Mutta huonosti kävi. Suuria viisauksia joka paikassa latelemalla saa vain paljon vihamiehiä.
Jeesus oli varmaan huippuälykäs
11
143
Vastaukset
- Anonyymi
diplomatian taito puuttui Jeesukselta.
- Anonyymi
Roomalaiset oli raakoja vallanpitäjiä jotka ei hyväksyneet provinsseissaan pientäkään kapinointia.
Jeesus ns. kerjäsi verta nenästään. - Anonyymi
Siis jos sitä on koskaan ollutkaan sen enempää ku Väinämöistäkään.
- Anonyymi
Eikö sen niminen puuseppä ollut joskus? Niin no saattoi se olla joku satukirjakin, jonka muistan lapsuudesta.
- Anonyymi
mieluummin synnitön taivaaseen menijä kuin ikuinen kärsimys tulessa.
- Anonyymi
Mulle on jäänyt epäselväksi, annettiinko Jeesuksen kautta siihen astiset synnit anteeksi vaiko myös tulevat. Meinaan kyllä kristitytkin ovat sortuneet aika moneen syntiin sen jälkeen. Itsekin, varmuudella en ole vain himoinnut lähimmäiseni karjaa ja olen palvonut vain epäjumalia, kuten urheilutähtiä ja filmitähtiä.
Jeesus eli niinkuin opetti. Asetti esimerkin ja kuoli vakaumuksensa tähden.
Varmastikaan kyseinen toimintapa ei ole älykästä, jos asiaa tarkastellaan ihmisen mittaisen hyödyn näkökulmasta. Mitä Jeesukseen tulee, kaikki oli ihmistä suurempaa. Asetetun esimerkin mukaisesti kaikki hänen opetuslapsensa päätyivät kuolemaan vakaumuksensa puolesta, mikä minusta kertoo ison j:n opetuksien radikaalista tavasta muuttaa ihmistä sisältäpäin. Kuka hullu nyt kuolisi jonkin teoreettisen opin vuoksi.
Ihmisen synnynnäisellä älykkyydellä ei siten ole mitään merkitystä asiaan liittyen, sillä ihminen voi älyllään tavoitella omaa etuaan elämässään, mutta ei olisi mitään järkeä älykkään ihmisen tavoitella etua oman elämänsä jälkeen, ellei hän usko sellaiseen.
Minä olen kasvanut kristillisessä ympäristössä, en aina elänyt sen ihanteiden mukaisesti, mutta silti olen aina pitänyt isoa jiitä ainoana oikeana Supersankarina.
Mitä tulee ison j:n opetuksiin, on keskeisellä sijalla seikka, että se tulee herättämään vastustusta ja vihaa. Hän asetti itse esimerkin, eli moitteettomasti ja lain hengen mukaisesti, ei pelkästään sen kirjainta noudattaen ketunhäntä kainalossa, vaan sisintään myöten rakkaudesta seuraten. Tämän johdosta Häntä vihattiin, etsittiin syitä päästä hänestä eroon ja lopulta hänet murhattiin ristin teloituksella.
Olen monia seikkailukertomuksia elämäni aikana lukenut, pieniä itsekin kokenut, mutta "Apostolien teot" ovat minulle aina olleet seikkailukertomuksien äiti. Ja kaiken sen sai aikaiseksi kristuksen vihaajan ja vainoojan silmien avautuminen (tai sokeutuminen) ja kääntyminen sen aikaisesta vakaumuksestaan täysin päinvastaiseen.
Raamatussa ei ole kovinkaan paljon ison j:n omien sanojen lainauksia, mutta meillä mahdollisuus lukea edelleen Paavalin käsityksiä ja kokemuksia hänen omasta käsityksestään uskosta ja siihen liittyvistä asioista. Minusta Paavali on inspiroivin ja kiehtovin kirjailija/kirjoittaja kautta koko historian. Se vakaumuksen perusta, mikä hänellä on peruskallionkova, ei sellaista saavuta toivomalla, omaa etuaan ajamalla taikka muillakaan kepulikonsteilla. Se on puhdasta uskoa ja varmuutta jostakin omaa itseä suuremmasta. Hän meni kuolemaan sen vakaumuksen puolesta, vaikka olisi voinut valita toisinkin.
Paavalin omaaman uskon ja varmuuden saavuttaminen ei vaadi sellaisenaan kuin yhden ainoan askeleen, sen minkä astut kristuksen asettaman esimerkin jäljessä.- Anonyymi
Oliko se Paavalikin joku markkinapelle?
Anonyymi kirjoitti:
Oliko se Paavalikin joku markkinapelle?
Ainakin hän myi Eurooppalaisille sellaisen toimintamallin ja tiimistrategian, jota noudatetaan edelleenkin, vaikka sen lanseeraamisesta on kulunut pikkaisen vajaat kahdeksan tuhatta kvartaalia.
- Anonyymi
Huonosti? Ylosnousemus = huonosti? Ei minun kasitykseni mukaan.
The way of a pilgrim. - Anonyymi
Jeesus oli perinyt tyhmyytensä isältään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1623969Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1013684Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423223Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222547- 1842268
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu281460- 971277
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1301137Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241131Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691058