Murteet siis, onko kyse samasta asiasta kun aksenteissa?
Mistä ovat saaneet alkunsa?
Anonyymi
1
109
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole. Esim. ihmiset, jotka puhuvat suomea äidinkielenään, puhuvat sitä oman kotiseutunsa tyylillä murtaen eli murteella.
Jos taas esim. venäläinen opettelee suomea niin hyvin usein hänen suomenkieliseen puheeseen vaikuttaa hänen oma äidinkielensä ja näin hänellä on puheessaan venäläinen aksentti. Mitä enemmän kieltä opiskelee ja käyttää niin yleensä myös vieras aksentit vähenee, mutta ei aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265666
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952429- 1312360
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22017- 1121923
- 2561627
- 3831387
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601233