Tähtipöljä?

Ihan kouluarvosanoilla, kuinka suuri tietämättömyys tähtitieteestä vaaditaan ihmiseltä, ennen kuin hän on oikeutettu käyttämään ilmaisua tähtipöljä?
Riittääkö tietämättömyyden tasoksi vaikkapa 8, joka voisi tarkoittaa, ettei erota tähtiä ja planeettoja toisistaan? Vai vaaditaanko siihen tietämättömyyden tasoa 10, jota edustavat lättämaaääliöt?
Täsmällistä asteikkoa ei tietenkään ole mahdollista määritellä, laittakaa mietteitä.

10

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käsittääkseni peruskoulun astronomian ja luonnontieteiden perusteiden opetus yleensäkin on niin järkyttävän heikolla tasolla, että jos asioista ennen lukiota jotain tietää, on itseoppinut tähtien planeetoista erottaja. ; )

      Jos on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia, joten ei tietämätön välttämättä ole tyhmä jos asiaa ei olla opetettu, eikä oma kiinnostuskaan veny eikä ulotu juuri tämän palstan aihepiiriin.

      Eivät nuo "lättämaaääliöt" ole tietämättömiä Maapallon todellisesta muodosta, vaan ihan omana perverssinä huvinaan trollaavat ärsyttääkseen muita. Ovat toki typeriä, kuten kaikki trollit ovat, jopa ne hyvin harvat älykkäät ja nokkelat, joita en täällä ole tavannutkaan.

      • Anonyymi

        Kyllä meidän aikana 1970-l. peruskoulun ala-asteella oli sellainen oppiaine kuin ympäristöoppi, ja siinä kyllä planeettojat ja tähtiäkin taidettiin käsitellä.


      • Anonyymi

        "Käsittääkseni peruskoulun astronomian ja luonnontieteiden perusteiden opetus yleensäkin on niin järkyttävän heikolla tasolla, että jos asioista ennen lukiota jotain tietää, on itseoppinut tähtien planeetoista erottaja. ; )"

        Käsittääkseni ja Käsittääkseni, niin kuin sinä nyt jotain käsittäisit.


    • Anonyymi

      Riittää aivan hyvin jos on Kollin tasolla.

      • Anonyymi

        Jos on kollin tasolla niin on asteikolla kohdassa 12.


    • Anonyymi

      Pitäisi pästä avaruuteen katsomaan että maapallo tosiaan on pallo, muuten kaikki on toisen käden tietoa, siihen voi uskoa tai ei. Tietysti erikseen on lahkot ja uskonnot joilla ei ole välttämättä mitään kytkentää todellisuuteen

      • En ole käynyt esimerkiksi Australiassa, mutta uskon sen olemassaoloon.

        Olen tieteellisen määritelmän mukaan skeptikko, mutta en filosofisen, mikä määritelmä onkin sofistien ja salaliittoteoreetikkojen saastuttama. Filosofia ei ole tiedettä, koska filosofiassa voi periaatteessa olla mitä mieltä tahansa mistä asiasta tahansa sen olematta "väärin". Filosofi voi sanoa oikean ja väärän olevan sopimusasioita ja abstrahoitavissa vain sanoiksi, jotka eivät kerro kohteestaan mitään konkreettista.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        En ole käynyt esimerkiksi Australiassa, mutta uskon sen olemassaoloon.

        Olen tieteellisen määritelmän mukaan skeptikko, mutta en filosofisen, mikä määritelmä onkin sofistien ja salaliittoteoreetikkojen saastuttama. Filosofia ei ole tiedettä, koska filosofiassa voi periaatteessa olla mitä mieltä tahansa mistä asiasta tahansa sen olematta "väärin". Filosofi voi sanoa oikean ja väärän olevan sopimusasioita ja abstrahoitavissa vain sanoiksi, jotka eivät kerro kohteestaan mitään konkreettista.

        Uskonto ja uskontopaska uskonto- tai huuhaapalstalle.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Uskonto ja uskontopaska uskonto- tai huuhaapalstalle.

        Samaa mieltä. Filosofiapalsta kuuluisi Uskonto ja uskomukset -foorumille.


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11339
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      42
      3877
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      112
      3043
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      125
      2391
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2055
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1771
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      810
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      755
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe