Hallitus ehdottaa valtuustolle, että Parkin tontti vuokrataan. Miksi sopimusluonnokseen on edelleen jätetty pykälät koskien hallinto-oikeuden mahdollista ratkaisua. Ratkaisu on tehty ja myynti on hylätty vaihtoehtona.
Onko pykälät jätetty sen takia, että viiden-kymmenen vuoden päästä "unohdetaan", että asia kaatui hallinto-oikeudessa ja sitten tontti kappas vain ostettiin pois kuleksimasta.
Poistettakoon vuokrasopimusluonnoksesta mahdollisesti tulevaisuudessa epäselvyyttä aiheuttavat pykälät. Tai sitten pitää niiden kohdalle pitää lisätä, että asia kaatui hallinto-oikeudessa ja tontin lunastus ei ole vaihtoehto.
Miksi esittelijä, kaupunginjohtaja jättää asian "harmaalle" alueelle?
Parkin tontin vuokrasopimusehdotus voi olla harhaanjohtava
5
147
Vastaukset
- Anonyymi
miksi kaupunginjohtajan annetaan suhmuroida näissä tonttikaupoissa ylipäätään?? aina kun on arvotontti kyseessä on tämä herra luovuttamassa sitä ilmatteeksi jollekkin muurariveljelle.
- Anonyymi
Eläkeläisten kerhohuone Hangonkylästä meinasi mennä myyntiin, mutta Rolle muistutti, että on testamentattu eläkeläisien kerhotoimintaan.
Tehtaanniemen vatulointiin valittiin sopiva kaupunginjohtaja. Kavander oli pääkokki, nuotit tuli muualta.
Nyt tämä Parkin tontin myynti vaikka ei ole lupaa ja vielä yritetään, jospa unohdus menisi yli hallinto-oikeuden ja tontin voisikin lunastaa. Se on estettävä selvästi vuokrasopimuksessa, johon ei saa jättää mitään kirjausta lunastuksesta.- Anonyymi
Ei nykyinen kaupunginjohtaja ole sen pahempi kuin aikaisemmat virkamiehet. Eikö se ole niin että entinen kaupungin arkkitehti sekä tekninen johtaja asuvat molemmat Hangon vanhuuksille testamentatuissa taloissa, jotka "suhmuroinnilla" on siirretty itselleen?
Tällöin ei vain järjestelmä ollut yhtä läpinäkyvä. Joku vanhempi "oikea"Hankolainen voisi jopa tietää asioista enemmän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei nykyinen kaupunginjohtaja ole sen pahempi kuin aikaisemmat virkamiehet. Eikö se ole niin että entinen kaupungin arkkitehti sekä tekninen johtaja asuvat molemmat Hangon vanhuuksille testamentatuissa taloissa, jotka "suhmuroinnilla" on siirretty itselleen?
Tällöin ei vain järjestelmä ollut yhtä läpinäkyvä. Joku vanhempi "oikea"Hankolainen voisi jopa tietää asioista enemmän.Vääryydet on korjattava silloin, kun ne tulevat esille.
- Anonyymi
Huomisessa 2.3.2020 kaupunginhallituksen kokouksessa käsitellään Parkin tontin myynnistä tehdyn valituksen vastinetta. Tonttia ei ole koskaan laillisesti asetettu myytäväksi, ainoastaan rakennus. Edelleen vuokrasopimukseen oli jätetty tontin myyntimahdollisuus, mitä on vastustettu, koska laillisesti vain rakennus on päätetty myydä. Kaupunginjohtajan mielipide ei riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191642En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321555- 731553
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111284Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341262