Helsinki estää näkövammaisten aurinkovoimalan

Helsingin kaupunki haluaa hiilineutraaliksi, mutta Näkövammaisten liiton aurinkopaneelihanke ei käy.

Näkövammaisten liitto on joutunut ihmeellisen ongelman eteen, kun liitto haluaisi rakentaa omilla varoillaan päätoimipaikkansa Iiriksen katolle aurinkopaneelit, mutta Helsingin kaupunki haluaa kieltää sen.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006430365.html
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tietenkin, Helsingin alarmistit eli vihreä haluavat että kaikki sähkö tuotetaan kivihiilellä.

Äänestä

Helsingin kaupunki kieltää ulkonäköön vedoten. Arkkitehti ei tykkää... Olisikohan tässä joku muu syy kuitenkin takana eli ei haluta aurinkopaneelien yleistyvän rakennusten julkisivuissa laajemminkin. Kun yhdelle antaa luvan niin sitten ei ole perustetta kieltää muilta samaa asiaa.

Samaan aikaan kaupungissa saa peittää kokonaisen kerroksen ikkunarivit valomainospaneeleilla eikä siihen puututa...

Äänestä

Älkää unohtako bisnestä. Minkään energiamuodon tms. käyttöaste ei saa nousta liian nopeasti, jotta se ei vaikuta negatiivisesti eri sektoreilla, kuten teollisuustuotanto, rahavirrat ja hallinta. Bisneksen, finanssimaailman ja valtiovallan yhteenliittymä, eli ns. kommunismi 2.0, haluaa hallita muutoksia sopeuttavasti, jotta oma asema säilyy ravintoketjun huipulla. Tätä on rikkomassa mm. Vihreät, jotka eivät ymmärrä, että hiilineutraaliuteen hyppääminen suoraan aiheuttaa ongelmia yhteiskunnalle kokonaisuudessaan. Hiilineutraalin energiatuotannon kapasiteetti nousee hitaasti, koska kaikki mahdollinen täytyy sopeuttaa muutoksiin. Näkövammaisten liiton suunnitelmien hylkääminen perustuu juuri tähän sopeuttavaan toimintaan. Tietyt tahot haluavat tietenkin osuutensa "ilmaisesta" energiatuotannosta.

Äänestä
  • .... aurinkovero!

    Äänestä

  • Samasta syystä vain isot tuulivoima toimijat saavat valtiolta syöttötariffiin perustuvaa tukea.

    "Syöttötariffiin perustuva nykyinen tuulivoimatuki voi 12 vuodessa maksaa valtiolle noin 3,6 miljardia euroa. Sen päälle uusi tukijärjestelmä vaatisi nykyisellä sähkön markkinahintatasolla jopa 960 milj. euroa."

    https://www.merikarvialehti.fi/a/200427674

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Helsingin kaupunki haluaa hiilineutraaliksi, mutta Näkövammaisten liiton aurinkopaneelihanke ei käy.

Näkövammaisten liitto on joutunut ihmeellisen ongelman eteen, kun liitto haluaisi rakentaa omilla varoillaan päätoimipaikkansa Iiriksen katolle aurinkopaneelit, mutta Helsingin kaupunki haluaa kieltää sen.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006430365.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu