Näön värinkorjaus?

Silmässä on vain yksi linssi, joten tuntuisi siltä, ettei siinä ole optista värinkorjausta, ja verkkukalvolle tulisi eriväriset kuvat hiukan eri kokoisina. Tämän pitäisi näkyä monivärisinä ääriviivoina.

Pystyvätkö aivot yhdistämään erikokoiset kuvat yhdeksi, vai toimiiko silmän pallomainen muoto optisena värinkorjaajana?

3

319

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.telescope-optics.net/eye_chromatism.htm

      Silmässä tapahtuu kromaattista aberraatiota. Sen huomaa helpoimmin katselemalla pimeässä mustaa tekstiä eri väriseltä pohjalta. Ainakin minulla on vaikeuksia saada sinisellä pohjalla olevaa mustaa tekstiä näkymään tarkkana vaikka sama teksti punaiselta pohjalta onkin aivan tarkka.

      Mainosvalojen ja -kylttien avulla tuota voi yrittää todentaa. Minkävärinen teksti näyttää kaukaa katsottuna selvältä ja mikä väri näyttää epäselvältä eli silä ei fokusoi oikein?

      Aivot korjaavat näkökentän virheitä niiltä osin kun se on mahdollista.

      • Selvitys oli perusteellistakin perusteellisempi, mutta kokosit sen hienosti. Silmässä on kromaattista aberraatiota, mutta aivot korjaavat, minkä voi. Kiitos!


    • Anonyymi

      Kun ajattelee vielä minkälaisia perspektiivivirheitä tavalliset suurennuslasit tekee, niin kyllä aivojen kyllä pitää melko lailla osata korjata sitä mitä ihmissilmä oikeasti näkee.

      Eli värivirheet, perspektiivi, ja sitten vielä tarkan ja värinäön aluetta on vain verkkokalvon keskellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      279
      844
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe