Seminaaripuheet nyt netissä

Helsingissä järjestetyn seminaarin puheet ja keskustelut voi nyt lukea netistä

07.02.2020 Helsingissä järjestetty hengellistä väkivaltaa käsittelevä seminaari "Jäähyväiset hengelliselle väkivallalle" oli tärkeä tapahtuma. Muutaman tunnin ajan eritaustaiset ihmiset pohtivat ääneen asioita, joista ei kaikissa uskonyhteisössä hiiskahdetakaan. Paikalle oli tullut edustajia monista uskonyhteisöistä, kuten ev.lut. kirkosta, vanhoillislestadiolaisuudesta, helluntaikirkosta ja Myöhempien aikojan pyhien Jeesuksen Kristuksen kirkosta. Paikalla oli myös tutkijoita ja kirjailijoita, jotka tuntevat tämän aihepiirin hyvin.

Yksi ongelmallinen yhteisö seminaarista puuttui. Jehovan todistajat eivät olleet kiinnostuneita osallistumaan. Ehkä Jehovan todistajat ajattelevat, että heidän yhteisössään mitään ei tarvitse korjata, kun mitään ongelmia ei ole.

Seminaarista on nyt julkaistu laajat nettisivut.

Lue täältä:

https://johanneksenpoika.fi/uut_seminaari_2020/index.html

Kiireisiä ihmisiä varten tällä sivulla on suoria otteita seminaarista. Pikaisella vilkaisulla saa käsityksen, mistä aiheista puhuttiin.

Lue täältä:

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1183_seminaari_2020.html

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin eihän meillä ole mitään ongelmia.
      Lukemalla vartiotorni ja käymällä ahkerasti kokouksissa, ei ole mielenterveysongelmia.
      Jos mielenterveysongelmat meinaa iskeä lue lisää vartiotornia.
      Ei meillä ole mitään pedofiliongelmia.
      Yhtenäinen opetus ympäri maailman- ei pedofiliongelmia.
      Meillä ei karteta ketään, ei varsinkaan erotettuja sukulaisia.
      Meillä ei näytetä lapsille väkivaltavideoita.
      Meillä ei valehdella eikä petetä tiedotusvälineitä.
      Meillä ei käsketä ketään allekirjoittamaan "ei verensiirtoa korttia".
      Kaikki on luopioiden ilkeää mustamaalaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      6060
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4294
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      106
      2037
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1485
    5. 54
      1205
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1147
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      128
      1027
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      856
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      783
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      765
    Aihe