Älykkyys testaa suvaitsevaisuuden.
Vastaukset 13
- Anonyymi
Tiedostetusti älykkyys ja suvaitsevaisuus eivät kuuluu yhteen.
Älykkyysosamäärän lyhenteen oikeinkirjoituksen on tutkittu olevan sen kynnysrajan, ei suvaitsevaisuuden sinänsä.
Älykkäät ihmiset eivät edes tunne käsitettä suvaitsevainen – ainakaan samassa kontekstissa kuin vähemmän älykkäät.
- Anonyymi
Entä kuinka pitkälle suvaitsevaisen on suvaittava suvaitsematonta?
- Anonyymi
Suvaitsemaisillaan olevan suvakin suvaitsevuuden suvaitsemuus lähestyessään suvaitsevuutta on suvakki-suvaitsumuudessaan persuille suvaitsemattomuuden todiste suvaitsomuudettomuudestaan. Kässääks ilman rautalankamallia.
- Anonyymi
No nyt selvisi miksi persut eivät ole älykkäitä. Persut eivät halua olla suvakkeja.
- Anonyymi
Suvakki yritti tunkea pienenä sylinterin muotoista palikkaa kolmion reikään.
Miksei se mene, ihan tyhmä palikka testi.
- Anonyymi
Joskus on olo sellainen, että vakuuttuu sen olevan noiden kahden ässän välissä. Eli SS.
Luokaton ja numeeroton.- Anonyymi
SS oli valikoitu, ei suvaittu.
- Anonyymi
Suvaitsevaisuus on tunnetila ja asenne. Älykkyys taasen on kykyä ratkaista tietynlaisia ongelmia nopeasti.
Näillä kahdella ei ole keskenään oikeastaan mitään tekemistä muuten, kuin ehkä negatiivinen korrelaatio. Eli suvaitsevaisten mielestä älyyn perustuva toiminta on usein suvaitsematonta.
Pelkkään älyyn ja faktoihin perustuvassa ajattelussa ei ole tilaa tunteen perusteella tehdyille päätelmille tai päätöksille. Riippuu sitten valituista tavoitteista, onko niiden puitteissa objektiivisesti katsottuna sijaa laajalle kirjolle erilaisia henkilökohtaisia vapauksia ( = suvaitsevaisuus). - Anonyymi
Tuskin on vahvaa positiivista korrelaatiota, mutta useimmat älykkäät eivät näytä suvaitsematttomuuttaan. Älykkäät tietävät, että esim afrikkalaisperäisen väestön älykkyys on keskimääräistä alempi ja siksi sen osuuden kasvu maassa ei ole pitemmän päälle hyväksi. Varsinkin kun se ei edes pyri sulautumaan valtaväestöön.
- Anonyymi
Huippuälykäs ei kaipaa tasa-arvoa, koska pärjää ilman sitä.
- Anonyymi
Valitettavasti älykkyys on huono mittari ihmisen kyvylle elää yhteiskunnassa tai ylipäätään tulla toimeen toisten ihmisten kanssa. Tämä ilmenee esimerkiksi MENSA:n toiminnasta. Vuonna 2003 järjestö käytti aikaansa lähinnä keskinäiseen riitelyyn siinä määrin, että päätyi jopa uutisiin.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004168894.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231128
- 651023
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun93803- 77753
- 44699
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la38676- 67624
Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22582Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37508Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44467