Oliko se iltalehden uutisissa että tuulivoimalat tuotti tammikuussa noin 20% sähköstä? Jos tää pitää paikkansa niin lisää vaan niin ei muuta tarvitakaan ja ilmasto pelastuu.
Suomen tuulivoimaloiden sähkön tuotto hyvä
Anonyymi
4192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Joo niin. Se vaan että öljyn kysyntä jatkaa kasvuaan melkein miljoona tynnyriä päivässä. Tuntuu tuo luku lähes hyttysen pier****
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/talous/item/242315
Tais olla aika tuulinen kuukausi.
Fingridin datan mukaan 1.–31.1.2020 oli tuulivoiman keskiteho 1199 MW. Helmikuussa 1–12.2.2020 on tuuleskellut keskimäärin 1245 MW teholla.
Onko tää paljonkin kokonaiskulutuksesta ? ja paljonko oli tuonti samaan aikaan?
Keskimääräinen kulutus oli tammikuussa 10152 MWh/h ja tuotanto 8420 MWh/h. Tuonti varmaankin noiden erotus.
Eli aloituksen 20 prosenttia oli hiukan yläkanttiin todellisuudessa vähän yli 10 prosenttia.
Selkis, osaako kukaan sanoa miksi tuulivoimaa pitää tukea? vielä veronmaksajan rahoilla yksityisile toimijoille ja tuleeko tuulivoima investointien kuoletuksen suhteen jollain aikavälillä kannattavaksi.
Siinä+ei+ilmeisesti+huomioitu+tuontisähköä,+eli+kokonaistuotannosta+suomessa+20+%++Tää+tietysti+antaa+hieman+väärää+kuvaa.
Tuulivoiman tukea on perusteltu sillä, että saatiin sen rakentaminen ylipäätään käyntiin. Nythän voimaloiden hinta on mm. massatuotannon ja yksikkökokojen suurentumisen seurauksena laskenut per tehoyksikkö, ja niitä pystytellään jo markkinaehtoisesti ilman mitään yhteiskunnan tukia.
"Helmikuussa 1–12.2.2020 on tuuleskellut keskimäärin 1245 MW teholla."
Vaikuttaisi helmikuusta tulevan suunnilleen yhtä tuulinen kuin tammikuustakin. Tähän mennessä tuulivoimaa saatu helmikuussa keskimäärin 1224 MW:n teholla. Välillä käytiin jo yli 2 GW:n tasolla.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/suomessa-pyorii-kohta-300-tuulivoimalaa-ilman-veronmaksajien-tukea-vireilla-103-voimalaa-edessa-viela-miljardin-investoinnit/4a265876-a1b3-38c2-af0b-6cb124de8514
Tuossa uutinen voimaloiden rakentamisesta markkinaehtoisesti. Vielä kun joku kertoisi sisältyykö tuohon ilman tukia rakentamiseen myös voimalan purkamisesta aiheutuvat kustannukset ja voimalan siipien sisältämän suuren määrän lasikuitu/hiilikuitu komposiitti ongelmajätettä loppukäsittely.
Rakentamis- ja purkukustannukset kerätään asiakkailta sähkön hinnassa.
Itseäni kiinnostaisi se, mitä tapahtuu jos/kun tuulipuiston omistaja menee konkurssiin. Ydinvoimaloiden osalta laki velvoittaa omistajaa keräämään purkukustannukset erilliseen rahastoon mutta tuulivoimalan osalta sellaista lakia ei ole. Ja kun velvoitetta ei ole niin yritys ei tietenkään vapaaehtoisesti ryhty moiseen liikevoittoa vähentävään toimintaan.
Ei ole mitenkään kaukaa haettu ajatus se, että yksityisen maille rakennettujen tuulivoimaloiden omistajalta loppuvat rahat ja velkojien jäljiltä konkurssipesässä ei ole enää varaa purkaa laitteita pois. Tässä vaiheessa purkukustannukset ja ongelmajätteen käsittelymaksut lankeavat maanomistajalle.
https://www.satakunnankansa.fi/a/52880f97-c301-4819-9347-bb76babbae01
Suomen Tuulivoimayhdistyksen mukaan riski on "häviävän pieni". Se aikakin on varmaa, että jos se toteutuu niin maanomistaja on siinä häviäjänä. Ydinvoimaloiden osalta "häviävän pieni" riski edellyttää vakuutusten ottamista ja purkukustannuksien keräämistä erilliseen rahastoon.
-30 C asteen lämpöisen korkeapaineen ja sen mukaisen sähkön kulutushuipun aikainen mittaus antaisi realistisemman kuvan tuulivoiman käyttökelpoisuudesta näillä raukoilla rajoilla.
Tuollaiset kuulaat ja tyynet pakkasilmat ovat enää vain muistoissamme, kiitos ilmastonmuutoksen. Nykyajan "talvet" ovat pelkkää märkää myräkkää. Vain sähkön hinta menee pakkaselle, ja jopa kalliit tuulivoimalat joudutaan välillä pysäyttämään.
Jos tuulivoimalan pysäyttää niin laakerit ruostuu kiinni. Sen takia niitä joudutaan pyörittämään sähköllä kun ei tuule.
Eivät ole poissa muistossamme. Teillä kehä-kolmoslaisilla on suppea maailmankuva.
Taasen jos ydinvoimalan pysäyttää käy kuten Tshernobylissa.
Ydinmiilu ruostuu kiinni päästäen radioaktiivista cesiumia sun muita terveystuotteita ilmakehään. Kauhean suurella hulabaloolla sitten kiiruhdetaan kantiksia savusukeltamaan sulanneen ydinmiilun luokse sekä valetaan äkkiä joku betonikansi ydinmiilun päälle ettei koko Maailma saisi tietää ydinmiilun possahtaneen.
Ydinsähkö on turvallista päinvastoin kun jotkut tuuli- ja aurinkosähköt.
No ainakin Tuuliwatti pysäytti voimalansa. Pelaavat varmaankin rutirikasta ja upporikasta.
Eipä edellisistä kovista talvista ole kovinkaan montaa vuotta aikaa.
Toisilla on hyvin lyhyt muisti.
Tsehrnobylin onnettomuus johtui kaikkien määräysten rikkomisesta, kielletystä toiminnasta ja suunnitteluvirheestä.
Ilman tahallista väärinkäyttöä, onnettomuutta ei olisi tapahtunut.
No etelään ei tullut tänä vuonna talvea enää lainkaan. Että tuskinpa niitä kovin kylmiä talvia on luvassa enää tulevaisuudessakaan. Ehkä sitten satojentuhansien vuosien päästä taas, kun maapallon kiertorata muuttuu.
Ja viime talvena lumia ei saatu mahtumaan mihinkään, kun joka paikka oli lunta täynnä.
Lue tilastoja, niin huomaat että ilmastossa ei ole tapahtunut mitään, mitä ei olisi aiemminkin tapahtunut.
Lue tilastoja hieman kauemmaksi, niin huomaat ettei ilmasto ole koskaan muuttunut yhtä nopeasti mitä nyt ihmisen toimien seurauksena.
Viime talvena Stadissa ajettiin lunta mereen yötä päivää ja mesottiin siinä ohessa menevän hiekan määrää. Muutama vuosi sitten ei kuivalle maalle kasatut lumikasat sulaneet koko kesän aikana.
Ja pari vuosikymmentä sitten voihkittiin etteivät maamme metsät enää ikinä viheriöi happosateiden vuoksi.
Lyödäänkö vetoa. Minä sanon, että ensi talvi on luminen ja kylmä myös Etelä-Suomessa.
Eilen totesi nuori säätyttö televisiossa termisen talven alkavan myös Etelä-Suomessa.
Nytkin on koko länsrannikon pituudelta melkein tyyntä.
Helsingissä on tyyntä. Siitä huolimatta toimivat tuulivoimalat Kaisaniemessä aivan niinkuin ennenkin.
Entäs sitten.
Sähkö tulee töpselistä ja töpseliin sähkö tulee kantaverkosta ja kantaverkkoon sähkö tulee koko Skandinavian alueelta. Persu ei tätä tajua vaan ihmettelee miksi Länsi-rannikolla ei tuule.
Finland is one of the few countries to benefit economically from climate change in recent decades, according to a Stanford University study published by the US National Academy of Sciences in its prestigious journal, PNAS.
Eli lisää hiilivoimaa Suomeen.
Lisää hiilivoimaa ja vähemmän tuulivoimaa. "Tuulivoiman tukeminen Suomessa on maksanut jo 800 miljoonaa. Suomi on maksanut tuulivoiman tuottajille syöttötariffitukea jo 800 miljoonaa euroa."
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tuulivoiman-tukeminen-suomessa-on-maksanut-jo-800-miljoonaa/0dc317a3-1a76-378b-bebf-a7fec5323152
Hiilivoimako ei maksa mitään? Mikä on hiilentuottajien bisnesmalli?
"Mikä on hiilentuottajien bisnesmalli?" Tuottaa voittoa ilman veronmaksajien tukea.
Kuinka suomalainen voittaa hiilivoimaa käyttämällä? Suomessa ei ole edes virolaisten ruskeaa tulenarkaa kiveä. Kaikki fossiilinen hiili joudutaan hankkimaan Suomeen ulkomaisella velkarahalla. Tuulivoimalat jauhaa sentään ilmaiseksi kotimaista energiaa.
Ja siitä "ilmaisesta kotimaisesta energiasta" maksetaan kolminkertainen hinta, ulkomaalaisten tuulivoimayhtiöiden omistajille.
Kuinka suomalainen voittaa?
Omistuskuviot ovat omistuskuviota. Esimerkiksi suurimman tuulivoimayhtiön Tuuliwatin omistaa ST1 ja S-Voima. ST1:n puolestaan omistaa suomalaiset, ja S-Voiman taas suomalaiset SOK ja alueosuuskaupat. Suomi mainittu.
Enemmän jää siis kotimaahan kuin hiilestä. Esimerkiksi moni kunta tienaa hyvin alueellaan olevista tuulivoimaloista. Polttoaineiden jakeluun tarkoitetut kylmäasemat eivät ole kunnille vastaavia rahasampoja.
Ja sitten on huomioitava toki myös päästöt. Tuulivoima on edelleen päästötöntä, mutta hiilidioksidin talteenotto melkoisesti monimutkaisempi prosessi.
Hiilivoima on tuottanut Helsingin veronmaksajille 450 M€ vuodessa riihikuivaa rahaa.
Suomalaisten tuulivoimaloiden sähköntuotto on hyvä jos tuulee. Jos ei tuule niin tuotto on edelleen erittäin hyvä.
Pohjoisen pakkasissa on typerää luottaa sähkövoimaan kun sähköt katkeaa joka vuosi myrskyjen jälkeen. Sama asia on autojen kanssa. Bensiini ja diesel ovat turvallisempia pohjoisen ja maaseudun oloissa.
Mitä sitten kun tuettu tuulisähkö propelli hajoaa vanhuuttaan ja se täytyy uusia?
Onko uuden tuen paikka vai meneekö yhtiö konkurssiin?
Luku+20+%+on+tietysti+reippaasti+yläkantissa,+se+on+lähes+kaksinkertainen+todellisuuteen+nähden,+mutta+toki+kohtuullisen+iso+määrä+sähköstä+on+tänä+talvena+tuulivoimalla+tehty,+kiitos+poikkeuksellisen+erikoisen+talven:+Vähän+kovia+pakkasia,+paljon+leutoa+mutta+tuulista+keliä+joka+käytännössä+näyttää+vain+jatkuvan.+Tuleeko+vastaavia+talvia+sitten+milloin+seuraavan+kerran,+mene+ja+tiedä.