Jeesus oli varmaan huippuälykäs

Anonyymi

Mutta huonosti kävi. Suuria viisauksia joka paikassa latelemalla saa vain paljon vihamiehiä.

11

192

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      diplomatian taito puuttui Jeesukselta.

    • Anonyymi

      Roomalaiset oli raakoja vallanpitäjiä jotka ei hyväksyneet provinsseissaan pientäkään kapinointia.

      Jeesus ns. kerjäsi verta nenästään.

    • Anonyymi

      Siis jos sitä on koskaan ollutkaan sen enempää ku Väinämöistäkään.

      • Anonyymi

        Eikö sen niminen puuseppä ollut joskus? Niin no saattoi se olla joku satukirjakin, jonka muistan lapsuudesta.


    • Anonyymi

      mieluummin synnitön taivaaseen menijä kuin ikuinen kärsimys tulessa.

    • Anonyymi

      Mulle on jäänyt epäselväksi, annettiinko Jeesuksen kautta siihen astiset synnit anteeksi vaiko myös tulevat. Meinaan kyllä kristitytkin ovat sortuneet aika moneen syntiin sen jälkeen. Itsekin, varmuudella en ole vain himoinnut lähimmäiseni karjaa ja olen palvonut vain epäjumalia, kuten urheilutähtiä ja filmitähtiä.

    • Jeesus eli niinkuin opetti. Asetti esimerkin ja kuoli vakaumuksensa tähden.

      Varmastikaan kyseinen toimintapa ei ole älykästä, jos asiaa tarkastellaan ihmisen mittaisen hyödyn näkökulmasta. Mitä Jeesukseen tulee, kaikki oli ihmistä suurempaa. Asetetun esimerkin mukaisesti kaikki hänen opetuslapsensa päätyivät kuolemaan vakaumuksensa puolesta, mikä minusta kertoo ison j:n opetuksien radikaalista tavasta muuttaa ihmistä sisältäpäin. Kuka hullu nyt kuolisi jonkin teoreettisen opin vuoksi.

      Ihmisen synnynnäisellä älykkyydellä ei siten ole mitään merkitystä asiaan liittyen, sillä ihminen voi älyllään tavoitella omaa etuaan elämässään, mutta ei olisi mitään järkeä älykkään ihmisen tavoitella etua oman elämänsä jälkeen, ellei hän usko sellaiseen.

      Minä olen kasvanut kristillisessä ympäristössä, en aina elänyt sen ihanteiden mukaisesti, mutta silti olen aina pitänyt isoa jiitä ainoana oikeana Supersankarina.

      Mitä tulee ison j:n opetuksiin, on keskeisellä sijalla seikka, että se tulee herättämään vastustusta ja vihaa. Hän asetti itse esimerkin, eli moitteettomasti ja lain hengen mukaisesti, ei pelkästään sen kirjainta noudattaen ketunhäntä kainalossa, vaan sisintään myöten rakkaudesta seuraten. Tämän johdosta Häntä vihattiin, etsittiin syitä päästä hänestä eroon ja lopulta hänet murhattiin ristin teloituksella.

      Olen monia seikkailukertomuksia elämäni aikana lukenut, pieniä itsekin kokenut, mutta "Apostolien teot" ovat minulle aina olleet seikkailukertomuksien äiti. Ja kaiken sen sai aikaiseksi kristuksen vihaajan ja vainoojan silmien avautuminen (tai sokeutuminen) ja kääntyminen sen aikaisesta vakaumuksestaan täysin päinvastaiseen.

      Raamatussa ei ole kovinkaan paljon ison j:n omien sanojen lainauksia, mutta meillä mahdollisuus lukea edelleen Paavalin käsityksiä ja kokemuksia hänen omasta käsityksestään uskosta ja siihen liittyvistä asioista. Minusta Paavali on inspiroivin ja kiehtovin kirjailija/kirjoittaja kautta koko historian. Se vakaumuksen perusta, mikä hänellä on peruskallionkova, ei sellaista saavuta toivomalla, omaa etuaan ajamalla taikka muillakaan kepulikonsteilla. Se on puhdasta uskoa ja varmuutta jostakin omaa itseä suuremmasta. Hän meni kuolemaan sen vakaumuksen puolesta, vaikka olisi voinut valita toisinkin.

      Paavalin omaaman uskon ja varmuuden saavuttaminen ei vaadi sellaisenaan kuin yhden ainoan askeleen, sen minkä astut kristuksen asettaman esimerkin jäljessä.

      • Anonyymi

        Oliko se Paavalikin joku markkinapelle?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oliko se Paavalikin joku markkinapelle?

        Ainakin hän myi Eurooppalaisille sellaisen toimintamallin ja tiimistrategian, jota noudatetaan edelleenkin, vaikka sen lanseeraamisesta on kulunut pikkaisen vajaat kahdeksan tuhatta kvartaalia.


    • Anonyymi

      Huonosti? Ylosnousemus = huonosti? Ei minun kasitykseni mukaan.

      The way of a pilgrim.

    • Anonyymi

      Jeesus oli perinyt tyhmyytensä isältään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      762
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      720
    3. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      102
      686
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      28
      653
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      47
      590
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      535
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe