"--a Web site that has won considerable buzz among the digerati--"
Voisiko "digitaalinen eliitti" olla digikratia?
Voisiko "digitaalinen eliitti" olla digikratia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Websterin sanakirja tietää seuraavaa:
Digirati = By analogy with "literati" - people knowledgeable about literature) People knowledgeable about computers, "computer literate".
Eivät kirjallisuuden tuntijat ole Suomessa mikään literatia tai litekratia. Digikratia ei sekään tunnu sopeutuvan suomen kieleen.
En tiedä, keiden puolesta puhut, kun sanot "Digikratia ei sekään tunnu sopeutuvan suomen kieleen". Epämääräisesti sanottu, pessimistisestikin. Voin kuvitella, etteivät laiskat ja huolimattomat suppusuumumisijat pystykään vaihtamaan konsonantteja lennossa... Minä kuitenkin pystyn. Ja haluan.
Digikratia on tervetullut sana kieleemme, jo ihan vaihtelun vuoksi. Yksipuolinen sanavarasto on niin tappavan tylsää. Otan digikratian siis ilolla vastaan sekä foneettisesti että kirjallisesti.
Me kiitämme. Meitä on kaksi artikuloijaa täällä Ahvenanmaalla =)