Onko missään nähtävillä ikäihmisille/riskiryhmille tarjolla olevia ruokatarvikkeiden kotiinkuljetus palveluita, jotakin listaa mistä näkee mitkä kaupungit järjestävät tai on saatavilla apua nyt korona aikaan? Kaikilla ei ole facebookia tai muuta sosiaalista mediaa käytössä. Erityisesti Kuopion alueen tarjonnasta haluaisin tietoa. Jos joku voisi linkkejä laittaa.
Ikäihmisten ruokatarvikkeiden kuljetus.
Anonyymi
765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keskusliikkeet ja ainakin isommat kaupat eivät ilmeisesti osallistu näihin talkoisiin, kotiinkuljetus lukossa monta päivää eteenpäin1!
Joo eikä SPR:ät. Ei näy toimivan avustus, eikä halua sitten auttaa oikeasti. Raha silti kelpaa iästä ja muusta riipoumatta.
Emme me voi rasittaa SPR:ää olemalla itsekkäitä, koska kaikki heidän humanitäärinen apunsa keskittyy nyt kaikkein pahimpiin kohteisiin, kuten Somalian suojeleminen koronalta, madakaskarin saari mukaanluettuna.
Kaikin puolin huonoja kokemuksia SPRstä. Kysyin kaverilta joka on siellä maahanmuuttajien ystävä toiminnassa mukana, että saisiko sieltä apua myös minulle yksinäiselle niin ei tiennyt mutta oli hyvin perillä miten apua saavat maahanmuuttajat. Myös lapsuudesta muistuu mieleen joitakin todella negatiivisiä tapauksia koskien SPRrää :(
S-Market Pitkälahti ja K-Market Pirtti kuljettaa ainakin Petosen alueelle, keräyspalveluita on monessakin kaupassa, mutta ei toimitusta.
Missä on ne ilmaiset avustajat SPR:n ym.. muiden jotka "mainostavat" julkisesti auttavan ikäihmisiä tai muuten riskiryhmään kuuluvia. Niitä ei kyllä löydy mistään.
Ei toimi auttaminen.