Uusi keskustelu aiheesta koronan vuoksi
Meinaako tornion kaupunki todella jatkaa suunnitelmaa kaupungintalon
remonttiin tällaisena aikana.
Kuka uskaltaa pysäyttää hankkeen? Poliitikko tai virkamies joka sen tekee
saa varmaan jokaisen kuntalaisen ikuisen kunnioituksen ja jää historiaan
suoraselkäisenä henkilönä
TORNION KAUPUNGILLE
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä ne muutto ja remonttimiehet hommaa?
Unohtuuhan tuo homma luonnollisesti. Sitten parempina aikoina - Anonyymi
Kaikki kustannukset mitkä ei ole yksityissektorilla tai julkisen pelastus hoito yms työssä pitäis laittaa jäihin. Kaikki julkisen "turhat" paperityöläiset lomauttaa. Nyt on kriisi, mutta toimitaan kuin ei olisi mitään.
- Anonyymi
Yle uutisoi pitkästi teatterialan ahdingosta. Voi luoja. Prioriteetit. "Me harjoitellaan nyt tuplasti enemmän" . Oikeasti. Ketä kiinnostaa!
- Anonyymi
10miljonaa vanhusten ja lasten auttamiseen ja pitäkää omat työntekijät
ei tummoisella rahasummalla leikitä tämmöisenä aikana
Lehdissä verrataan sotatilaan ja kaupunginpellet yrittävät näytellä niinkuin
oltaisiin rahamiehiä ja pyöritettäisiin satojenmiljoonien bisnestä.
Nuo pellet on meidän kuntalaisten hommissa me niille palkka maksetaan
vai olenko ymmärtänyt väärin- Anonyymi
No mitäs arvokasta työtä sinä teet elääksesi vai teetkö yhtään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mitäs arvokasta työtä sinä teet elääksesi vai teetkö yhtään mitään.
Tuon tähän kylään jumalattoman suuren summan veroina
en aivan turhaan mukavia juttele. Tämä tästä..
- Anonyymi
Kaikille paleleville työntekijöille villasukat ja villapusero 400-vuotislahjaksi, niin säästyy 9, 995 miljoonaa euroa.
- Anonyymi
Oliko sdp ja perussuomalaiset ainoat puolueet jotka vastustivat kaupungintalon massiivista kallista modernisointia? Tällaisessa kriisissä huomataan että rakennukset toimistotyössä turhia. Nykyaikana ei tarvi kuin läppärin ja netin. Järjetöntä remontoida kunnan julkisensektorin toimistoduunareille lasipalatsia. Ei mitään tuottoa. Roikutaan menneessä. Velan haalimisen sijaan pitäisi laskea kunnallisveroja ja kuluja. Yrityksille tontteja ilmaiseksi yms. Laskea tonttivuokria ja palkata kunnalle puutarhureita ja huolehtia luonnonmukaisesta ympäristöstä. Paljon edullisempaa kuin lämmittää katuja ja vaikeuttaa ihmisten kulkemista kivitolpilla. Tehdä Torniota kutsuvammaksi ihmisille ja yrityksille alemman verotason vuoksi. Siten palvelut ja kauppakin piristyy. En ymmärrä miten kokoomus ei tätä tajua?
- Anonyymi
Eikö mersu käänny Hallituskadun kulmissa?
- Anonyymi
Jos kunta haluaa antaa yritystukia tällaisilla remonteilla niin remontit tulee kohdistaa kriittisiin rakenteisiin, vesi, sähkö, netti. Koulut, päiväkodit, vanhukset. Nyt vanhentuneesta kunnallistekniikasta johtuneet vioittumiset maksatetaan asukkailla. Nämä tulisi kunnan hoitaa kuntoon niillä veroilla joita on kuntalaisilta kerätty. Jos kunta on kohdistanut rahoja toissijaisiin kohteisiin ja antanut putkien mädättyä niin nyt on aika korjata asiat eikä jatkaa järjetöntä rahankäyttöä.
- Anonyymi
Vaihtakaa ikkunoihin tiivisteet, niin veto loppuu. Kaks timpuria voi tehdä työn parissa kuukaudessa. Työn voi aloittaa sen rouvan huoneesta, jossa vetää eniten.
- Anonyymi
Aiheuttaako veronkorotuksia tulevaisuudessa? Miksi kunnallispolitiikkomme kokee olevansa ylivertaisia päättämään rahojemme käytöstä? Perustellaan työllisyyden lisäämisellä eli yritystukea. Ovatko päättäjät tehneet selvät hyötylaskelmat? Onko heillä kompetenssia tähän? Kuntien tulee lopettaa verojen käyttäminen tällaisiin remontteihin ja laskea veroja jotta ihmiset voivat päättää rahojensa käytöstä itse. Käyttää palveluja. Ravintola, kampaamot, remonttipalvelut... miksi päättäjät kuvittelee tietävänsä paremmin miten hyvinvointia ja työllisyyttä turvataan. Suurimmalla osalla ei ole kompetenssia miettimään isoa kuvaa. Tehdään samaa verojenkorotuskierrettä ja tukahdutetaan luonnollinen toimeliaisuus ja kulutus.
- Anonyymi
Mikä tuo tornion energian Oulun 7 miljoonan takaus homma on?
- Anonyymi
Miettiikö nämä koskaan miltä nämä touhut näyttävät ulkopuolella. "Voi ei. Rahat on ihan loppu" Antakaa lisää rahaa. Valtiolta lisää rahaa meille!!!!" Ja sitten " hei, me nyt aateltiin remontoida meidän kaupungintalo eikä oo ihquu. Ku meist siellä on niin huono ilma ja kaikkee. Olis kiva saada lasiseiniä ja uudet saunatilat ku ne vanhat on niin nolot. Me luodaan nöin töitä muille. Eiks jeh." Oikeasti urakat pitää kilpailuttaa ja rahat valuu taas mustaan aukkoon. Murusia jää Tornioon. Shit for brains.
- Anonyymi
meinaako tornio-haaparanta jatkaa korona virus rajan ylitystä. Tervetuloa korona ja näkemiin kemitornio vanhukset. Ja onko ruotsin puoleiset vanhukset tärkeämpiä kuin omat. Hoitakoot ruotsi omansa ja ne hoitajat jotka siellä liikkuu on varmistettava Suomen vanhusten huoltoon ja vahvuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941753
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581169Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181168- 941019
- 62823
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam35797Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6734- 46706
En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680Mitä saat naiselta mies kun
Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p113676