Tästä pääsee tällä skepepalstallakin lukemaan Dennis Rawlinsin sTARBABYA.
http://cura.free.fr/xv/14starbb.html
CSICOP:n rooli noissa Gauquelinin tutkimustulosten esittämisessä tietenkin näyttää tavallaan olevan vertaansa vailla. Kuten Rawlins tiivistää osuvasti alussa:
"Itse asiassa he ovat ryhmä halukkaita debunkkaajia, jotka möhlivät suuren tutkimuksensa, väärensivät tulokset, peittelivät virheensä ja antoivat kenkää kollegalle, joka uhkasi kertoa totuuden."
Voisiko tuota enää selvemmin sanoa? Rawlins tietenkin yritettiin CSICOP:n piirissä leimata tyytymättömäksi valittajaksi, millä tosin ei pyyhitä pois sitä tosiasiaa, että hän sai aitiopaikalta seurata CSICOPIN suorittamaa Gauquelinin tutkimustulosten väärentämistä ja että hän oli CSICOP:n jäsen itsekin.
Tulokset väärentäneille skeptikoille Kurzille, Zelenille ja Abellille tietenkin oli onni siinä, että kyseessä oli nimenomaan astrologia. Jos he olisivat tehneet saman väärennöksen sanotaan kliinisen psykologian puolella, niin he luultavasti eivät enää olisi työskennelleet tiedemiehinä.
Ehkä voisikin tuon mukaan sanoa: "Tasan ei käy tieteen lahjat" :D
"Hit me baby one more time..."
3
474
Vastaukset
- on laboratorio
jossa jatkuvasti tutkin paranormaaleita ilmiöitä,
varsinkin telepatiaa. Yritän ihan tosissani
saada yhteyden naapuriini, mutta en ole vielä
onnistunut.
Olenko jotenkin tumpelo, vai missä on vika?
Olen lukenut runsaasti artikkeleita netistä.
Jotenkin kuitenkin tuntuu hiukan olevan
yhteydenotto hakusessa. Pitäisikö minun keskittyä
vain keskimääräiseen tiedonvälitykseen vai mihin?- *Valistunu*
Vau! Ihailen tosissani antaumustasi. Tiedän myös miten ikävää on, kun pitkäaikaiset ponnistelut eivät kanna hedelmää, etenkin kun ikää alkaa olemaan lähemmäs sata vuotta. :( Mutta hätä ei ole aivan tämän näköinen ja minulla saattaakin olla ratkaisu dilemmaasi:
Sinun kannattaa hankkia jäsenyys järjestöstä nimeltä "Psychic Entertainers Association". Kuuluisa skepevaari Ray Hyman on tuossa järjestössä elinikäinen jäsen, joten olet skeptikkomittapuilla tosi hyvässä seurassa.
"Kätshi" on siinä, että tuon järjestön edustajat kehottavat väittämään valheellisesti, että sinulla on yliluonnollisia kykyjä. Tiedäthän sinä varmaan sanan "valheellinen". Se määritellään: "Ei tosi" so tässä tapauksessa siis sitä, että väität itselläsi olevan yliluonnollisia kykyjä kun sinulla todellisuudessa ei niitä ole. Lisää yksityiskohtia löydät ylläolevasta kirjoituksestani "Hymanin Seikkailuja".
Jos hyvin käy, niin "urotyösi" voi tuoda sinulle palstatilaa SI:stä (=Sceptical Inquirer; Sanaleikki: Lisää kirjain P tuon lyhenteen eteen...mielenkiintoista eikö?) - *Valistunut*
Mielenkiintoista muuten, että otit telepatian puheeksi, kun "sTARBABY" ei aihetta käsittele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964214Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu782946Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv512203Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981848Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891632Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361577Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151393