Virusepidemian maailmantaloudelliset seuraukset

Voidaanko olettaa jo tässä vaiheessa, että Kiinan talous etenee suhteessa muuhun maailmaan?
Oletus on, että Kiinassa epidemia on taltutettu mutta muuallan mm. USA:ssa epidemia on vielä noususuunnassa.

Epidemia on joka tapauksessa tragedia ihmiskunnalle ja sen voittaminen yhteisin ponnistuksin on tehtäväkentässä.

2

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeistolaiset kristilliset piirit vähät välittävät ihmisten hädästä viruksen tiimoilla.
      https://yle.fi/uutiset/3-11279053

      Ne ovat katsoneet tehtäväkseen kiusata ihmisiä katteettomalla maailmanlopun teorialla, joka löytyy raamatun kristinuskon osiosta. Oikeistouskovien mukaan Jeesus valmistelee loppusotaa, maailman lopullista tuhoamista. Voidaan olettaa, että pelottelu tehoaa tiettyyn väestöryhmään.
      Linkissä papit olettavat olevan kriisin varjolla pelottelun tuovan lisää maksavia jäseniä uskonjärjestöihin.

      Tämä episodi ei muuta aloituksen aihetta. Virusepidemia saadaan kuriin ja elämä jatkuu.
      Väite: Sen mitä Suomen mediasta voi lukea, Kiina on saamassa tai saanut teollisuuden pyörimään normaalisti. Luonnollisesti muu maailma ei voi ottaa heti kaikkia tilauksia vastaan mutta Kiina on etulyöntiasemassa tavaratuotannon kilpailun portaikossa.
      Tältä näyttää. Voin olla väärässäkin.

    • Anonyymi

      Tavaranvaihdossa ensisijaista on se, kuka pääsee markkinoille etulyöntiasemassa kriisin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      660
      2485
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1227
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      11
      1073
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      103
      905
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      99
      845
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    9. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      35
      767
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    Aihe