Uskomatonta puppua

Anonyymi

Tuli juuri mainos, jossa sanottiin, että lantakuoriainen on suhteessa 200 kertaa ihmistä vahvempi. Jos se jaksaa nostaa 200 kertaa suuremman taakan painoonsa verrattuna, ei se sitä tarkoita, että se olisi jokin Superhessu ihmiseen verrattuna.

Muurahainenkin jaksaa kuljettaa omaan painoonsa verrattuna suuria taakkoja, mutta jos muurahainen olisi ihmisen kokoinen mutta muuten sellainen kuin se on, se ei jaksaisi kohottaa edes omaa kehoaan jalkojensa varaan ja jos jaksaisikin, sen jalat eivät kestäisi sen painoa. Ei se ole mitään sattumaa, että hämähäkillä on suhteessa paljon ohuemmat jalat kuin norsulla.

Ja jos muurahainen kestää pudotuksen kymmenen metrin korkeudelta, se on verrattavissa siihen, että ihminen kestää pudotuksen kymmenen sentin korkeudelta. Siinä asiassa on kyseessä kääntäen verrannollisuus. Puhtaan fysiikan vuoksi mitä raskaampi eläin, sitä pienemmän pudotuksen se kestää.

Järkeä ja oikeaa fysiikkaa kehiin!

8

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta. Kovin asiattomiahan ovatkin nuo isojen ja pikkueläinten vertailut.

    • Anonyymi

      Höpö höpö taas.

      Jos ihminen olisi lantakuoriasen painoinen (n. 2 g) niin yli 5 g lantapaakku jäisi nostamatta.
      Ja tämä on taivahan tosi, turhaa on denialistin selitellä.

      • Anonyymi

        Ei jäisi nostamatta. Pieni eläin yksinkertaisesti jaksaa nostaa suhteessa omaan painoonsa enemmän kuin iso eläin. Puhdasta fysikkaa. Lisäksi pienemmälle eläimelle pitäisi olla PAINAVAMPI maapallo, että voisi vertailla isompaan eläimeen. Sinun juttusi voi olla taivahan tosi, minun juttuni maapallon tosi...

        Se puolestaan on puhdasta matematiikkaa, että pienemmällä eläimellä ulkopinta-alan suhde tilavuuteen on suurempi kuin saman muotoisella isommalla eläimellä. Ihan sama pätee elottomiin esineisiin, mm. palloihin. Joku hölmö voisi kuvitella, että pinta-alan ja tilavuuden suhde olisi sama koosta riippumatta. Kuutiolla asia on helppo laskea. Otapa sentin kanttiinsa oleva kuutio ja kaksi senttiä kanttiinsa oleva kuutio ja laske kummassakin tapauksessa pinta-alan suhde tilavuuteen.


      • Anonyymi

        Jos ihminen olisi lantakuoriaisen painoinen, niin sillä voisi olla paaaaaaljon isompi pää suhteessa ruumiiseen kuin normaali-ihmisellä, elikä saattaisi kokoonsa nähden olla valllllltavan älykäs!


      • Anonyymi

        Läskikasa vs panssarivaunu.


    • Anonyymi

      Kyöpelit ei paina mitään, mut me jaksetaan nostaa hirveen niiku raskaita taakkoi.👻

    • Jos ihminen pienentyisi sadasosaan, eli vajaan kahden sentin mittaiseksi, kevenisi ihminen miljoonasosaan, mutta lihasvoima, eli teoreettisesti lihasten poikkipinta-ala vain kymmenestuhannesosaan, joten jos oletetaan ihmisen pystyvän nostamaan oman painonsa lattiasta, nostaisi pienennetty ihminen "vain" sata kertaa oman painonsa, joten joo: sittisontiainen voittaisi. ; )

      • Anonyymi

        Joo, tuo oli hyvin laskettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2638
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1668
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      64
      864
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe