Ehkä Sipilä teki Keskustapuolueelle katalimman virheen jota muistellaan vielä pitkään. Sipilähän taustajoukkoineen pisti Kulmunin käymään Rinteen kimppuun ja potkimalla ulos pääministerin paikalta kiristämällä hallituksen kaatumisella. Rinne oli antelias antoi Kepun sanella mitä se halusi ja Kepu sai mieluisen hallitusoujelman. Kiitokseksi hänet sitten potkittiin ulos. Kepu kun pettää aina.
Karman laki toimi tilalle tulikin Sanna Marin joka on nostanut SDP kannatuksen pilviin eikä kattoa ole näkyvissä, Kepu junnaa paikoillaan, ja Persutkin tulee kolisten alas.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6c38044e-74c1-4fa2-970d-65450a0021cd
Karman laki toimi tilalle tulikin Sanna Marin joka on nostanut SDP kannatuksen pilviin eikä kattoa ole näkyvissä, Kepu junnaa paikoillaan, ja Persutkin tulee kolisten alas.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6c38044e-74c1-4fa2-970d-65450a0021cd
Vastaukset 12
Vanhimmat
Esimerkiksi vihreillä on hallussaan ympäristö- ja ilmastoministerin, sisäministerin ja ulkoministerin salkut. Sisäministerin pitäisi vastata Suomen sisäisestä turvallisuudesta ja ulkoministerin Suomen kansallisten etujen puolustamisesta kansainvälisissä suhteissa. Sen sijaan kumpikin käyttää energiaa siihen, että Suomeen saataisiin mahdollisimman nopeasti Isis-perheitä Syyriasta ja nuoria turvapaikanhakijamiehiä Kreikan leireiltä, ja että kaikki Suomeen saapuneet onnenonkijat saisivat jäädä tänne. Vallitsevassa järjestelmässä tällaisesta yhden puolueen linjasta tulee koko hallituksen linja ja näin ollen eduskunnan enemmistön linja vaikka sillä ei missään nimessä ole suomalaisten enemmistön tukea.
Suomen historiassa erikoinen tilanne, Demareilla kaksinkertainen kannatus Keskustapuolueeseen nähden. Varmasti Marin on suurin tekijä Demarien nousuun, Rinne ei olisi tätä Korona tilannetta hallinnut.
Tarkistappas+tuo+laskuoppi+Ei+SDP+ole+29%
Kun+katsot++Almamedian++viimeisiä++kannatuslukuja++Kepulla++reilu+12%++ja+SDP:llä+Reilu+24%+niin+eikös+tuo+ole++nykyisen+laskuopin+mumaan++että+Kepun+kannatus+on+puolet++SDP+kannatuksesta.+Joten+pitäisikö+sinun+kerrata+ekaluokan++matikkaa.
Ainot kannatusta lisänneet on SDP ja Kepu, Joten turhaa on sinu kaukkumisesi
KEPU se on meille vaan kaiken tuonut ja toiset haukkuvat, huh huh mitä porukkaa. Katkeruus pois ja kielteisyyden likaviemärin pohjalla valuva jäte, mitä se kielteisyys on! KESKUSTA PULUE on onnen ja rakkauden puolue! Hallitus on myös OK!
Mitä se Keskustapuolue on tuonut? Konkurssinpartaalle vienyt koko kylän.
On siinä tainnu olla kommarit ja sostemitkin apuna ? Samat ukot istua napottaneet iät ajat kärkipäättäjien paikoilla..selatkaapa historiaa..Ketkä pisimpään ?
Kaiken se on tuonut, ja ei ole metsäverotusta pinta alasta demarithan sitä haluaa. Kateus
Ainakaan Kemijärvellä ei muut ole päässeet asioista päättämään kuin Keskustapuolue.
Kemijärveä on Keskustapuolue hallinnut kymmeniä vuosia . Nythän olisi kiva syyttää vasemmistoa kannattaa kuitenkin selata historiaa kuka se on hallinnut.
Minkälainen valvoja/poliisi täällä hörhöilee joka poistaa heti Rinteen rikos jutut? Asiasta nimittäin puhutaan (valvojasta). Vapaasti saa muitten rikoksista kirjoitella.
Rinteellä on rikos juttuja se ei poistu poistamalla, ymmärsikö Mode?
Olisiko valvoja katsonut Rinteen rikokset niin pieniksi ettei niitä kannata paljon revitellä.
Sensijaan minua mietityttää tuo Puolustusministeri Kaikkonen joka sai muutama vuosi sitten ehdollisen VANKEUSTUOMION ja nyt heiluu ministerinä. Eiköse tuo Kaikkonen ole keskustalainen.