Jos nopeat syövät hitaat niin syökö älykkäät tyhmät?

Niin kasvaako eläinlajien älykkyys pitkässä juoksussa?

5

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älykkyys edellyttää suuret aivot sekä virikkeitä ja haasteita, jotta aivosynapsit myös käytössä kehittyisivät. Aivot kehittyvät treenatessa aivan kuin lihaksetkin, mitkä ominaisuudet eivät tietenkään hankittuina ole periytyviä.

      Suuret aivot kuluttavat paljon energiaa, mikä on ongelma juuri haastavissa olosuhteissa, missä älykkyyttä tarvittaisiin selviytymiseen.

      Tutkimusten mukaan ihmiskunta tyhmenee hiljalleen olojen kehittyessä ja haasteiden vähentyessä. Muutaman tuhannen vuoden tähtäimellä edessä on ihmiskunnan idiokratia ja romahdus, jonka jälkeen on taas todella haasteellista, etenkin, kun on niin tyhmä. ; )

    • Anonyymi

      Älykkäät voi syödä tyhmiä, jos ovat petoja
      Pääskynen ja kaikki linnut on nopeampia kuin kissa, mutta silti kissa lentää kuin ilmatorjunta ohjus ja nappaa linnun syödäkseen.
      Harva lintu kykenee kuitenkin kissaa syömään.

    • Anonyymi

      Viisaat eivät syö tyhmiä. Sen verran on opittu hullun lehmän taudista että saattaa tyhmyyskin levitä. Parasta pysyä erossa tyhmistä.

    • Anonyymi

      Evoluutiossa älykkäät yksilöt saavat kilpailuedun siinä tapauksessa että älykkyys edistää lisääntymistä. Jos lisääntyminen onnistuu paremmin nopeilta tai kauniilta tai kylmänkerstäviltä tai tarkkasilmäisiltä yksilöiltä niin aikain saatossa kyseiset ominaisuudet vahvistuvat älyn kustannuksella.

      Äly ei tule ilmaiseksi vaan se on poissa muusta energiankäytöstä. Lisähintana on aivojen suurempi koko joka taas suurentaa pään kokoa joka synnytyksessä rasittaa emoa. Toinen lisähinta on se, että älyn lisäksi tarvitaan pennulle pidempi oppimisjakso tuon älyn kouluttamiseksi toimivaksi.

      • Älykkyys edesauttoi ihmisten lisääntymistä jos olot olivat vakaat ja turvalliset.
        Kato- ja hätävuosina syntyvyydet romahtivat. Toki silloin myös oli lapsikuolleisuus valtaisa.

        Nyt Suomessa syntyvyys on painunut jo hälyyttävän alas mutta syiden pohdinta kuuluu ehkä joillekin politiikka- osioille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      113
      8085
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      409
      7283
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4554
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4299
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      2
      2953
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2709
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      108
      2486
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2465
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2125
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1997
    Aihe