Miksi lokit eivät istu puissa?

Savupiippujen ja katulamppujen varjostimien päällä kyllä patsastelevat. Mutta puissa tai puhelinlangoilla en muista niitä koskaan nähneeni. Eivätkö osaa, vai uskalla?
121083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei niillä läpyttimillä vissiin saa oksasta otetta.

Äänestä

Kyllä ne istuu, mutta niiden räpylät vaatii istuttavat oksat. Ohuilla langoilla ne ei saa otetta melamaisilla jaloillaan.

Äänestä

kikki viihtyy lovella

Äänestä

Vähän sellainen "räikkösen jalat mutta omat kädet" tilanne. Lokki osaa lentää kuin varis, mutta on jaloiltaan yhtä onneton kuin sorsa. Kanallahan nuo menee päinvastoin.

Äänestä

Niin, miksi Varikset ei uiskentele lammikoissa

Äänestä
  • Ovat kahlaajia. Jotkut varikset räpiköivät selällään vesilätäköissä. Pääsevät sentään jaloilleen toisin kuin koppakuoriaiset.

    Äänestä

Linnut eivät istu. ne seisovat, puussakin.

Äänestä
  • Kyllähän linnut istuvat. Mitä hautomisestakin tulisi, jos emot seisoskelisivat munien päällä.

    Ulkoilureittini varressa näkyy iltaisin usein hanhia, jotka istuvat nurmikolla somasti jalat allaan kuin japanilaiset geishat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllähän linnut istuvat. Mitä hautomisestakin tulisi, jos emot seisoskelisivat munien päällä.

    Ulkoilureittini varressa näkyy iltaisin usein hanhia, jotka istuvat nurmikolla somasti jalat allaan kuin japanilaiset geishat.

    "Mitä hautomisestakin tulisi, jos emot seisoskelisivat munien päällä. "
    Eivät ne istu munien päällä vaan makaavat.

    Äänestä

Kyllä jotkut lokit nykyisin istuvat/seisovat puiden oksilla ja ainakin kaapeleilla; jo -70 luvulla näin kalalokkien seisovan männyn oksilla.

Äänestä

Entä muniiko lokki kuten päästäinen vai synnyttääkö se eläviä poikasia niinkuin hauki? Tämä maailma on niin arvoituksia täynnä.

Äänestä

Olen nähnyt lokin puussa useitakin kertoja. En tiedä istuvatko kaikki lokkilajit puussa, mutta osa istuu ainakin.
Lokin räpyläjalka hankaloittaa oksaan tarttumista ja siksi se tarvitsee paksuhkon oksan.

Googlaa "lokki puussa" ja laita kuvahaku.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Savupiippujen ja katulamppujen varjostimien päällä kyllä patsastelevat. Mutta puissa tai puhelinlangoilla en muista niitä koskaan nähneeni. Eivätkö osaa, vai uskalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu