyttää sukupolvien aikana rakentamamme hyvinvointiyhteiskunnan ja arvot, paljon pitää tiukentaa.
Heh, Norjassa on loppunut norjalaiset.
Kuntien sosiaalimenot kasvavat Ruotsissa nyt nopeasti. Kunta- ja alueliitto kyseli asiasta ja 93 prosenttia kunnista vastasi: keskeisin syy kustannusten nousuun on työttömien maahanmuuttajien putoaminen sopeutumistuelta toimeentulo- ja sosiaalitukien piirin. Selvityksestä kertoo Ruotsin yleisradio.
– Ruotsiin tuli valtava määrä väkeä vuonna 2015 ja nyt he alkavat pudota pois sopeutumistuen piiristä. Monilla on eri syistä vaikeuksia löytää työtä ja heillä on erilaisia haasteita tässä. Valtion satsaukset TE-palveluihin ja työllistämiseen ovat pienentyneet ja niinpä ihmiset joutuvat pärjätäkseen asioimaan kuntien sosiaalipalveluiden kanssa, sanoo Leif Klingensjö Ruotsin kunta- ja alueliitosta ja jatkaa:
– Monet joutuvat turvautumaan toimeentulotukeen erittäin pitkään ja se on todellinen epäkohta, varsinkin yksilön itsensä kannalta.
Pulaa kuntien tukitöistä
Työnvälitykseen tehdyistä leikkauksista johtuen yhä harvempi sai viime vuonna tukitöitä.
– Se vaikuttaa uskomattoman paljon. Monilla on sen verran etäisyyttä työmarkkinoihin, että he tarvitsevat tukitoimia päästäkseen työnteon alkuun, Klingensjö selvittää.
Kylmää kyytiä tuli erityisesti heille, joiden työpaikat olivat kokonaisuudessaan tuettuja. Tällaisia töitä oli pääosin kuntasektorilla. Kokoomuksen ja kristillisdemokraattien valtiopäivillä aikaansaamat budjettileikkaukset lopettivat käytännössä erityistuetut työpaikat, analysoi Ruotsin yleisradio.
Tukien sijaan aktiivisuutta
Kokoomuksen talouspoliittinen asiantuntija Elisabeth Svantesson on sitä mieltä, että erityistuetut työt ovat sekä kalliita, että tehottomia. Hänen mukaansa kovin harvat työllistyvät erityistukikauden jälkeen.
– Kyse ei ole ainoastaan rahasta vaan siitä, että tehdään asiat tehokkaammin, Svantesson linjaa.
Koulutusta tukitöiden sijaan, ruotsin kielen opiskelua ja aktiivisuutta työnantajien suuntaan. Tarvitsemme uudistuksia tehottomien tukien sijaan.
timaa+•+Rikos
Oulussa+ulkomaalaiset+syyllistyvät+seksuaalirikoksiin+yhä+useammin+–+raiskausrikoksissa+kasvua+lähes+50+prosenttia
8.2.2020+10:47
Petri+Saarela
Oulun+käräjäoikeudessa+lapsiin+kohdistuneista+seksuaalirikoksista+tuomittuja+ulkomaalaismiehiä.+Kuvat+Petri+Saarela.
Oulun+poliisilaitoksen+alueella+kaikkien+seksuaalirikosten+määrä+kasvoi+huomattavasti+vuoden+2019+aikana,+ja+ulkomaalaisten+rikoksesta+epäiltyjen+osuus+oli+merkittävästi+edellisvuotta+suurempi.
Erilaisia+seksuaalirikoksia+Oulun+poliisilaitoksen+tietoon+tuli+382+kappaletta+kun+edellisvuonna+määrä+oli+305.+Prosentuaalisesti+kyse+on+yli+neljänneksen+kasvusta+(+25,3+%).+Oulun+kaupungin+alueella+kehitys+oli+samansuuntainen+mutta+hieman+lievempi,+seksuaalirikosten+kokonaismäärä+kasvoi+noin+17+prosenttia+edelliseen+vuoteen+verrattuna.+Oulun+poliisilaitos+tiedotti+alkuvuonna+2019+tutkinnassa+olleista,+alaikäisiin+10-15+-vuotiaisiin+tyttöihin+kohdistuneista+epäillyistä+seksuaalirikoksista+pääasiassa+Oulussa.+Teot+ajoittuivat+kesään+ja+syksyyn+2018+ja+epäillyt+henkilöt+olivat+Suomeen+kiintiöpakolaisina+tai+turvapaikanhakijoina+tulleita+nuoria+miehiä.
Suurimpaan+osaan+tapauksista+liittyi+yhteydenottaminen+sosiaalisessa+mediassa.+Apulaispoliisipäällikkö+Arto+Karnaranta+korostaa+edelleen+erityisesti+nuoria+ja+nuorten+vanhempia+tarkkaavaisuuteen+ja+pelisäännöistä+sopimiseen+sosiaalisessa+mediassa.+Tuntemattomien+henkilöiden+kaveri-+ja+seuraamispyyntöjä+ei+tule+hyväksyä.+Profiilit+kannattaa+laittaa+yksityisiksi.+Suuressa+osassa+edellä+mainituista+epäillyissä+rikoksissa+nuoriin+on+oltu+ensin+yhteydessä+sosiaalisen+median+kautta,+minkä+jälkeen+on+ollut+muutakin+kanssakäymistä+ja+yhteydenpitoa.
Raiskausrikoksia+kaikkiaan+koko+Oulun+poliisilaitosalueella+tuli+poliisin+tietoon+45+tapausta+enemmän+kuin+vuonna+2018+(+45,9+%).+Lapsen+seksuaalisia+hyväksikäyttöjä+ilmoitettiin+27+kappaletta+enemmän+kuin+edellisvuonna+(+20,8+%).+Seksuaalisia+ahdisteluja+Oulun+poliisin+tietoon+tuli+puolestaan+huomattavasti+vähemmän+kuin+edellisvuonna+–+ahdisteluista+tehtiin+vuonna+2019+yhteensä+33+rikosilmoitusta+kun+vuotta+aiemmin+määrä+oli+53+(-37,7+%).
Yhteensä+283+seksuaalirikoksessa+rikoksesta+epäilty+oli+poliisin+tiedossa+–+näistä+82+oli+ulkomaalaisia.+Ulkomaalaisten+suhteellinen+osuus+kaikissa+seksuaalirikoksissa+oli+Oulun+poliisilaitoksen+alueella+vuonna+2019+noin+29+prosenttia.+Edellisvuonna+osuus+oli+25+prosenttia.+Vuonna+2019+raiskausrikoksista+epäiltyjä+ulkomaalaisia+oli+54+ja+edellisenä+vuonna+21.+Raiskauksesta+epäillyistä+viime+vuonna+oli+ulkomaalaisia+45+prosenttia,+kun+osuus+edellisenä+vuonna+oli+noin+29+prosenttia.+Kasvua+raiskauksista+epäiltyjen+ulkomaalaisten+määrässä+oli+157+prosenttia.+Seksuaalisissa+ahdisteluissa+tehdyissä+ilmoituksissa+tekijä+oli+joko+tiedossa+tai+saatiin+selville+20+tapauksessa+–+näistä+viime+vuonna+ulkomaalaisia+oli+kolme+ja+vuonna+2018+yhdeksän.
suomesta tehdään matkailumaa ,, muu toiminta lakkaa , tarvitaan siis bussikuskeja , kivihiilen lapiomiehiä , kaivosmiehiä , kaupan kassoja , hierojia , musiikki ja tanssiryhmiä jotka saavat muuteman lantin kun orjana touhuavat kiinan ja venäjän turistien riemuksi...........satama laajenee , vantaan lentokenttä isonee ja virosta tarvitaan tunneli helsinkiin , kouvolasta menee kiskot jo kiinaan.
puhekielet , kiina, venäjä , englanti , suomen kielellä pärjää vain sossun luukulla jatkossa. , paitsi siinä jonossa missä on somalandia.
Vieraslaji voi muodostaa uhan alkuperäiselle lajistolle, luontotyypille tai jopa koko ekosysteemille.