Misteli levinnyt Suomeen

Denialistit eivät kestä totuutta ja ovat poistaneet tämän viestin jo kaksi kertaa.
Pannaan uudestaan.

Turun seudulla on havaittu laajoja misteliesiintymiä.

https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000006442132.html

Se kertoo ilmaston olevan lämpenemässä.

Nyt kaikki denialistit tumputtamaan poistonappia, mutta en usko, että poistuu.

15

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Levinneet joulukoristeista.

      • Mistä tiedät?

        Ettet vain olsi surkea denialisti, joka esittää perustelemattomia väitteitä.

        Joka tapauksessa misteli, eteläisten maiden kasvi, menestyy nyt näköjään hyvin Suomessa.


      • Anonyymi
        Jons kirjoitti:

        Mistä tiedät?

        Ettet vain olsi surkea denialisti, joka esittää perustelemattomia väitteitä.

        Joka tapauksessa misteli, eteläisten maiden kasvi, menestyy nyt näköjään hyvin Suomessa.

        Selvästi jonssi tarkoittaa sitä, että kun tummahipiäiset afrikkalaiset ovat levinneet suomeen, on täällä pakko olla lämmin.


      • Anonyymi

        Joulukoristeet eivät kuulu Suomen luontoon vaan ovat levinneet tänne eteläisemmästä euroopasta ilmaston lämpenemisen vuoksi. Ellei päästöjä saada kuriin on todennäköistä että tulevaisuudessa joudumme käyttämään joulukoristeita ympäri vuoden.


    • Anonyymi

      Misteliä sai Suomessa kukkakaupoista jo ainakin 60-luvulla. Ei mikään ihme jos olisi joskus karannut jonkun puutarhaan. Aivan kuin jättiputki ja lupiini. Eivät ole pohjoisen lajeja.

    • Anonyymi

      Miten tuo ihmisen tuoma kasvi liittyy ilmastonmuutokseen?

    • Vähän faktaa denialisteille:

      Wikipedia:

      "Luonnossa misteli leviää lintujen avulla. Kulorastaan (Turdus viscivorus) tieteellisen nimen loppuosa tarkoittaa "mistelinsyöjää". Se kuuluukin niihin lintuihin, jotka levittävät mistelin siemeniä. Mistelin tahmeista marjoista siemenet tarttuvat helposti niillä ruokailevien lintujen höyheniin."

      Misteli kasvaa korkealla puissa. Miten joku ihminen sen olisi puihin levittänyt?

      • Anonyymi

        Ei johdu ilmaston lämpenemisestä.

        "Turun ja Naantalin esiintymän pääteltiin tavattujen yksilöiden ikäjakauman perusteella levinneen mahdollisesti ihmisen joulukoristeiksi tuomista oksista alkunsa saanesta populaatiosta alkujaan Naantalin Luolalassa kasvaneesta emoyksilöstä."


      • Anonyymi

        Yli 75 % maailman kulorastaskannasta pesii ja talvehtii Euroopassa. Euroopassa lajia tavataan noin 3–7,5 miljoonaa paria, eli 6–15 miljoonaa yksilöä, ja laji on levittäytynyt 36 maan alueelle. Koko maapallon kannaksi arvioidaan 17 miljoonaa yksilöä.

        Suomen pesimäkannaksi on arvioitu noin 40 000–70 000 paria. Suomeen jää joskus talvehtimaan vain parisenkymmentä yksilöä. Pohjoinen levinneisyysraja noudattaa yhtenäisen mäntymetsävyöhykkeen pohjoisrajaa. Laji taantui Suomessa voimakkaasti 1950-luvulla, mutta kannat ovat elpyneet. Nykyisin kulorastaita esiintyy koko maassa aina mäntyrajalle saakka. Laji on Etelä-Suomessa melko harvalukuinen. Laji vaikuttaa kuitenkin runsastuneen 2000-luvulla.

        Jos siis rastas on syönyt mistelin marjoja ja paskonut mistelin siemeniä suomen turussa niin miten jönssin mielestä tämä johtuu ilmaston lämpenemisestä.


    • Anonyymi

      Misteliä on ollut kautta aikojen ja Tukholmassa sitä myytiin joulukoristeeksi, mutta nyt se on rauhoitettu.
      Misteli hyödyntää vain muutamia lehtipuita, kuten lehmus ja omenapuu. Mahdollisesti myös pihlaja ja poppeli.
      Linnut levittää misteliä paskomalla puiden oksille. Lopulta misteli täyttää oksiston ja tappaa puun.

    • Anonyymi

      Tuostahan keskusteltiin jo viime vuonna.

    • En nyt sitä misteliä pidä ilmastonmuutoksen seurauksena, mutta vähänkään kemiasta ymmärtävät tietävät, että ihminen on omilla toimillaan lisännyt hiilidioksidia valtaisasti ilmakehään. Ja kun mennään tarpeeksi korkealle, niin ihan ylä-asteen kemialla ei enään pärjätäkkään, vaan kannattaa uskoa tällaista entistä prosessinhoitajaa siinä, että moinen toimi silloin kuin muovikelmu kasvihuoneessa.

      Se ei kuitenkaan ole vielä peruuttamatonta. Nyt ollaan siinä rajoilla (ellei ole jo ylitetty), kun ikirouta on alkanut sulaa. Sieltä vapautuu käsittämättömät määrät metaania. Sitten ei hyvä heilu ja paska haisee.

      • Anonyymi

        Ihmisen osuus ilmakehän hiilidioksidista on n. 3-4% (lähde IPCC ja NOAA).
        Itse en osaa sitä pitää valtavan.
        Ja kyseessä ei ole millään tavalla kemiallinen ilmiö, vaan vaikutus on puhtaasti fysikaalinen.
        Tai lähinnä mielikuvituksellinen ilmiö.


      • Anonyymi

        Valtava määrä ja rajoilla oleminen ovat todella täsmällisiä ja vertaisarvattuja ilmastonlämpenemistieteellisiä mittoja ja ennustuksia tulevasta.


    • Anonyymi

      Minun isoäidilläni oli puolimetrinen kaktus kesäisin pihamullassa kasvamassa. Syksyisin se aina kaivettiin ylös ja laitettiin kukkaruukkuun ja vietiin sisälle ja ilmastonlämpenemismuutos loppui samantien.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1613
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      628
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      163
      501
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe