Kelttiperinnettä etsimässä

Anonyymi

Sammallahdenmäen kirkonlattian kivilatomus on aurinko-suunnattu talvipäivänseisauksen suuntaisesti.Päinvastoin kuten yleisesti annetaan ymmärtää miten kristinuskon saadessa jalansijaa,kirkkojen sekä hautojen hautaussuuntaus muuttui pääsiäis-suuntaukseksi (vainajan jalat kohti pääsiäisen auringonnousua) suuntaukset pysyivätkin pitkään pakanallisena talvipäivänsuuntauksena.
Sammallahdenmäen kirkonlattian lisäksi esim. Keikyän kirkko ja sen hautausmaa Kokemäenjoen mutkassa on suunnattu täysin talvipäivänseisauksen suuntaisesti, näitä löytyy eräitä muitakin kohteita.
Puhdasoppisin esimerkki kristillisestä pääsiäis-suuntauksesta on Sastamalan kirkon ja sen hautausmaan suuntaus,tässä ne ovat puhtaimmillaan kohti pääsiäistä.

Alkuristillisyys joutui aluksi luovimaan pitkään muinaisuskon sanelemien traditioiden mukaan. Jeesuksen syntymän alkukirkko siirsi peitetarinan omaisesti talvipäivänseisauksen ajankohtaan saadakseen näin mielistelemällä jalansijaa pakanoiden keskuudessa.
Sammallahdenmäen kirkonlattian kivilatomus ja sen päällä aikanaan rakennettuna ollut/olleet puukirkot ovat kristillisten lähetyspiispojen aikaansaannoksia.Tälle kyseiselle paikalle rakennetuille puukirkoille on ilmeisesti tapahtunut aina jotain yllätävää syksyisin syyspäiväntasauksen (kekrivalkea) ja talvipäivänseisauksen välisenä pimeipänä vuodenaikana ja kirkon pitopaikkana siitä on aikanaan luovuttu.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

        Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
        Ikävä
        181
        2516
      2. Miksi teillä meni...

        ...välit poikki kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        185
        2055
      3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

        Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
        Ikävä
        177
        1935
      4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

        Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
        Maailman menoa
        122
        1731
      5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

        The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
        Tv-sarjat
        31
        1645
      6. Nainen näytät mummolta. :D

        Siks sua ei huoli kukaan.
        Ikävä
        125
        1592
      7. Varattais lähihotellista

        🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
        Ikävä
        179
        1245
      8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

        Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
        Perussuomalaiset
        171
        1205
      9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

        En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
        68
        1195
      10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

        Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
        Perussuomalaiset
        80
        1171
      Aihe