Laita mämmi tehoimeltämällä

Anonyymi

Perinteinen mämmi laitetaan tehoimeltämällä sähkölieden uunissa.

Mämmin valmistus on vähän kuin imelletyn perunalaatikon teko, se on aikaa vievää puuhaa, mutta tällä ohjeella helppoa.

Perinteiseen vanhan ajan mämmiin ei lisätä sokeria eikä siirappia, se valmistuu helposti huokeista aineista, mämmimaltaista, jauhosta ja vedestä sekä kevyt ripaus suolaa. Voi maustaa esimerkiksi jauhetulla pomeranssinkuorella.

Kaiken maailman kikat ja konstit unohdetaan ja tehdään ohjeen mukaan.

Perinteistä mämmiä ei makeuteta siirapilla eikä sokerilla. Makeus saadaan imeltämällä.

Näistä mämmi valmistuu:

4 litraa vettä
650 g maltaita
1,2 kg Ruisjauhoja

1 tl suolaa
2 rkl jauhettua pomeranssin kuorta
Pinnalle paiston aikana 2-4 kertaa pirskotellen vettä

Valmistusohje tehoimeltämällä:

1. Kuumenna vesi uunin kestävässä kattilassa 74-76 asteeseen. Jos sinulla ei ole lämpömittaria, keitä 3½ litraa vettä kiehuvaksi ja lisää siihen ½ litraa kylmää vettä.

2. Sekoita kaikki maltaat ja jauhot kattilassa huolellisesti koko vesimäärään notkeaksi puuroksi. EI SUOLAA TÄSSÄ VAIHEESSA. Seoksen lämpötila laskee tässä vaiheessa itsestään vähän. Laita kattila 65–70 asteiseen sähkölieden uuniin imeltymään 3–4 tunniksi. Kun uunin lämpötila on noin 70 astetta, niin soseen lämpötila pyysyy noin 64-67 asteisena.

3. Nosta kattila imeltymisen jälkeen liedelle, lisää pomeranssinkuorijauhe ja suola ja kuumenna varovasti ja huolellisesti sekoittaen kiehuvaksi. Siirrä seos sivuun ja anna tekeytyä noin 15 minuuttia.

4. Laita mämmiseos uunivuokaan (-kiin). Paista mämmi 120–130 asteisessa uunissa 3–4 tuntia. Sivele paistamisen aikana mämmivuokien pinnalle muutamia kertoja pirskottamalla vähän vettä, tämä vähentää mämmin kuorettumista.

Mämmi on parhaimmillaan, kun sen saa tekeytyä viileässä ainakin 3 päivää.

Nauti mämmi maidon, kerman, vaniljakastikkeen tai jäätelön kanssa. Kun mämmiä ei ole makeutettu siirapilla eikä sokerilla, niin siihen voi lisätä lautaselle hyvällä omallatunnolla sirotesokeria makeutta antamaan.

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

        Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
        Ikävä
        77
        1118
      2. Millä nimellä

        kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
        Ikävä
        42
        804
      3. Pisa-tulokset.....

        Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
        Maailman menoa
        234
        684
      4. Haapaveden upea kurvikuningatar

        No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
        Haapavesi
        50
        545
      5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

        Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
        Ikävä
        34
        532
      6. Sinulle viestiä

        Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
        Ikävä
        45
        528
      7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

        WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
        Ikävä
        75
        511
      8. Tiedät että on

        Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
        Ikävä
        23
        478
      9. Jos ajattelit että

        Annan anteeksi niin en anna.
        Ikävä
        23
        442
      10. Ihan pikku vinkki

        Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
        Ikävä
        52
        429
      Aihe