Murteet siis, onko kyse samasta asiasta kun aksenteissa?
Mistä ovat saaneet alkunsa?
Anonyymi
1
128
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole. Esim. ihmiset, jotka puhuvat suomea äidinkielenään, puhuvat sitä oman kotiseutunsa tyylillä murtaen eli murteella.
Jos taas esim. venäläinen opettelee suomea niin hyvin usein hänen suomenkieliseen puheeseen vaikuttaa hänen oma äidinkielensä ja näin hänellä on puheessaan venäläinen aksentti. Mitä enemmän kieltä opiskelee ja käyttää niin yleensä myös vieras aksentit vähenee, mutta ei aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424420
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1484165- 643786
- 1233762
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763429- 953002
- 542865
- 252676
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394