miten käy kausityöntekijöille

kun ei ole töitä,hotellit tyhjillään rinteet seisokissa.
13130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Rupusakkia ovat. maankiertäjiä

Äänestä

se on henkilökohtainen voi voi

Äänestä

Kovasti siellä mm. Palosaaret ja muut sutkit hehkuttivat kuinka kiinalaista lykkää. Kotimaisella veronmaksajia ei kaivata, rahallista tukea kyllä likimain 4000€/Kittiläläinen. Kyllä me veronmaksajat se jonkin aikaa muistetaan.

Muuten olen sitä mieltä että äänestäkää vuoden päästä hyvällä harkinnalla. Jos kunta saa sutkien maineen karistettua niskastaan niin kotimaan matkailijat palaa hyvinkin pikaisesti.

Jos ette saa toimintaanne ryhdistettyä niin voi voi!!!! Rinteitä riitää.

Äänestä

Nyt Leviltä koronaa samaan hintaan!!

Äänestä

Eikö pokkeuslain turvin saisi Kittilän ja Levin taajamiin rakenettua suoja-aidan?

Äänestä

Kittilässä on joku karanteenissa

Äänestä

Lähtevät kotiinsa tässä tilanteessa, tulvan tuomat menevät tulvan matkassa. Kittiläläiset jäävät lunta lapioimaan ja siivoamaan törkyjä. Muistakaa panna suojavaatteet päälle.
Ei Levi ole mikään suojatyöpaikka muualta tulleille kausilaisille. Koronan kanssa ei ole pelleilemistä. Merkelikin on joutunut karanteeniin niin iskee se Levinkin toimitusjohtajiin.
Ps. onkohan hulluporo soittanut muilutus puhelun kuntajohtajalle? Sipii sipi ei panna vielä kiinni mutta hissit joutavat lopettamaan toimintansa, näin me rauhoitamme kanta-asukkaita. Ollaan jotakin tekevinämme..jne

Äänestä
  • Miten se -saari pärjää ko mullaki tekkee tiukkaa. Takkuueläke.

    Äänestä

Aina ne on irtisanottu jos ei ole määräaikaisia. Käyvät töissä ja maksava verot muualle.
Työnantajilla ei heistä ole huolta. Kun työ loppuu soon heippa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun ei ole töitä,hotellit tyhjillään rinteet seisokissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu