Ilmastomallien "litteä Maa" oletus Auringon säteilyn osalta

Anonyymi

Ilmastomalleissa Maapalloa käsitellään pallona kaikkien muiden ilmiöiden osalta paitsi Auringon säteilyn absorboitumista laskettaessa. Siitä aiheutuu noin 1ºC vakiona pysyvä siirtymä keskilämpötilaan. Oletus on perintöä ajalta, jolloin tietokoneresursseja oli käytettävissä huomattavasti vähemmän.

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liekö ihan paikkansapitävää. On sillä vissi ero kohdistuuko säteily pintaan kohtisuorasti koko pinta-alalle, vai suurelta osin viistosti kuten pallopinnalle. Päiväntasaajalla aurinko säteilee kohtisuoraan, meillä se tulee loivassa kulmassa. Siksi on monen kymmenen asteen lämpötilaerot näiden paikkojen välillä.

      • Anonyymi

        Pallopäinen alarmisti voi helposti kokeilla mikä vaikutus tällä virheellä on. Sen kuin menee ulos ja kääntää nassunsa kohti kevätaurinkoa ja tekee havaintoja lämmittääkö otsaa yhtä paljon kuin korvia. Ei tarvita linkkejä eikä vertaisarvioita. Roisi virhe, ja vielä kaikissa malleissa. Saa nähdä uskalletaanko korjata, kävisi varmaan niin että ennusteiden lämpötilanousut putoaa kymmenenteen osaan.


    • Aloitus vaikuttaa denialistin lässytykseltä.

      • Anonyymi

      • Aloitus on minun kirjoittamani. Ennenkuin tuomitset viestin lässytykseksi käy tarkistamassa väitteen paikkansapitävyys. Tein aloituksen ilman nimimerkkiä ja jätin siitä pois linkit välttääkseni kiusanteon vuoksi tapahtuvan poistatuksen.

        Tuosta aiheesta on jo mainitun viime syksynä julkaistun lisäksi ollut esimerkiksi Tekniikka ja Talous - lehdessä suomenkielinen artikkeli, jossa kerrotaan mitä tuo oletus tarkoittaa ja mitä se käytännössä merkitsee.

        https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/kaikki-nykyiset-ilmastomallit-olettavat-yhdessa-kohtaa-etta-maa-on-littea-siita-aiheutuu-malleihin-iso-virhe-tassa-syy-oletukseen/63f03aff-f3a1-42dc-b946-59e70f3c5304


      • Anonyymi

        Jons, oma argumentointisi ei ole yhtään sen fiksumpaa . . .


      • Anonyymi

        Tietääkseni tuo aloituksen tekijä kuuluu alarmistileiriin, joten veikkasit väärin jons.


    • Anonyymi

      "Oletus on perintöä ajalta, jolloin tietokoneresursseja oli käytettävissä huomattavasti vähemmän". Eli malleissa käytetään vuodelta kivi ja kirves olevia virheellisiin oletuksiin perustuvia koodeja? Jokainen ymmärtää että näin karkea oikominen johtaa siihen, että malli tuottaa rajusti liian korkeita lämpötilaennusteita.

    • Anonyymi

      Kannattaisi mallintaa maapallo edes kuutioksi niin tulisi paljon parempia approksimaatioita. Kuution pinta-alageometria lienee sentään ilmastotieteilijänkin ymmärrettävissä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe