Avaruusilmastonmuutos

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä löytyy pohdittavaa, mites on?

    • Anonyymi

      Vuoden 2009 aurinkominimin aikaan mitattua kosmisen säteilyn maksimia ei ole vielä saavutettu uudelleen. Täältä näkee ajantasaisen tilanteen vuosi- ja päivätasolla Oulussa ja linkit löytyvät myös muihin neutronidetektoreihin.

      https://cosmicrays.oulu.fi/

      Ennuste ei siis toteutunut. Uusi auringonpilkkujakso on jo alkanut joten tuskin toteutuukaan enää.

      Huomatkaa että Oulun historiallinen data neutronivuosta ei ole suoraan raakadataa vaan mittaustulokset vakioidaan huomioiden ilmanpaineen ja neutronidetektorien efektiivisyyden muutokset.

      • Anonyymi

        Mistä ne neutronit on peräisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä ne neutronit on peräisin.

        Aurinkokunnan ulkopuolelta tulevan kosmisen säteilyn hyvin suurienergiaiset hiukkaset osuvat ilmakehän atomeihin ja aiheuttavat ydinreaktiota. Noissa reaktioissa vapautuu neutroneita jotka sitten mm. tuottavat ilmakehässä radioaktiivista hiiltä (14C). Lentomatkailijan saamasta ylimääräisestä säteilyannoksesta luokkaa puolet aiheutuu kosmisen säteilyn tuottamista neutroneista. Jos alkuperäisen kosmisen säteilyn energia on yli 500MeV niin sitten sen törmäyksessä syntyvät hiukkaset (myös neutronit) voivat päästä maanpinnan tasolle asti.

        Auringon aktiivisuus vaikuttaa Aurinkokunnan ulkopuolelta tulevan kosmisen säteilyn määrään. Aurinkotuuli vaimentaa kosmista säteilyä erityisesti siinä kohdassa avaruutta, jossa aurinkotuulen nopeus (alun perin 400 km/s) on hidastunut ympäröivän tähtienvälisen kaasun paineen rajaaman "äänennopeuden" (100 km/s) suuruiseksi. Tuo kohonneen paineen törmäysalue on luokkaa 94 AU:n päässä Auringosta (Maapallon ratasäde = 1 AU).

        Kun aurinkotuulta on vähemmän (matala Auringon aktiivisuus) niin kosminen säteily vaimenee vähemmän jolloin sitä osuu enemmän ilmakehään ja sen törmäysten tuottamien neutronien määrä on suurempi. Kun Aurinko on aktiivisempi niin Auringon purkauksista voi tulla voimakkaitakin tuntien pituisia säteilypiikkejä mutta keskimäärin säteilyn taso on matala.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Neutron_monitor#Solar_cycles

        Ilmastoasioihin tämä liittyy Svensmarkin hypoteesien vuoksi. Pilvien muodostumisessa saattaa kosmisella säteilyllä olla vaikutusta, jolloin Aurinko vaikuttaisi ilmastoon myös tuota kautta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe