asuntopulaan helpotetaan

Anonyymi

Onko tietoa alkaako se virastotalon viereen rakentaminen tänä keväänä vai seuraavana? Huutava asuntopula kehuvat olevan vaan en tiedä väkiluvun lisääntyneen ja mistä johtuu? Onko parempaa tietoa? Kuitenkin ok-taloja paljon kaupan. Ovatko kaikki varattomia/pienipalkkaisia kun ei oma asunto käy?

9

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuomaanpaloon alkaa tulemaan yksiöitä ja kaksioita,hyvä kunta! Toivottavasti ne menee muillekin kuin eliittieronneille.

    • Anonyymi

      Kuntahan on nostanut rakentamattomien kaavatonttien kiinteistöveron 6 %:iin, joka on Lapin korkein.. Luulevat saavansa tontteja tuolla tavalla myyntiin. Eivät saa!

      • Anonyymi

        Jostainhan rititalotontteja on löydettävä. Valitettavasti kunnan ostamat maat ovat rakentamiseen kelpaamattomia. Tuomaanpalohan on hyvä, mutta vanhoiie kaukana.


    • Anonyymi

      Ei rakenneta rivitaloa Tuomaanpaloon, suunnitelmia vain uutisoidaan. Ei rakennettu Rak.liike Siepin rivitaloakaan kun kunta ei suostunut pitkään vuokrasopimukseen. Ei rakennettu Ludvig Filipintien rivitaloa, myytiin paperit alennuksella Pesoselle, joka ei rakenna Pirkantielle. Ilmeisesti kunnalla on jonkinlainen paniikki päällä kun rivitalorakennusuutisia tulee kunnalta melkein viikottain. Mihinkä ensi viikolla rakennetaan rivitalo?
      Teknisen kolme rakennusinsinööriä tilasi ulkopuoliselta firmalta maaperätutkimukset ja kunta maksoi suunnittelusta 50.000 euroa yksityiselle firmalle. Ei rakenneta. Kunnan kuusi rivitaloa on velkasaneerauksessa, homeen saastuttamia rivitaloja pidetään lämpimillä. Ei pureta, ei ole varaa. Ei pureta opettajien vanhaa asuntolaa, ei ole varaa maksaa purkua (45.000 e) mutta yksityisiä rukoillaan rakentamaan asuntoja. Palveluasuntoja luvattu rakentaa, toivottavasti edes ne saadaan.
      Muonion omaa terveyskeskusta korjattiin kolmella miljoonalla eurolla ja sitten purettiin pois. Tietääkö kuntalaiset, paljonko kunnan konsernilainoja on? Miljoona? 2 miljoonaa? Ei, vaan 10 miljoonaa on lähempänä totuutta! Kunnan vesilaitos on toiminut hienosti mutta kun kunta on piilottanut vuosikymmenet konsernilainoina syömävelkaa ja vesihuollon välttämättömimmätkin investoinnit on laiminlyöty. Vara vesipumppaamoa on haihateltu mutta rahat on käytetty muualle. Viemäriverkosto on tikittävä kaaos Muoniossa ja aivan turhaan se yritti sysätä Kolarilaisen firman hoidettavaksi koko hommaa mutta eihän Kolari mennyt siihen mukaan. Nyt kunta nosti vesitariffeja vaikka vesihuollon ongelma ei ole hinta vaan mittavat laiminlyönnit, vuosia kestäneet laiminlyönnit. Nämä tiedot on saatu kyselemällä Muoniolaisilta, asioista jotain tietäviltä tahoilta.
      Hölmöläisten touhua. Hölmöjä ja typeryksiä ovat surkeat päättäjät, jotka antavat asioiden tapahtua. Mikä Muonion avuksi? Eikä tässä vielä kaikki. Rukoilkaamme.

      • Anonyymi

        Onnellisten kunta, onnea onnelliset muoniolaiset.


      • Anonyymi

        Muistelin itsekin lukeneeni lehdestä edellä kerrotut, kiitos vaan tiivistelmästä. Pallo on hukassa, onko päättäjätkään tietoisia missä maali on? Kuka on kunnan satusetä/rouva/neiti, itsestään tiedotteet ei julkisuuteen tule.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muistelin itsekin lukeneeni lehdestä edellä kerrotut, kiitos vaan tiivistelmästä. Pallo on hukassa, onko päättäjätkään tietoisia missä maali on? Kuka on kunnan satusetä/rouva/neiti, itsestään tiedotteet ei julkisuuteen tule.

        Rivarit velkasaneerauksessa, miten mahdollista? Onko totta, Muonio ei saa velkaa asuntotuotantoon?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rivarit velkasaneerauksessa, miten mahdollista? Onko totta, Muonio ei saa velkaa asuntotuotantoon?

        Miten nämä valeuutisoinnit parantaa asuntopulaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten nämä valeuutisoinnit parantaa asuntopulaa?

        Sama se, mutta keväällä alkaa asuntoja nousemaan hienolon Tuomaanpaloon. Yksiöitä ja kaksioita ja mielellään pelkistettyjä eli edullisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe