Jos nopeat syövät hitaat niin syökö älykkäät tyhmät?

Niin kasvaako eläinlajien älykkyys pitkässä juoksussa?

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykkyys edellyttää suuret aivot sekä virikkeitä ja haasteita, jotta aivosynapsit myös käytössä kehittyisivät. Aivot kehittyvät treenatessa aivan kuin lihaksetkin, mitkä ominaisuudet eivät tietenkään hankittuina ole periytyviä.

      Suuret aivot kuluttavat paljon energiaa, mikä on ongelma juuri haastavissa olosuhteissa, missä älykkyyttä tarvittaisiin selviytymiseen.

      Tutkimusten mukaan ihmiskunta tyhmenee hiljalleen olojen kehittyessä ja haasteiden vähentyessä. Muutaman tuhannen vuoden tähtäimellä edessä on ihmiskunnan idiokratia ja romahdus, jonka jälkeen on taas todella haasteellista, etenkin, kun on niin tyhmä. ; )

    • Anonyymi

      Älykkäät voi syödä tyhmiä, jos ovat petoja
      Pääskynen ja kaikki linnut on nopeampia kuin kissa, mutta silti kissa lentää kuin ilmatorjunta ohjus ja nappaa linnun syödäkseen.
      Harva lintu kykenee kuitenkin kissaa syömään.

    • Anonyymi

      Viisaat eivät syö tyhmiä. Sen verran on opittu hullun lehmän taudista että saattaa tyhmyyskin levitä. Parasta pysyä erossa tyhmistä.

    • Anonyymi

      Evoluutiossa älykkäät yksilöt saavat kilpailuedun siinä tapauksessa että älykkyys edistää lisääntymistä. Jos lisääntyminen onnistuu paremmin nopeilta tai kauniilta tai kylmänkerstäviltä tai tarkkasilmäisiltä yksilöiltä niin aikain saatossa kyseiset ominaisuudet vahvistuvat älyn kustannuksella.

      Äly ei tule ilmaiseksi vaan se on poissa muusta energiankäytöstä. Lisähintana on aivojen suurempi koko joka taas suurentaa pään kokoa joka synnytyksessä rasittaa emoa. Toinen lisähinta on se, että älyn lisäksi tarvitaan pennulle pidempi oppimisjakso tuon älyn kouluttamiseksi toimivaksi.

      • Älykkyys edesauttoi ihmisten lisääntymistä jos olot olivat vakaat ja turvalliset.
        Kato- ja hätävuosina syntyvyydet romahtivat. Toki silloin myös oli lapsikuolleisuus valtaisa.

        Nyt Suomessa syntyvyys on painunut jo hälyyttävän alas mutta syiden pohdinta kuuluu ehkä joillekin politiikka- osioille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      74
      4545
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3306
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      71
      2694
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1358
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      17
      1195
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      111
      1080
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1030
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe