Taloyhtiöiden vieraspaikat

.on tarkoitettu vieraille, ei talon asukkaiden jatkuvaan käyttöön. Jos on useampi auto ottakaa useampi autopaikka, tässäkin talossa vapaita paikkoja. Isännöitsijä saamaton,ei tee asialle mitään...vaihtoon koko isännöitsijä...palkka kyllä kelpaa
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei nyt saa vierailla missään. Ja muistakaa pestä käsiä.

Äänestä

Kuulehan totuutta: Ne tyhjänä olevat autopaikat voivat olla jonkun huoneiston omistuksessa. Omistajan paikkaa ei isännöitsijä voi jälleen vuokrata. sillä autopaikasta mikä on huoneiston hallinnassa päättä sen paikan omistaja.
Pakkohan se on autonsa johonkin pysäköidä, vaikka sinne vieraille tarkoitetiulle paikoille jos ei muita paikkoja ole.
Voithan kysyä sen tyhjänä olevan autopaikan omistajalta josko hän vuokraisi sinulle sen paikan.

Äänestä
  • Autopaikat yleensä on asunto oy omistuksessa joitase vuokrataan. Nykyisen lain mukaan yksi paikka huoneistoa kohti. Koskee myös vuokralaista

    Äänestä

Taloyhtiön autopaikoista on varmaankin aikanaan päätetty yhtiöjärjestyksessä/ yhtiökokouksessa ? Käänny taloyhtiön hallituksen (puheenjohtajan) puoleen. Mikäli joku päätös on tehty, niin silloin isännöitsijän/hallituksen tulee lähettää joka osakkaalle tiedotus autopaikkojen käytöstä.
Kun asukkaita vaihtuu ja aikaa kuluu, niin tuppaa unohtumaan ne sovitut käytännöt ja silloin on syytä palauttaa osakkaiden tietoon havaittuja epäkohtia.
Meillä korjautui "pitkittyneet remontit" joista ei näyttänyt tulevan loppua ollenkaan, kun hallitus lähetti joka osakkaalle kohteliaan tiedotteen naapureiden huomioimisesta , lasten vanhemien vastuusta (kiusanteot ), ja mukana pykälät asunnon haltuunottamisesta, mikäli ei noudateta asunto-osakeyhtiön lakeja.

Äänestä
  • Luupäille on oltava kova, Oikein toimittu.

    Äänestä

  • Ne on määrätty yhtiöjärjestyksessä

    Äänestä

Jos käy vieraissa on syytä jätää auto kauemmaksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

.on tarkoitettu vieraille, ei talon asukkaiden jatkuvaan käyttöön. Jos on useampi auto ottakaa useampi autopaikka, tässäkin talossa vapaita paikkoja. Isännöitsijä saamaton,ei tee asialle mitään...vaihtoon koko isännöitsijä...palkka kyllä kelpaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu