Avaruusilmastonmuutos

4

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tästä löytyy pohdittavaa, mites on?

    • Anonyymi

      Vuoden 2009 aurinkominimin aikaan mitattua kosmisen säteilyn maksimia ei ole vielä saavutettu uudelleen. Täältä näkee ajantasaisen tilanteen vuosi- ja päivätasolla Oulussa ja linkit löytyvät myös muihin neutronidetektoreihin.

      https://cosmicrays.oulu.fi/

      Ennuste ei siis toteutunut. Uusi auringonpilkkujakso on jo alkanut joten tuskin toteutuukaan enää.

      Huomatkaa että Oulun historiallinen data neutronivuosta ei ole suoraan raakadataa vaan mittaustulokset vakioidaan huomioiden ilmanpaineen ja neutronidetektorien efektiivisyyden muutokset.

      • Anonyymi

        Mistä ne neutronit on peräisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä ne neutronit on peräisin.

        Aurinkokunnan ulkopuolelta tulevan kosmisen säteilyn hyvin suurienergiaiset hiukkaset osuvat ilmakehän atomeihin ja aiheuttavat ydinreaktiota. Noissa reaktioissa vapautuu neutroneita jotka sitten mm. tuottavat ilmakehässä radioaktiivista hiiltä (14C). Lentomatkailijan saamasta ylimääräisestä säteilyannoksesta luokkaa puolet aiheutuu kosmisen säteilyn tuottamista neutroneista. Jos alkuperäisen kosmisen säteilyn energia on yli 500MeV niin sitten sen törmäyksessä syntyvät hiukkaset (myös neutronit) voivat päästä maanpinnan tasolle asti.

        Auringon aktiivisuus vaikuttaa Aurinkokunnan ulkopuolelta tulevan kosmisen säteilyn määrään. Aurinkotuuli vaimentaa kosmista säteilyä erityisesti siinä kohdassa avaruutta, jossa aurinkotuulen nopeus (alun perin 400 km/s) on hidastunut ympäröivän tähtienvälisen kaasun paineen rajaaman "äänennopeuden" (100 km/s) suuruiseksi. Tuo kohonneen paineen törmäysalue on luokkaa 94 AU:n päässä Auringosta (Maapallon ratasäde = 1 AU).

        Kun aurinkotuulta on vähemmän (matala Auringon aktiivisuus) niin kosminen säteily vaimenee vähemmän jolloin sitä osuu enemmän ilmakehään ja sen törmäysten tuottamien neutronien määrä on suurempi. Kun Aurinko on aktiivisempi niin Auringon purkauksista voi tulla voimakkaitakin tuntien pituisia säteilypiikkejä mutta keskimäärin säteilyn taso on matala.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Neutron_monitor#Solar_cycles

        Ilmastoasioihin tämä liittyy Svensmarkin hypoteesien vuoksi. Pilvien muodostumisessa saattaa kosmisella säteilyllä olla vaikutusta, jolloin Aurinko vaikuttaisi ilmastoon myös tuota kautta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4292
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3493
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3384
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3328
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2910
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      30
      1766
    Aihe