Kuinka joku tietty virus tunnistetaan? Otetaan nähtävästi verikoe? Tutkitaanko sen jälkeen mikroskoopilla mitä näkyy? Jos huomataan näytteessä olevan tuttu virus, niin todetaan positiiviseksi?
Virustartunnan toteaminen
6
280
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.uofmhealth.org/health-library/hw235580
Vasta-aineisiin perustuvilla testeillä pääasiassa. Elektronimikroskoopilla viruksen voi nähdä mutta ei yleensä tunnistaa.Ainakin koronan tapauksessa taudin varhainen toteaminen tehdään muulla tavalla kuin vasta-ainetestillä, koska on erikseen tämä testi, jossa siis todetaan jo sairastettu tauti vasta-aineiden muodostumisen perusteella.
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Ainakin koronan tapauksessa taudin varhainen toteaminen tehdään muulla tavalla kuin vasta-ainetestillä, koska on erikseen tämä testi, jossa siis todetaan jo sairastettu tauti vasta-aineiden muodostumisen perusteella.
Nielusta otettavaa koronatestiä ei tehty koska oireiden alkamisesta oli kulunut jo liian kauan, eikä verestä otettavia vasta-ainetestejä tehdä julkisessa terveydenhoidossa. Kuusi viikkoa jo kulunut kaikenlaisissa oireissa ja olo on mukiloitunut.
- Anonyymi
Onko uutisissa näytetty varsi-imukupein varustautunut pallo siis vain taiteilijan näkemys?
- Anonyymi
Iltalehden uutisen mukaan kaikille tästä koronaviruksesta tartunnan saaneille ei ehkä muodostukaan vasta-aineita, mutta kuinka edes olisi mahdollista parantua siitä jos ei muodostu niitä vasta-aineita?
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/b5a629c0-bfab-4e6f-b948-af297413137f - Anonyymi
Sairastin koronan oireisiin viittaavan taudin, aika äkäisen version, 2 viikkoa sitten. Julkinen terveydenhuolto ei ole kiinnostunut ottamaan verinäytettä, ilmeisesti hallitus ei tarvitse todellisia tilastoja taudin kulusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1222597- 2292053
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 491671
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1141429Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä551340- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo283913Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64779