Onko ikä tehnyt

tepposen, ja harkintakyky on todella kadonnut!

https://www.lapinkansa.fi/72-vuotias-nainen-karahti-ratista-kemissa-yritti-t/764596

Kukahan se on tuo rosvo joka ilmeisesti viimein kärähti. Pitäsivät nyt sen kiinni, niin ihmisten mielenrauha sais rauhan.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kaippa tuon ikäinen muori saa pikku sievissä ajellakkin.

Äänestä
  • On se ainakin rohkeampi ratissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On se ainakin rohkeampi ratissa.

    no pikku kekkulissa voi olla huomikyky parempi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    no pikku kekkulissa voi olla huomikyky parempi?

    tepposet on tehny

    Äänestä

Olipa taas tosi tyhmästi poliisi laatinut rikosuutisen. Mikäkö siinä on tyhmää ? Tämä vanha mantra ja liturgia, jota pitää suoltaa joka uutiseen. Asiahan on taivahan tosi, sitä ei tarvitse epäillä yhtään. On ne sitten pelkureita nuo median ja poliisien edustajat. Ei uskalleta piiruakaan poiketa noista vanhoista hapatuksista, vaan aina se pitää uskollisesti muistuttaa uutisen yhteydessä, kuinka sitä epäillään. Eihän tuota hölmöä sanaa ole mikään pakko käyttää eikä jatkuvasti viljellä samoin sanakääntein, vaan nehän voisi jättää aivan hyvällä omalla tunnolla pois ja tyytyä kertomaan vain itse asia, mitä tapahtui ja kuka teki mitä, mutta sitä kun ollaan niin pihdeissä tuon epäillään turhakesanan kanssa, ettei siitä raaskita luopua vaikka mitään lakisääteistä pakkoa sen käyttämiseen ei ole olemassa, eikä mikään koira perään haukkuisi, vaikka eilen saksassa tapahtuneesta puukotuksesta jätettäisiin pois tuo tyhmä maininta., Tekijää epäillään puukotuksesta. Siinä ole mitään sijaa epäilyille, varsinkaan monikkomuodossa kirjoitettuna.

Näin se pitää kirjoittaa: --- 72-vuotias nainen syyllistyi törkeään rattijuopumukseen Kemissä. Lauantaiaamuna hätäkeskukseen tuli ilmoitus silminnähden humaltuneesta kuskista Tornionkadulla. Silminnäkijä oli ottanut naiselta auton avaimet haltuun. Nainen yritti tarjota rahaa, ettei poliisille soitettaisi asiasta. Nainen oli juuri poistunut paikalta kävellen, kun poliisi tavoitti hänet kioskin läheisyydestä. Nainen puhalsi tuloksen 0,65 mg/l. Hänen rikos nimikkeiksi kirjattiin törkeä rattijuopumumus ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Olisivatpa älynneet ottaa samantien autonkin takaarikkoon, koska eihän
se ajokielto estä ajamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

tepposen, ja harkintakyky on todella kadonnut!

https://www.lapinkansa.fi/72-vuotias-nainen-karahti-ratista-kemissa-yritti-t/764596

Kukahan se on tuo rosvo joka ilmeisesti viimein kärähti. Pitäsivät nyt sen kiinni, niin ihmisten mielenrauha sais rauhan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu