..."perinne"nuoret, jotka ovat jo alle kolmikymppisinä niitä jarruhenkilöitä ja vanhoihin toimintamalleihin takertuneita.
Nämä kauhistuttavat minua. Jos nuorisossa ei ole ennakkoluulotonta uudistamishenkeä ja aidankaatamismenttaliteettia, niin ei tästä hommasta mitään tule. Ei minkäänlaista kehittämisotetta tai näkymää tulevaan.
Se on sama pakata kimpsut ja kampsut ja luovuttaa koko homma.
Ja tämä ala jolla toimin on sakeanaan näitä :(
Ei ole ihme, että Suomessa ei ole piilaaksoa.
Nämä kauhistuttavat minua. Jos nuorisossa ei ole ennakkoluulotonta uudistamishenkeä ja aidankaatamismenttaliteettia, niin ei tästä hommasta mitään tule. Ei minkäänlaista kehittämisotetta tai näkymää tulevaan.
Se on sama pakata kimpsut ja kampsut ja luovuttaa koko homma.
Ja tämä ala jolla toimin on sakeanaan näitä :(
Ei ole ihme, että Suomessa ei ole piilaaksoa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Eli sait jonkun mielestäsi mainion idean ja kukaan ei kannattanut kun näkivät ettei siitä mitään tule kuitenkaan?
Ihan suoranaisesti siitä ei ollut kyse ainakaan tällä kertaa, mutta onhan se karua jos yli nelikymppisenä pystyy olemaan ns. laatikon ulkopuolella paremmin kuin nuoret.
Tuo: "Ei siitä kuitenkaan mitään tule." On melko hyvin suomalaisia kuvaava toimintamalli.
Joo mutta koeta ymmärtää. Jannuilla on asuntolainat ja emäntä tiineenä tai ainakin kohta on, jälkikasvua jo ehkä muutenkin niin ei siinä sitten uskalla mihinkään yltiöpäisyyksiin lähteä jos ei isot pomot tykkääkään.
Tämä!
Ja se on niin surullista, ettei uskalleta ajatella.
Tiineenä? Tshyi.
Olisiko "paksuna" ollut parempi?
No joo, onhan se noinkin mutta on se niinkin että monesti ne uudistukset menee persiilleen ja käyvät vain kalliiksi. Sitten niitä kupla otsassa survotaan kuin käärmettä pyssyyn ja se laskennallisen sekunnin säästö jossain toiminnassa on jo lähdössä palanut sadaksi vuodeksi eteenpäin siinä survomisessa.
No vaikka. Koska mahahan turpoaa. ”Tiineydestä” tuli mieleen lehmän keinosiemennys, ja miten se pilli..
No niin.
Raskaana olisi tietenkin kaikkein oikein termi. Ei kannata näissäkään lähteä päättömiin uudistuksiin.
Tiineenä *tunnustelee kupua*
Siis vastustan jo periaatteesta kaikkea. Ei se uudistus aina hyvään vie. Yritä vaan pysyä lestissä. Parkkimaksut maksetaan kolikoilla ei mobilepayllä, junaliput ostetaan asemalta virkailijalta, ei automaateista ja sama koskee kaikkea muuta. Muutoksiin ei lähdetä.
Just. Juna meni jo. Ei ole virkailijaa, eikä oikeastaan asemaakaan.
Hemmetin maalaiset.
Juurikin noin, ennen maailmassa on ollut ihmisten välisiä kontakteja, nyt jutellaan robottien kanssa. sitten viimein kun saa oikean ihmisen langan päähän sitä on jo valmiiksi lämpöisenä niin ettei osaa olla kuin tylynä.
Joo ja sitten on tullut nämä Skype-lääkärit. Kkyyllä. Ei ihmistä voi tutkia ruudun läpi. Mitä tästä vielä tulee? Minä haluan mennä paikalle ja heittää housut ja paidat pois ja haluan, että kurkkuun katsotaan lampulla.
Valelääkärithän on keksitty jo, jokainen voi toimia kynegologinakin jos vain niin itse haluaa, kuka tahansa ihminen saa sinuakin tutkia mille sisustasi näyttää.
Valelääkäri = Sijaislääkäri.
Mitäs hittoa olet uudistamassa? Ala selittää. Tiedetään ajoissa mihin pahuuteen olet viemässä.
Tai sitten "iki-teini", 50-vuotias eronnut nainen jolta on jäänyt nuoruus kokonaan kokematta, mummelina yrittää kokea nuoruutta jotenkin uudestaan, kun se on jo mahdotonta niin vanhalla iällä enää.
Joku nördeala?
Nördealalla tällaiset puljut tällaisen porukan kanssa olisivat jo aikapäiviä sitten olleet konkassa.
Kehittää siellä jotain korona-äppiä hiki otsalla. Juokse hyvä mato, älä juokse paha mato.
On hienoa olla vanha, koska vanha saa olla luvan kanssa kangistunut. Jäykkää on käytös ja asenteet.
https://www.youtube.com/watch?v=aGx6oZRQRcA
Vanhoilta pieruilta ei voi vaatia, mutta surullista että nuoremmatkin on jo samassa veneessä.