Hyönteiskato

Hyönteisten määrä on vähentynyt dramaattisesti.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0465fe8a-0cb5-4620-a228-73ebacc95db0

Linnut elävät hyönteisillä ja monet kasvit tarvitsevat niitä pölytykseen.

En väitä, että asialla olisi suora yhteys ilmastonmuutokseen, mutta hyönteisetkin ovat sopeutuneet vallitsevaan ilmastoon.

Nopea ilmaston muuttuminen aiheuttaa niille vaikeuksia.

13

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Uusia tulokaslajeja on kyllä ilmaantunut, mutta tässä on kysymys hyönteisten kokonaismäärästä.

      • Anonyymi

        Väitätkö, että kylmyys on hyönteisille hyväksi ja lämpö pahasta.


    • Anonyymi

      Tiedän ja seurannut, Gsm matkapuhelinliikenne on syy.

    • Anonyymi

      Julkisuudessa on paljon puhuttu, että ainakin pölyttävxät hyönteiset mehiläiset, kimaöaiset ja monet muut ovat vähentyneet niin paljon, että kasvien pölytys ja sitä kautta kasvien pölytys eli niiden lisääntyminen on vähentynyt ja vaikuttaa syötävien kasvien ja niiden siementen, hedelmien, marjojen yms. tuotantoa vähentävästä. Tämä ei johdu ulkolämpötila :kohoamisesta, vaan em. hyönteisten häviämisestä erilaisten torjunta-aineiden, lannoitteiden tai muusta tarkoituksesta viljeltyyn maahan levitettyihin kemikaaleihin, josta ne pienemmässä tai suuremmassa määrin leviävät ympäristöön ja kauemmaskin luontoon ja tappavat hyönteiset.

      • Anonyymi

        Kohoava CO 2 pitoisuus korvaa lannoiteiden ja kasvinsuojeluaineiden käytön koska tuotantomäärät lisääntyvät suhteessa CO 2 lisäyksen johdosta.CO2 pitoisuuden kasvu on hyvä asia.


    • Anonyymi

      Helsingin yliopiston sivulla todetaan:

      "Suurimmat syyt hyönteisten vähenemiseen ovat luontaisten elinympäristöjen väheneminen, maataloudessa käytetyt hyönteismyrkyt, vieraslajit sekä ilmastonmuutos."

      • Anonyymi

        Lähinnä oikeaa on hyönteismyrkyt. Ilmastonmuutos on selityksenä aivan kaikkeen jopa mitenkään sitä todistamatta.


    • Anonyymi

      Lumeton ja lämmin talvi on ainakin haitta hyönteisille. Aikuiset ja toukat liikkuu, vaikka ruokaa ei ole ja ovat alttiina linnuille.
      Toinen tekijä on maankäyttöpolitiikka. Täälläkään ei ole enää yhtään kukkaniittyä, vain pelkää heinää, sammalikkoa, ojatonta viljapeltoa ja asfalttia. Ei siinä hyön teiset voi elää joitain verenimijöitä lukuunottamatta.
      Kaikki on tehotalouden nimissä yksipuolistettu.
      Kimalaisten vähyydestä on puhuttu, mutta suurempi pula on villimehiläisistä ja ampiaisista.

      • Anonyymi

        Jos kylmä on parempi hyönteisille niin etelämantereella pitäisi olla tuhat kertaa enemmän lajeja kuin viidakossa. Taitaa kuitenkin olla toisinpäin. Selittäkääpä se.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kylmä on parempi hyönteisille niin etelämantereella pitäisi olla tuhat kertaa enemmän lajeja kuin viidakossa. Taitaa kuitenkin olla toisinpäin. Selittäkääpä se.

        No siinäpä taas denialistin kommentointia vakavaan asiaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No siinäpä taas denialistin kommentointia vakavaan asiaan.

        Ilmastonmuutos on nii epämääräinen käsite , että se kelpaa joka yhteyteen.
        Ei pitäisi kelvata.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2558
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1923
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1622
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1179
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      40
      1074
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1043
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe