Ulkomaisten kaupat ?

Uskaltaako niiden tavaroita ostaa ? Entä käydä ulkolaisella parturilla/kampaajalla ?
Jos ne levittää korona virusta, kun ovat tekemisissä ulkomaille paljon
14161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Harkitsen kyllä tarkaan omat liikkeeni tällaisena aikana

Äänestä

Gustafsson autuas totesi Porvoossa 60-luvulla : Tukkaani ei kyllä leikata suomenkielellä :D

Äänestä

On ne turvallisempia kuin paikalliset huijarit. Ja ei korona nin vaan tartu.

Älkää syökö italiansalaattia

Äänestä

teräaseita osaavat käyttää parturit hygieenisesti

Äänestä

uskaltaako turkkilaisten pizzalla käydä,vai tarttuuko jos syö

Äänestä
  • eikös joskus ollut uutisia että spermaa pitsassa?

    oliko oulu vai valeuutinen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    eikös joskus ollut uutisia että spermaa pitsassa?

    oliko oulu vai valeuutinen

    kyllä tämä ihan totta on..

    Äänestä

Ei uskalla ne voi vaikka purra jos ostaa jotain.

Äänestä

Suomi on ollut maa, josta muutetaan muualle paremman elämän toivossa. Vasta viime vuosina muuttosuunta on ollut muista maista Suomeen. Muuhun Eurooppaan verrattuna olemme tulleet tämän haasteen eteen muita myöhemmin.

Maahanmuuttajat ovat yhteiskunnalle voimavara. Suomi tarvitsee aktiivisen ja johdonmukaiseen maahanmuuttopolitiikan, jossa erotetaan toisistaan pakolaisuus ja työperusteinen maahanmuutto. Myös EU-tason yhteistyötä tarvitaan. Hyvän maahanmuuttopolitiikan pohjana ovat kansainväliset sopimukset, erityisesti ihmisoikeussopimukset.

Maahanmuuttajat mukaan työelämään
Maahanmuuttopolitiikan tulee avata uusia tapoja päästä Suomeen, muutenkin kuin hakemalla turvapaikkaa. Työperusteista maahanmuuttoa on helpotettava. Suomeen tarvitaan tulevaisuudessa ulkomaista työvoimaa. Joillakin aloilla ja paikkakunnilla on työvoimavajetta jo nyt, ja väestön ikääntyminen tulee vaikeuttamaan tilannetta entisestään. Suomeen voidaan myös aktiivisesti etsiä sellaisia työntekijöitä, joista meillä on pulaa. Tämä ei saa kuitenkaan johtaa sosiaalisesti vinoutuneeseen muuttoliikkeeseen, jossa valtaosa koulutetuista ihmisistä siirtyy köyhistä maista rikkaisiin.

Suomessa asuvien maahanmuuttajien osaaminen on saatava nykyistä paremmin käyttöön työelämässä. Maahanmuuttajille on räätälöitävä lisää erikoiskursseja ja tutkintoja, joilla he voivat hankkia tarvitsemansa lisäpätevyyden Suomen oloihin. Eri tasoista kieliopetusta tulee olla tarjolla nykyistä enemmän.

Monikulttuurisuus ja suvaitsevaisuus ovat A ja O niin työelämässä kuin kouluissakin. Maahanmuuttajien työllistymistä hidastavat epäluuloiset asenteet työhönotossa ja työpaikoilla. Koulun ilmapiiri luo pohjan suvaitsevaisille asenteille.

Suomi kotoisaksi täällä asuville
Perinteisesti Suomessa ollaan totuttu lähtijöihin, ei tänne tulijoihin. Tämä on haaste kaikille suomalaisille: asenneilmastolla on keskeinen merkitys siihen, miten muualta tänne tulleet pääsevät mukaan suomalaiseen elämänmenoon. Yhteiskuntaa tulee rakentaa niin, että otetaan huomioon erilaiset kulttuurit ja annetaan tilaa erilaisuudelle.

Maahanmuuttajien henkilökohtaisilla kotouttamisohjelmilla pyritään helpottamaan työllistymistä ja kotiutumista suomalaiseen yhteiskuntaan Kotouttamisohjelmat jäävät kuitenkin vain paperille, jos kunnissa ei ohjata riittävästi resursseja niiden toteuttamiseen käytännössä. Suomen- tai ruotsinkielen opetus on avainasemassa. Myös kotiin jäävien naisten kielikoulutuksesta on huolehdittava syrjäytymisen estämiseksi. Lapsille tulee järjestää lisäksi oman kielen ja kulttuurin opetusta. Peruspalveluissa, esimerkiksi terveyskeskuksissa ja päiväkodeissa, on otettava huomioon eri kulttuuritaustoista tulevien ihmisten – naisten ja miesten, lasten ja vanhusten – erityistarpeet.

Uudessa kotimaassa ja kieliympäristössä pelkkä perusasioiden toimittaminen voi tuottaa suuria hankaluuksia. Maahanmuuttajien saatavilla tulee olla kunnolliset, keskitetyt, eri hallinnonaloja yhdistävät neuvontapalvelut.

Turvaa vainotuille
Pakolaispolitiikan lähtökohta on ihmisten oikeus hakea turvaa. Suomen on kannettava vastuunsa maailman pakolaisista ja tarjottava turvapaikka nykyistä useammalle. Pakolaiskiintiöitä on nostettava selvästi nykytasosta.

Pakolaisuuden syitä, kuten sotia, köyhyyttä ja ympäristökatastrofeja on ehkäistävä kansainvälisin toimin. On kuitenkin kunnioitettava vainon kohteeksi joutuvan henkilökohtaista oikeutta hakea turvapaikkaa. Maailman yli 20 miljoonasta pakolaisesta suurin osa on naisia ja lapsia. Vaikka usein ainoa keino päästä hakemaan turvapaikkaa on tulla maahan laittomasti, ei turvapaikan hakijoita ei saa kohdella kuin rikollisia.

Suomeen tulleiden pakolaisten joukossa on tuhansia kidutuksen uhreja. On tärkeää parantaa turvapaikkaviranomaisten valmiuksia ottaa huomioon kidutuksen uhrit ja heidän vaikeutensa puhua kokemuksistaan. Erityisesti ns. nopeutetussa menettelyssä on riski, ettei kidutusta tai epäinhimillistä kohtelua tunnisteta ja turvapaikanhakija palautetaan kotimaahansa.

Perheiden yhdistäminen tulee tapahtua mahdollisimman nopeasti. On kunnioitettava ihmisen oikeutta perustaa perhe Suomessa sekä ennen maahanmuuttoa alkanutta perhe-elämää.

EU:lle yhtenäinen pakolaispolitiikka
Euroopan unionista ei saa rakentaa linnoitusta, jonka rajoilla kuolee ihmisiä salakuljettajien käsiin. EU-maiden on yhtenäistettävä käytäntöjään pakolaispolitiikassa. On luotava laillisia tapoja päästä EU:n alueelle ja saada jäsenmaasta riippumatta oikeudenmukainen vastaanotto. Tavoitteena tulee olla se, että kaikki EU:n jäsenvaltiot kantavat solidaarisesti vastuunsa pakolaispolitiikasta ja noudattavat täysimääräisesti YK:n pakolaisjärjestön kriteerejä pakolaisaseman määrittelyssä.

Euroopan unionissa asuu miljoonia ihmisiä vailla alueen kansalaisuutta. Heille on taattava perusoikeudet kuten oikeus osallistua päätöksentekoon oleskelumaassaan. Kansalaisoikeuksien on ensisijaisesti määräydyttävä ihmisen tosiasiallisen asuinpaikan mukaisesti.

https://www.vihreat.fi/vihreat-maahanmuuttajat

Äänestä

onko Rovaniemellä Matun pizzeriaa,Oulussa ainakin oli.

Äänestä
  • Tule pizzalle me ollaan mukavia.

    T:Mehmed

    Äänestä

onko puhdas käsi

Äänestä
  • Rapakouria nämä ruskettuneet on

    Äänestä

huva kauppa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uskaltaako niiden tavaroita ostaa ? Entä käydä ulkolaisella parturilla/kampaajalla ?
Jos ne levittää korona virusta, kun ovat tekemisissä ulkomaille paljon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu