"Hit me baby one more time..."

*Valistunut*

Tästä pääsee tällä skepepalstallakin lukemaan Dennis Rawlinsin sTARBABYA.

http://cura.free.fr/xv/14starbb.html

CSICOP:n rooli noissa Gauquelinin tutkimustulosten esittämisessä tietenkin näyttää tavallaan olevan vertaansa vailla. Kuten Rawlins tiivistää osuvasti alussa:

"Itse asiassa he ovat ryhmä halukkaita debunkkaajia, jotka möhlivät suuren tutkimuksensa, väärensivät tulokset, peittelivät virheensä ja antoivat kenkää kollegalle, joka uhkasi kertoa totuuden."

Voisiko tuota enää selvemmin sanoa? Rawlins tietenkin yritettiin CSICOP:n piirissä leimata tyytymättömäksi valittajaksi, millä tosin ei pyyhitä pois sitä tosiasiaa, että hän sai aitiopaikalta seurata CSICOPIN suorittamaa Gauquelinin tutkimustulosten väärentämistä ja että hän oli CSICOP:n jäsen itsekin.

Tulokset väärentäneille skeptikoille Kurzille, Zelenille ja Abellille tietenkin oli onni siinä, että kyseessä oli nimenomaan astrologia. Jos he olisivat tehneet saman väärennöksen sanotaan kliinisen psykologian puolella, niin he luultavasti eivät enää olisi työskennelleet tiedemiehinä.

Ehkä voisikin tuon mukaan sanoa: "Tasan ei käy tieteen lahjat" :D

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on laboratorio

      jossa jatkuvasti tutkin paranormaaleita ilmiöitä,
      varsinkin telepatiaa. Yritän ihan tosissani
      saada yhteyden naapuriini, mutta en ole vielä
      onnistunut.
      Olenko jotenkin tumpelo, vai missä on vika?
      Olen lukenut runsaasti artikkeleita netistä.
      Jotenkin kuitenkin tuntuu hiukan olevan
      yhteydenotto hakusessa. Pitäisikö minun keskittyä
      vain keskimääräiseen tiedonvälitykseen vai mihin?

      • *Valistunu*

        Vau! Ihailen tosissani antaumustasi. Tiedän myös miten ikävää on, kun pitkäaikaiset ponnistelut eivät kanna hedelmää, etenkin kun ikää alkaa olemaan lähemmäs sata vuotta. :( Mutta hätä ei ole aivan tämän näköinen ja minulla saattaakin olla ratkaisu dilemmaasi:

        Sinun kannattaa hankkia jäsenyys järjestöstä nimeltä "Psychic Entertainers Association". Kuuluisa skepevaari Ray Hyman on tuossa järjestössä elinikäinen jäsen, joten olet skeptikkomittapuilla tosi hyvässä seurassa.

        "Kätshi" on siinä, että tuon järjestön edustajat kehottavat väittämään valheellisesti, että sinulla on yliluonnollisia kykyjä. Tiedäthän sinä varmaan sanan "valheellinen". Se määritellään: "Ei tosi" so tässä tapauksessa siis sitä, että väität itselläsi olevan yliluonnollisia kykyjä kun sinulla todellisuudessa ei niitä ole. Lisää yksityiskohtia löydät ylläolevasta kirjoituksestani "Hymanin Seikkailuja".

        Jos hyvin käy, niin "urotyösi" voi tuoda sinulle palstatilaa SI:stä (=Sceptical Inquirer; Sanaleikki: Lisää kirjain P tuon lyhenteen eteen...mielenkiintoista eikö?)


      • *Valistunut*

        Mielenkiintoista muuten, että otit telepatian puheeksi, kun "sTARBABY" ei aihetta käsittele.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1459
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1245
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1214
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1009
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      936
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      923
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      79
      811
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      808
    Aihe