Piltti pilalla?

1s1

Tänään reissun päällä oli tarkoitus syöttää 7 kk tytöllemme Pilttiä, tarkemmin purkissa siis perunaa ja parsaa (alk. 4 kk). Koemaistoimme purkin sisältöä, ja ainakin omaan suuhumme sose oli järkyttävän makuista, (jotenkin keinotekoiselta ja kamalalta). Huolimatta omasta mielipiteestä syötimme tytölle purkista muutaman lusikallisen, kun muutakaan ei käsillä ollut, ja kun näistä pilteistä ei ole kokemusta kun itse soseet yleensä teemme.

Vaikka kyse onkin makuasioista, voisiko joku kertoa mielipiteensä em. soseesta, kun nyt huolestuttaa että oliko se purkki sittenkin pahentunutta tavaraa!

6

3250

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • answer

      Kyllä ne saattaa olla ja kannattaa olla antamatta tuollaista lapselle! Tutun poika ole ainakin alle vuoden vanhana kännissä kun menivät antamaan pojalle käynyttä pilttiä! Eli kannattaa aina maistaa ruokaa!!!

    • ven

      Muistan esikoisen vauva-ajalta, että peruna-parsakaalisose maistui kammottavalta minusta, eikä myöskään tyttö sitä suostunut sitä syömään. Minusta se myös haisi hirveältä, mutta se oli siis sen ominaismaku ja -haju, eikä pilaantuneista tuotteista silloin ollut kyse. Eli voi olla, että se teistäkin vain on pahanmakuista. (Toinen kammotus meillä oli omena-porkkanasose.)

      • meri

        Melläkin kävi näin 2 kertaa.Piltti peruna kaaliruoka oli pahanmakuista, ehkä pilantunut.
        Tyttövauvani (7 kk) oksensi heti syötyään lusikkallisen siitä.
        Kannattaa ottaa yhteyttä piltti-asiakas palv.tai lähettää purkin suoraan piltti laboratorioon tutkittavaksi...


    • ne haisee aina pahalle. kaali tekee sen hajun. meillä ei otettu ollenkaa parsaa eikä kukkakaalia sisältäviä, yökkäs heti samoin minä.

    • kokenut saman

      Piltin peruna ja parsa sose on aivan kamalan hajuista, mausta nyt puhumattakaan. Olen monen äidin kuullut sanovan samaa. Ehkä siinä on vähän turhan paljon parsaa joukossa.

      • 1s1

        ...kaikille, kun sain näin hyvin tietoa asiasta! Jatkossa osaamme välttää näitä kaalisekoitteisia soseita. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      92
      6330
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      317
      5681
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      58
      3447
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3295
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2759
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1730
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1710
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      187
      1192
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      92
      1135
    Aihe