Onko Foodie palvelussa ollut ongelmia?

Anonyymi

Olemme käyttäneet ruokakassipalvelua usean vuoden ajan. Viimeisen puolen vuoden aikana, on palvelussa ollut häiriöitä toistuvasti. Onko muilla saman kaltaisia kokemuksia, vai onko tietokoneemme syy häiriöihin. Esimerkkejä: Tilaus keskeytyy kesken tilauksen useasti(mac), kännykällä ei voi tehdä enään tuotemuutoksia (iphone)... Harmittaa, kun ennen hyvä palvelu ei toimi sujuvasti.

25

6483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaa pahalta, jos ruokaetämyynti alkaa tökkiä juuri koronan iskua odotellessa.

      Oletan jatkossa, jos tilanne pahenee, että Foodieltakin ensin tukkeutuvat linjat, sitten loppuu myytävä ruoka ja lopuksi kaikki kuljettajatkin ovat taudin kourissa. Ei ole mitään todisteita siitä, että yritykset olisivat sen paremmin varautuneita koronaan kuin julkishallintokaan. Kaikki on vedetty niin tiukille, että pienikin käpy, niin se oli sitten siinä: ehkä ensi viikolla uudestaan.

    • Aivan järkyttävän buginen palvelu (foodie.fi). Olen useasti kevään aikana laittanut sinne palautetta toimimattomista asioista. Typeriä vastauksia "kehitämme jatkuvasti" ym. Kolmeen kuukauteen ei ole aivan järkyttäville bugeille tehty yhtään mitään!

      Onneksi olkoon S-ryhmän johtoryhmälle, mainiosti on hanskassa nettipalvelujen laadunvalvonta. Ja kiitos niistä kymmenistä tunneista, jotka olen nyt kevään aikana hukannut! Joudun usein kolmisen kertaa tekemään lähes koko tilauksen uudelleen, ja sitten ei enää muista edes mitä tuotteita jo kertaalleen oli miettinyt, kun lista menee jatkuvasti aivan sekaisin. Ja tämä ei ole todellakaan ainoa bugi. Kun tekee isoja ostosmääriä, niin tilaamisessa menee 1,5 tuntia ilman ongelmiakin. Ja sitten ongelmien kanssa tuon voi kertoa vähintään kahdella (kaupan päälle menetetyt unet ja hermot).

    • Anonyymi

      Asikaspalveluun ei vastata. Viikon ajan lähettänyt viestejä saamaani viestiin ja muihin sähkopostiosoitteisiin.

    • Anonyymi

      Edelleen näyttää olevan jos jonkinlaisia ongelmia lähinnä varmaan juuri Foodie ohjelmistossa. Käsittämätöntä miten surkealla tasolla yksi suomen suurimmista ruokakauppaketjuista toimii! Kokemukset ovat nyt yli puolen vuoden jälkeen edelleen samanlaisia, tilauksen teko keskeytyy, tuotteita joutuu lisäilemään uudelleen ja uudelleen, koskaan ei oikein voi olla varma, että menivätkö valitut tuotteet tilaukselle, jos korttimaksu epäonnistuu tilaus siirtyy automaattisesti "maksu noudettaessa" tilaan ( 2€), tilaus voidaan ottaa keräilyyn vaikka olet parhaillaan muokkaamassa sitä, asiakaspalvelua ei tahdo saada kiinni ja sitten kun saa, niin "eivät voi tehdä enää mitään". Taitavat kehitystoimet keskittyä raflaaviin ominaisuuksiin, kuten älykäs ostoslista, ym. eivätkä palvelun tason kehittämiseen. Surkeaa toimintaa, valitettavasti.

      • Anonyymi

        olen samaa mieltä kanssanne yleensä kun tehdään kirjautuminen siihen tulee 1 oma nimi2 pankkikortin 4 viimeistä numeroa / tai henkilötunnus ja 3 itsekeksimä salasana näin oli ennen , mutta kun foodie kiristi kirjautumista niin , vaikka onnistuisitkin kirjautumaan niin se kaatuu vajaassa 3 kuukaudessa ja sitten saat taas luoda oman uuden s tunnuksen ei mitään järkeä mitä olisi tälläinen salasana kuin esim. k5l8iu4Ppm29huh huh sanon minä


      • Anonyymi

        Minä olen ollut Foodie-asiakkaana Prismassa reilun vuoden.Ainakin 5-6 kertaa koko toimitus on jäänyt tulematta.Prisma syyttää ongelmista pankkia.Pankin tieto maksusta ei kuulemma ole mennyt perille Prismaan,joten ei ole tullut tilaustakaan.Olen vuosikymmeniä maksanut kaikki maksut saman pankin kautta ja aina ne ovat menneet perille.Soitin pankkiinkin ja sanoivat vian olevan Prisman ohjelmistossa.
        Kyllästynyt.


    • Anonyymi

      Kehitys/koodaustyö ulkoisestettu kokonaisuudessaan Intiaan

    • Anonyymi

      Foodie-palvelu on yksi iso vitsi. Vähän niinkuin tämä Suomi24:kin.

    • Kohta on vuosi mennyt korona-aikaa, ja foodie.fi:ssä ei ole korjattu juuri mitään bugeja sen vuoden aikana! Ja niitä bugeja, kriittisiä sellaisia, on kymmeniä. Isot aplodit S-ryhmälle tietotekniikan ja sen merkityksen ymmärtämisestä. Osaisipa joku selittää miten tämä on edes teoriassa mahdollista. Joku väläytti Intiaan ulkoistamista, mutta mikäli näin on, eikö S-ryhmälle tule mieleen pyytää uutta versiota tai vaihtoehtoisesti tehdä alusta koko verkkopalvelu.

      • Ai miten hienosti edistyy foodie.fi:n korjaukset. Eli kaikki samat bugit edelleen, vähintään 1,5 vuotta mennyt. Esimerkiksi tuotteen lisääminen saattaa yhtäkkiä pudottaa puolet korin sisällöstä pois ilman varoitusta 100 muuta vastaavan tason bugia. Tuo toinen palvelu, joka on ollut koko ajan käytössä mm. Food Market Herkun verkkokaupassa, kyllä on bugittomampi. Mutta odotellaan nyt vaikka vielä seuraavat 1,5 vuotta vielä asian kanssa, onhan se nyt ihan normaalia järkevää, että tällaista ei saa korjattua.


      • samu-vr kirjoitti:

        Ai miten hienosti edistyy foodie.fi:n korjaukset. Eli kaikki samat bugit edelleen, vähintään 1,5 vuotta mennyt. Esimerkiksi tuotteen lisääminen saattaa yhtäkkiä pudottaa puolet korin sisällöstä pois ilman varoitusta 100 muuta vastaavan tason bugia. Tuo toinen palvelu, joka on ollut koko ajan käytössä mm. Food Market Herkun verkkokaupassa, kyllä on bugittomampi. Mutta odotellaan nyt vaikka vielä seuraavat 1,5 vuotta vielä asian kanssa, onhan se nyt ihan normaalia järkevää, että tällaista ei saa korjattua.

        Raporttia nyt kun foodie.fi:n korvaajaksi tarkoitettu s-kaupat.fi on toiminut jo muutaman viikon. Kyllä on ollut vähemmän bugeja kuin foodie.fi:ssä. Mutta nyt on jo tullut kaksi kertaa kriittinen bugi s-kaupat.fi:ssäkin vastaan! Toisella kerralla ei pystynyt mitenkään maksamaan tilausta, tuli error-viesti eikä palvelu sallinut etenemistä maksuvaiheeseen. Toisella kerralla tapahtui hyvin samanlainen ongelma kuin foodie.fi:ssä, vaikka ulkoasu on täysin erilainen. Eli kesken shoppailun tulee ilmoitus, että pitää kirjautua uudelleen! Mikä tarkoittaa sitä, että tunnin työ keräilyssä meni hukkaan! Eli edelleenkään palvelu ei tallenna mihinkään muutoksia ennen kuin pääsee Tallenna-vaiheeseen (mihin siis ei pääse, jos sivusto kaatuu eli esim. pakottaa yhtäkkiä kirjautumaan uudelleen). Lisäksi on mm. kamalaa, että ei ole kirjautumiseen salasanaa, vaan palvelu koko ajan pyytää noutamaan sähköpostista koodin, jolla kirjautua. Sähköpostin tulemisessa voi kestää pitkään riippuen eri syistä.

        Että näyttäisi siltä, että foodie.fi:n pisteiden ollessa -124/10 pistettä, niin s-kaupat.fi:lle voi nyt antaa -2/10 pistettä.

        Ehkä seuraava sivusto saa sitten jo 0/10 pistettä, suunta on lupaava!


    • Anonyymi

      on ollut juuri tänään..

    • Anonyymi

      Ei tunnista enää osoitetta. Viereisen kadun kylläkin.
      Ohje. Valitse lähin osoite jonka tunnistaa ja laita viestikenttään oikea osoite.
      Tuleekohan perille?

    • Anonyymi

      Foodie on ihan vitsi. Ennen toimi, mutta jo ennen koronaa alkoi bugit. Ei toimi ei...

      • Anonyymi

        Joo niin on, mutta nyt on lanseerattu tämmönen https://www.s-kaupat.fi/
        Tosi hyvä parannus! Harmi vaan, kun ei ole vielä kaikkien saatavilla.

        lajijasuris


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo niin on, mutta nyt on lanseerattu tämmönen https://www.s-kaupat.fi/
        Tosi hyvä parannus! Harmi vaan, kun ei ole vielä kaikkien saatavilla.

        lajijasuris

        Ajetaan toimiva järjestelmä alas ennenkuin uusi toimii.
        Hienosti meni.


    • Anonyymi

      Sama täällä. Koko ajan jotakin häikkää. K-ruokaa kun käytin, siellä ei ollut ikinä mitään ongelmia.

    • Anonyymi

      Arvaan että tiimi joka kehitää foodietä koodaa sinne tahallaan bugeja, ja mitä enemmän bugeja sitä enemmän rahaa kyseinen pulju/ihmiset saavat korjatessaan niitä... pukki kaalimaan vartiana.

    • Anonyymi

      Joo kyllä. Ja nyt ne lopetti sen kokonaan!

    • Anonyymi

      Ilmeisesti S-ryhmä ei hallitse järjestelmiään, ei osaa tilata oikeanlaista järjestelmää eikä osaa ylläpitää edes valittua huonoa. Olen käyttänyt Foodieta ostoslistana ja nyt kun joidenkin asiakaita tuntemattomien "visionäärien" tuotos eli s-kauppa jää ainoaksi vaihtoehdoksi niin lienee hetki muuttaa totuttua ja siirtyä itse asiassa lähempänä olevan Citymarketin asiakkaaksi. Osittain periaatteesta. S-ryhmä on ylimielinen asiakastaan kohtaan. Liekö syynä se että paikallisosuuskauppojen hallituksissa istuu kolmosrivin poliitikoita tai niitä joiden tähti on jo sammunut!

      • Anonyymi

        Terve menoa ja 5%..


      • Anonyymi

        Amen!

        Kusivat tämänkin sitten täysin.
        Foodiessa oli kaikki kaupat, mutta "uudessa" s-kaupat palvelussa ei ole edes puolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Amen!

        Kusivat tämänkin sitten täysin.
        Foodiessa oli kaikki kaupat, mutta "uudessa" s-kaupat palvelussa ei ole edes puolta.

        Kieltämättä kehittivät siitä Täyspaskan™

        Käytetään sitten jatkossa K-kauppiasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Amen!

        Kusivat tämänkin sitten täysin.
        Foodiessa oli kaikki kaupat, mutta "uudessa" s-kaupat palvelussa ei ole edes puolta.

        Joo, siellä on vain kaupat joista voi tilata noudon tai kotiinkuljetuksen. Siellä on noutopisteissä 0 kauppaa ja kaupat joista voi tilata kotiinkuljetuksen 2 kauppaa. Tämä yli 100.000 asukkaan kaupungissa!

        Onhan se h*lvetin upea idea poistaa palvelu josta pystyi kätevästi tutkimaan tuoteselosteita ja kauppojen valikoimaa etukäteen ja LAKKAUTTAA se kokonaan ja jatkossa saa vanhaan tyyliin etsiä tuotteita tsiljoonan joukosta.


    • Anonyymi

      Erittäin huono ajatus oli poistaa foodie ja vaihtaa s kaupat sivuun.. Ei näe enää muita kuin prisman hintojakaan, kun pitäisi budjetilla elellä. Normaaleissa S-marketeissa hinnat kun ovat kalliimpia kuin Prismoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      1436
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1405
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      311
      1184
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      33
      925
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      845
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe