Huijausviesti Telian nimissä

Anonyymi

Olen saanut useamman kerran nyt reilun parin viikon aikana viestin. Läpsähtää yhtäkkiä, kun olen jollakin sivulla Telian nimissä, että olen voittanut puhelimen ja viestiin pitäisi vastata (ip osoitteeni on voittanut). Deletoin aiemmin aina viestin. Nyt ajattelin, että no vastaanpa ja laitoin siihen yhteystiedot... mutta sitten tuli sivu, että pitäisi maksaa 1,50 e luottokortilla. Silloin... kellot kilkatti ja likkasin viestin pois.

Tarkistin Telian asiakaspalvelusta ja siellä kerrottiin, että on huijausviesti ja niitä kuulemma tulee usein. Joten älkää "lunastelko" korteilla noita tavaroita.
Siinä oli kaikki Telian logot ja kyseltiin, miten palvelut yms ja suosittaako Teliaa jne.
Törkeää!

4

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla kännykkä soi eilen 5.20
      Naisääni luetteli englanniksi 4 numeroa.Oli ilmestynyt tekstiviesti nimeltään Wild sultan.Soi uudestaan ja taas nainen luetteli 4 numeroa.En avannut Wild sultan viestiä vaan poistin sen.Kännykkä on tavallinen vanhan ajan kännykkä ja siinä on Telian prepaid.Mistähän ulkomaan soittaja saanut prepaid numeroni?

      • Anonyymi

        Eiköhän ne nykyään löydy joltain valtion viraston sivuilta jos osaa hakea. Sieltähän löytyy sosiaaliturvatunnukset ja sähköpostit ym ym ym.


    • Anonyymi

      Telia HUIJAUS viesti! 6.4.2023

      Hei, tilauksesi xxxxxxxxxxx on nyt pakattu ja se lähetetään pian varastostamme.

      Voit seurata tilauksesi toimitusta linkistä:

      https://tilaukseni.telia.fi/o/xxxxxxxxxxxxxxx T.Telia

      VAROKAA, ÄLKÄÄ KLIKATKO LINKKIÄ, POISTA VIESTI!

    • Anonyymi

      Minulle on tullut viime vuosina useita ilmoituksia paketeista, jotka pitäisi lunastaa. Siis sähköpostiviestinä. Viestit on aina menneet roskiin, koska minulle ei ole ollut tulossa mitään "maksullisia paketteja" . Eivät ole olleet Telian viestejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persu jakoi tekoälyn tekemiä deepfakekuvia mustamaalatakseen SPR:ää

      Ei näe asiassa ongelmaa https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/224e6737-010d-42ce-9ac0-cd08a8309f06
      Maailman menoa
      285
      1981
    2. Mistä et pidä kaivattusi ulkonäössä

      Tai luonteessa ?
      Ikävä
      116
      1965
    3. Onko tämä yksipuolista?

      Haluaisin laittaa sulle viestiä, kysyä kuulumisia. Haluaisin tietää miten voit, onko kaikki hyvin. Kaipaan sua, en tiedä
      Ikävä
      63
      1428
    4. Kaverini kaipaa

      Sun kosketusta, kovasti...! :D
      Ikävä
      154
      1420
    5. Amnesty nillittää rajojen sulusta

      Amnesty väittää, että missään ei ole näytetty toteen sitä, että noista itärajalta tulleista turvapaikanhakijoista olisi
      Maailman menoa
      208
      1357
    6. Martina Aitolehti poseeraa rakkaansa kanssa - Somessa kuitti:"Oletko lainannut Haaviston Antoniota?"

      Hmmm, onhan noissa miehissä yhdennäköisyyttä täytyy myöntää… Vai mitä mieltä sinä olet? Lue lisää ja katso kuvat: http
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      925
    7. Sinulle On Postia

      Niin elikkäs kuten otsikko sanoo jollekin olisi postia. Pelokkaana mietin tuleeko vastausta laisinkaan. Ja jos tulee
      Ikävä
      39
      707
    8. No joko susta on nainen tullut johtaja

      Kun sä olet opiskellut niin paljon, ja olet niin terävä?
      Ikävä
      63
      686
    9. Ulkomaillakin jo irvaillaan ja naureskellaan Saksalaislehti retostelee Sanna Marinin bikinikuvalla p

      Saksalaislehti retostelee Sanna Marinin bikinikuvalla peppuvitsein Saksalaislehti Bild uutisoi Sanna Marinin bikinikuvas
      Tampere
      92
      682
    10. Miksi itsenäisyyspäivää vietetään...

      ...kun itsenäisyys menetettiin 4.4.2023 kun meidät liitettiin NATOon? Päätäntävaltamme siittettiin UsaNatolle tuona suru
      Maailman menoa
      276
      666
    Aihe