Okonomiyaki

Pao Chai

Tunteeko kukaan kyseistä japanilaista ruokalajia? Jos, niin voiko olla ystävällinen ja antaa ohjeen tai mahdollisesti internet-sivun jolta se löytyy.

4

2625

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velli

      Kyseessä on japanilainen pannukakku, johon voi laittaa vähän mitä vaan. Okonomi tarkoittaakin "kuten haluat", jolla viitataan juuri eri raaka-aine mahdollisuuksiin.

      Tuolta yksi valmistustapa: http://www.bellaonline.com/articles/art27690.asp

    • MPN

      Hyvän Okonomiyakin saa aikaiseksi ihan perusvehnäjauhoistakin mutta tämä vaatii hieman harjoittelua. Ensimmäiset askeleet kannattaa ottaa hieman hallitummassa ympäristössä.

      Tokyokan Helsingissä myy valmista jauhoseosta jossa on myös Yama Imoa (jamssia) ja Hotatea (kampasimpukaa)joukossa. Sillä onnistuu aika hyvin. Vinkiksi vaan että itse laitan hieman vähemmän vettä mitä ohje suosittaa. Kananmuna on erittäin jees, ja pitää kakkua paremmin kasassa ja parantaa makua.

      Tämän lisäksi lisään aina kourallisen murskattua katsuobushia joka kakkuun jo ennen paistoa.

      Itse en syö juurikaan lihaa joten käytän täytteinä yleensä katkarapuja (Ebi) ja kalmaria (Ika).

      Tokyokanista saa myös kaikki lisukkeet Aonoria lukuunottamatta. Burudoggu tonkatsu kastike on tosin lähes identtistä HP kastikkeen kanssa ja suomalainen majoneesi passaa ihan siinä missä japanilainenkin (tosin japanilainen on ehkä piirun parempaa, mutta myös kalliimpaa).

      Kääntämiseen käytän itse perinteistä suomalaista letunheitto tekniikkaa, mutta jos se ei suju letulla niin ei tule sujumaan okonomiyakillakaan.....eli käytä mahdollisimman leveää lastaa.

      Jos on jotain muuta niin kysy.....yritän käydä täällä vastaamassa.

      Gambatte!

      M

    • Mimmu

      Eikös niitä ole moniaki okonomiyaki- reseptejä?
      Taisiis, ainakin niitä lisäilyjä, yms..
      Minäkin olen monesta paikkaa etsinyt (netistä) noita Oko- reseptejä. Eipä näytä löytyvän. :(

    • Vipeksi995

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      97
      9469
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      75
      4924
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4619
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2388
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1586
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      44
      1424
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      54
      1340
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1269
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1262
    Aihe