https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/koronavirus-riehui-haajuhlassa-etela-suomessa-morsian-ja-suuri-osa-vieraista-sai-tartunnan-sairastuneet-istuivat-eri-puolilla-juhlatilaa/7762366#gs.zmdyu7
"Hänellä ei ollut edes oireita juhlissamme. Hänellä oli noussut kuume vasta yön aikana. Häneltä otettiin testi hääviikonloppumme jälkeen ja todettiin, että hänellä on korona. Sitten alettiin testata muita vieraita."
Eikös se tuo kuume nyt ole jo jonkinlainen oire? Että olin kuumeessa ja lähdinpä sitten vähän häihin. Pälliskä sitten tartutti semmoisen kolmisenkymmentä pelkästään tuolla ja mitenkähän paljon muissa paikoissa missä käynyt? siitä voi arvella miten paljon meillä jo on kantajia oikeasti. Varmasti tuhansia, hyvinkin mahdollisesti kymmeniä tuhansia.
Hämmästyttävää enimmäkseen on vain ihmisten tyhmyys
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vejä iiteäsi doldolla persuukseen niin paniikkisi raihoittuu.
- Anonyymi
Tuossa ihmetellään tartuntakykyä kun on istuttu eri puolilla huonetta. Mutta kun se on varmasti pisaroittanut pintoja ja sitä kautta tartuttanut sitten.
Ilman hengityssuojainta pärskähtävän mikropisarat leviää muistaakseni n.25m päähän, ei siinä toisella puolella huonetta istumiset paljon auta tai pitää olla tosi isot huoneet. Veikkaan että tuossa on tartunta kuitenkin enimmäkseen levinnyt salaattien tms. kautta, levittäjä kerran pärskäisee jossain siellä tilassa, pisarat leijailee salaatteihin, leipiin yms. kaikki ottaa ruokaa nami nami ja melkein kaikilla on sitten sama tauti. Yleisiä ruokapaikkoja kannattaa nyt todellakin välttää parhaansa mukaan.
- Anonyymi
Ihmisen tyhmyys ei hämmästytä yhtään, sen verran on kaikkialla erilaisia ihmisiä nähnyt ettei tarvitse enää hämmästellä. Useimmat ihmiset aiheuttavat huimausta ja päänsärkyä, siksi täytyy mahdollisuuksien mukaan vältellä kaikkia ihmisiä miten pystyy. On olemassa ihmisiä jotka eivät aiheuta oireita, näissä ilmeisesti on jokin tyyppivika, tai sitten moni tekijä on heissä eri tavalla.
Itsekään en ole mikään ruudinkeksijä, saati se penaalin terävin kynä, mutta ei kävisi mielessä että kipeänä osallistuisin johonkin, varsinkaan tällaisena aikana. Yksi kouluttaja aikoinaan sanoi mitä on maalaisjärki, nykyään se ei ole sitä mitä se ennen oli. - Anonyymi
Yhyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy byyyyyyyäääääääääää Yhyhyhyy nyyyyyyyyyyyyyyhhhh.
- Anonyymi
Ihmisten paniikki suomessa on ihan todella naurettavaa. Kaikki urheilu sarjat lopetettiin tuosta vaan. Hallituksen akat ei tiedä mistään mitään mitä tehdä.
Koronan kanssa voi elää normaalia elämää , se ei tartu ellet mene naimaan jotain tyyppiä joka käynyt ulkomailla.- Anonyymi
Luultavasti sinäkin tuon saat. Suomessa 1/3, Saksassa 70%? Saksa luultavasti realistisempi. Kuolleisuus Italiassa 6%, mutta pitkällä tähtäimellä vaikutuksista esim. keuhkoihin ei tiedetä. Mun mielestä sun tyyppisiä väheksyjiä pitäis vetää turpaan.
Kyllä sitä voi elää muutaman kuukauden vähän hillitymmin, eikä ulista jonkun vitun pelin takia.
Te väheksyjät olette just noita tartuttajia. "Mä nyt tulin just matkalta, mutta ei sitä häitä voi sentään jättää väliin." "Oon nyt karanteenissa, mutta kyllä mä nyt vähän voin kaupassa käydä." jne.
Toivottavasti et hakeudu sairaalaan, jos tilanne menee pahaksi. Et siis vie paikkaa vanhukselta, joka rajataan hoidon ulkopuolelle "koska kuitenkin kuolee lähivuosina."
- Anonyymi
Ihmisten paniikki suomessa on ihan todella naurettavaa. Kaikki urheilu sarjat lopetettiin tuosta vaan. Hallituksen akat ei tiedä mistään mitään mitä tehdä.
Koronan kanssa voi elää normaalia elämää , se ei tartu ellet mene naimaan jotain tyyppiä joka käynyt ulkomailla.- Anonyymi
Siis mitä? Se tarttuu pisaratartuntana, ei yhdynnässä. Enää sitä ei voi saada vain ulkomailla käyneiltä, sen verran jo levinnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen213670Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1773324Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172282865Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702457Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3111762Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.91500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät261376Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31291Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31062Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin104931
