Ihmiset joilla on huono itsetunto tuppaavat myöskin olemaan nirsompia.
Etenkin naisista sen huomaa, läskit naiset monesti tavoittelevat urheilullisia miehiä, mitä feikimpi ja/tai kemikaaleilla kyllästetty niin "nuorekkaana" yritetään säälittävästi puumailla yms..
Onkohan kyseessä vääristynyt omakuva, että oikeasti uskoo itseään tasokkaammaksi. Tai sitten haluttomuus nähdä todellisuutta, koska se olisi liian masentavaa.
Etenkin naisista sen huomaa, läskit naiset monesti tavoittelevat urheilullisia miehiä, mitä feikimpi ja/tai kemikaaleilla kyllästetty niin "nuorekkaana" yritetään säälittävästi puumailla yms..
Onkohan kyseessä vääristynyt omakuva, että oikeasti uskoo itseään tasokkaammaksi. Tai sitten haluttomuus nähdä todellisuutta, koska se olisi liian masentavaa.
Vastaukset 28
Vanhimmat
En tiedä onko mulla itsetuntoa ollenkaan. En ole naisia ajatellut yhtään, en varsinkaan pariutumismielessä. Naisille jos juttelen kasvotusten päässä ei käy mitään ajatuksia, lähtökohta on jokaisen kohdalla että hän on ihminen. En ajattele niitä ihmisiä erikseen naisina. Toiset ovat mukavan pirteitä, viihdyttäviä ynm. Mutta ei käy nupissa mitään ylimääräistä liikennettä.
En usko että pakkeloidulla naisella on huono itsetunto ja on nirsompi sen takia, hänen kuvitelmat itsestään saattaa olla pakkeloidun peilikuvan kertoma, eikä luomunmukainen.
No mitä nyt esimerkiksi nettideittejä seurailee niin monesti ne jotka ilmiselvästi ajattelevat että se pakkeli tekee nuoremmaksi tuntuvat olevan nirsompia, esimerkiksi monilla on ihannemiehen ikä omaa huomattavasti alempana.
Millähän huijaussivustoilla on taas liikuttu. Kun ei feikki profiili suostu tapaamaan niin suututtaahan se. Sitten tehdään tällaisia aloituksia ja kiukutellaan.
Höpö höpö nyt.
Nuorekkaampina ja kauniimpina voi itseään pitää ainoastaan kosmetiikan vuoksi.
No sehän tuossa varmastikin on pointti, että kuvittelevat olevansa nuorekkaita. Pitkälti sama juttu kuin palstan setämiehet ajattelevat olevansa nuoria vain koska ovat jälkeenjäääneitä.
" ...palstan setämiehet ajattelevat olevansa nuoria vain koska ovat jälkeenjäääneitä."
Hi-hii.. 😄
xL
Siinä oli pointtina nirsompi huonosta itsetunnosta, mutta ilmeisesti se pääpointti olikin jälkeenjäänneet setämiehet.
No eiköhän se päde setämiehiinkin, olettaisin että heillä pitkälti on huono itsetunto mutta kuitenkin ovat nirsoja.
Jaaa...
No en nyt tiedä miksi hyvän itsetunnon omaava ihminen ei "nirsoilisi", eli ottaisi kenet vain halukkaan. Sanoisin pikemmin päinvastoin..
Niinpä mut tää on taas pelkkää trollia. Turhaan te tartutte näihin.
Juu...
Mutta kyllä huono itsetunto Voi johtaa nirsoiluunkin. Siis että haluaa puolisokseen vain jonkun jota on helppo alistaa ja muokata mieleisekseen.
Monesti oikeasti hyvän itsetunnon, kuin myös ulkonäönkin, omaavat ovat positiivisia ja mukavampia, kun taas päinvastaiset ovat no päinvastaisia. Eli hyvällä itsetunnolla varustettu ei nirsoile, vaikkei sinänsä kelpuuttaisikaan ketä tahansa.
No kuule kuinka vaan..
Itsetunnosta yleensä puhutaan yhtenä klönttinä, kun se mun nähdäkseni on hyvinkin erilainen eri asioissa..
Tietty rumat ja huonolla itsetunnolla varustetut ovat mukavampia.
No jos on ruma, eikä kelpuuta toista rumilusta, niin ei se mun nähdäkseni huonosta itsetunnosta kerro.
Tai että laittaa riman siksi liian korkealle, että voi olla uskotella itselleen ettei vaan löydä ketään sopivaa. Turvallista, kun ei ole pelkoa hylätyksi tulemisesta kun ei ole ketään joka hylkäsi.
xL
Vikahan on aina muissa, niissä lutkissa ja jännämiehissä.. ei oo hyviä naisia 😁
xL
Enemmän se ruman kelpuuttaminen vaatii itsetuntoa, helppohan hyvän näköinen on ottaa.
Kelpaako itsellesi ruma nainen?
Voihan siinä tietty uhriutua, kun ei kelpaa, vaikka se pitäisi arvata etukäteenkin.
Ei varmaankaan ole niin hyvä itsetunto että julkisesti kelpaisi.
Tää on edelleen huono provo. Ei mee läpi. Tän on tarkoitus vaan loukata ihmisiä koska sulla itselläsi on huono itsetunto. Et tekis muuten tällaista provoa tai vaihtoehtoisesti katkeraa aloitusta.
T. Tyytyväisesti ja onnellisesti suhteessa
Et ole tyytyväinen ja onnellinen jos kuitenkin roikut jossain sinkut-palstalla, toki voit valehdella itsellesi ja muille.
No mitenkän jos joku vanha ukko vetää tupeen päähänsä, jotkut lökäpöksyt, hupparin, lippiksen väärinpäin tms. ja tuon "nuorentumisen" johdosta kuvittelee ansaitsevansa nuoria naisia? Kyllä sitä pitäisi melkeinpä jokainen säälittävänä.
Olen+osittain+samaa+mieltä+tän+ketjun+aloittajan+kanssa.+Itsellä+on+kokemuksia+just+parista+puuma-suhteesta+ja+voin+sanoa+että+nämä+naiset+kyllä+tiesivät+mitä+halusivat,+ja+kuten+olen+palstalla+monesti+sanonutkin,+että+kyseessä+on+olleet+ikäluokkansa+top+1%+naisia.+Tai+ehkä+top+5%.+Joka+tapauksessa+hyvin+säilyneitä+ja+erittäin+itsevarmoja.+Enkä+mäkään+kelpuuta+mitään+Tarjahalosia+tai+Ullataalasmaita.
Itse+taas+olen+joskus+pitänyt+esim.+plus-kokoisia+nuoria+naisia+ikäänkuin+helppoina+tapauksina,+mutta+näin+ei+välttämättä+ole+ollutkaan.+Osaavat+joskus+olla+todella+koppavia.+
häshtägit:+#bodypositive+#plussize+#bbw+#älämahdumuottiin+😂
Hyvä itsetunto tarkoittaa myönteistä realismia omista mahdollisuuksista ja rajoitteista. Se ei tarkoita itsensä näkemistä yltiöpositiivisessa valossa tai itsensä korottamista muiden yläpuolelle. Se on myönteinen, mutta totuudenmukainen arvio itsestä.
Hyvä itsetunto tuottaa riittävän vahvan omakuvan niin, että omien haasteiden ja puutteiden havaitseminen ei romuta itseluottamusta, eikä tuota voittamatonta ahdistusta. Omat hyvät ominaisuudet näyttäytyvät viime kädessä huonoja tärkeämpinä. Haasteiden hyväksyminen tai myöntäminen ei kuitenkaan tarkoita oman huonon tai toisia haavoittavan käytöksen oikeuttamista. Se ei tarkoita selittelyä tyyliin: ”No, kun minä olen tällainen, enkä voi itselleni mitään”. Realistiseen omakuvaan ja hyvään itsearvostukseen liittyy pyrkimys kehittyä ja tehdä parhaansa.