Ihmiset on nykyään vieraantuneet todellisuudesta, Muistan kun ennen 50-60 luvulla leipää leivottiin vain kerran viikossa. Rukiiset reikäleivät pantiin orsille ja otettiin sieltä tarpeen mukaan. Sen verran oppi on mennyt perille että kaupassa ostan aina 'punaisella' merkittyä leipää koska sen voi syödä heti. Sitä paitsi se parempi leipä on halvempaa kun pöljät ei osaa erottaa vaaleaa leipää tummasta käytön suhteen. Voi pöljän kevät!
Ruisleivän syönti
Anonyymi
3
92
Vastaukset
- Anonyymi
Ei niitä ruislimppuja mihinkään orsille laitettu.
- Anonyymi
Kyllä ne reikäleivät orsille laitettiin ja limput säilöttiin aitan tai riihen jyvälaariin, Aloittaja kirjoitti nimenomaan reikäleivistä.
- Anonyymi
Lukutaito olisi Sinullekin hieno uusi juttu. Yritä edes!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869