Todennäköisyyslaskenta

Millä todennäköisyydellä opiskelija saa oikein-väärin kokeesta arvaamalla 10 kysymyksestä vähintään 9 oikein?

Nyt oma vastaus erottaa kirjan kertomasta.. Laskin ensin, että saisi tasan yhdeksän oikein elikkä 0,5 potenssiin 9 ja tämä kerrotaan kymmenellä (koska voi vastata kymmenellä tavalla 9 oikein). Tästä välisummaks tulee 0,019. tähän lisätään vielä täysin oikea rivi 0,5^10 = 0,00098. Yhteensä noista tulee noin 0,02. Kirjan takana on 0,011 vastaus eli missä menin mönkään?
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ajattele toista kautta. Rivivaihtoehtoja 2^10 = 1024.

9 oikein rivejä 10 kpl
10 oikein rivejä 1 kpl

11/1024 = 0,011

En silti osaa sanoa, voisiko vastauksen saada tuota sinun kauttasikin, mutta jätit jotain huomioimatta?

Äänestä

Se pitää laskea 0,5^9 (yhdeksän oikein) kertaa 0,5 (yksi väärin). Noita 10 kpl. Sitten vielä yksi 0,5^10 (kaikki oikein). Eli 11*0,5^10 = 0,0107

Äänestä

C(10,9) * (1/2)^10 C(10,10)*(1/2)^10 = 11*(1/2)^10 = 11/1024 = 0,0107...

C(n,m) kertoo kuinka monella tavalla n:n alkion joukosta voidaan poimia m alkiota, n >= m.
C(n,m) = n!/((m!(n-m)!)
On tietysti sama jos poimitaan n - m alkiota jolloin jäljelle jäävät nuo halutut m alkiota. Ja kuten kaavastakin näkee

C(n,m) = C(n,n-m)

Lisään vielä että 0! = 1, 1! = 1, n! = 1*2*3*...*(n-1)*n

Tuota binomikerrointa C(n,m) kannattaa käyttää tämänkaltaisia tehtäviä miettiessä.

Äänestä

Onko ap menossa Kauppiksen pääsykokeisiin? Siellä riittää kun arvaa oikein kolme kymmenestä

Äänestä

Millä todennäköisyydellä noppaa heittämällä saat 12 kertaa 6-numeron peräkkäin?

Tai kolikkoa heittessä: jos saat 200 kertaa saman puolen kolikolle, onko todennäköistä että seuraavalla kerralla tuleekin toinen puoli kolikosta?

Äänestä
  • 6^(- 12)
    On. Tn = 1/2. Yhtä todennäköistä tietysti on että ei tule "toista" puolta vaan sama kuin ennenkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millä todennäköisyydellä opiskelija saa oikein-väärin kokeesta arvaamalla 10 kysymyksestä vähintään 9 oikein?

Nyt oma vastaus erottaa kirjan kertomasta.. Laskin ensin, että saisi tasan yhdeksän oikein elikkä 0,5 potenssiin 9 ja tämä kerrotaan kymmenellä (koska voi vastata kymmenellä tavalla 9 oikein). Tästä välisummaks tulee 0,019. tähän lisätään vielä täysin oikea rivi 0,5^10 = 0,00098. Yhteensä noista tulee noin 0,02. Kirjan takana on 0,011 vastaus eli missä menin mönkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu